İçeriğe atla

Avrupa Birliği marşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avrupa Birliği marşı
Beethoven'ın kendi el yazısından bir sayfa.

 Avrupa Birliği
Ulusal Marşı

BesteLudwig van Beethoven, 1824
Kabul tarihi1972 ve 1985
Ses örneği
noicon

Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi marşı, 1823 yılında Ludwig van Beethoven tarafından 9. senfoninin bitiş bölümü olarak bestelenmiş olan Neşeye Övgü (Almanca: Ode an die Freude) adlı müzikal çalışma. Türkçede Neşeye Ağıt, Özgürlüğe Ağıt şekillerinde de adlandırılmaktadır. Adına yazılmış sözleri bulunmasına karşın, sözsüz biçimde Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından resmî ortamlarda marş olarak çalınmaktadır.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Friedrich Schiller, 1785 yılında An die Freude (Türkçe: Neşeye) adlı şiirini yazdı. Bu şiirde Schiller insan ırkının kardeşlik ortamı içinde yaşamasına ilişkin ülkülerini ifade etti. Bu da Ludwig van Beethoven'ın 9. senfonisinin Neşeye Övgü bölümünü yazmasına kaynaklık etti.

Marş olarak kabul edilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

1971 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde Ludwig van Beethoven'ın 9. senfonisinin Neşeye Övgü bölümünün Avrupa Birliği'nin resmî marşı olması konusundaki öneriler kabul edildi. Avrupa Konseyi bakanları 19 Ocak 1972 tarihinde Strazburg'da bunun Avrupa Birliği'nin resmî marşı olduğunu ilan ettiler.

Bir orkestra şefi olan Herbert von Karajan'dan solo piyano, üflemeli çalgılar ve senfoni orkestraları için üç ayrı düzenleme yapmasını istenildi. Resmî kayıtlardaki orkestranın çalmasına da Karajan şeflik etti.

Kabul edildiği dönemde Avrupa Topluluğu, 1993'ten bu yana Avrupa Birliği olarak anılan topluluğun üyelerinin kabul ettiği bu marş, üye ülkelerin ulusal marşlarının yerini alması amacıyla oluşturulmamış, yalnızca birlikteki üyelerin ortak kutlamalarında çalınması düşünülmüştür. Marş, birleşik bir Avrupa ülküsünü, özgürlüğü, barışı ve dayanıklılığı ifade eder.

Güncel[değiştir | kaynağı değiştir]

Marşın, diğer Avrupa Birliği simgeleriyle birlikte oluşturulmak istenen Avrupa Birliği Anayasası'na dâhil edilmesi düşünülmüş ancak bu tasarı kabul görmeyip düşünce, daha sonraki Lizbon Antlaşması'nda bu simgelere ilişkin herhangi bir şey belirtilmemiştir. Bununla birlikte, Avrupa Parlamentosu ise marşın daha çok ortamda çalınması kararına varmıştır.[1] Bu marş, Sırbistan'dan ayrılma kutlamalarını yapan Kosova tarafından da kendi ulusal marşını oluşturana kadar, Avrupa Birliği'nin bağımsızlık süreçlerine verdiği desteğe bir minnet olarak kullanılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Beunderman, Mark (11 Temmuz 2007). "MEPs defy member states on EU symbols". EU Observer. 10 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2007. 

Wikimedia Commons'ta Avrupa Birliği marşı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.