Ünlü Makedonya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Harici video
Μακεδονία Ξακουστή
Sülüman Ağa
Hakan Konyar-A Bre Sülüman Aga-Pomakça

Ünlü Makedonya (Yunanca: Μακεδονία ξακουστή) bir marştır. Yunan Makedonyası'nın bölgesel marşı olarak kabul edilir.Kasap havası formundadır.Söz ve müzik anonimdir.Marşın kökeni belli değildir. Serez ve Drama köylerinde yapılan etnografik bir araştırmaya göre, şarkı bölgede bilinmiyordu ve dans edilmiyordu. Ano Oreini ve Petrousa'dan kadınlar, Yunanca şarkı sözlerini ve dansın öğretilmesini İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra isimsiz bir öğretmene atfediyor. Petrousa'dan kadınlar, şarkının melodisinin, "daha merkezi bir yerde" yapılmış yerel bir türkünün bir çeşitlemesi olduğunu iddia ediyorlar. Benzeri bir melodiyle, diğer yerel geleneksel şarkılara benzer şekilde Slav şarkı sözleri ve farklı adımlarla dans ediliyor.

Müzikolog Markos Dragoumis, Selanik'in ilk Yahudi okulu olan Schola de la Alianza'nın 1873'te açılışı için yapılmış bir kompozisyon olarak, şarkının melodisini de içeren Selanik'in Ladino şarkılarının bulunduğu bir kaset buldu. Okulun açılması için bestelenmiş olabileceğini ya da 19. yüzyılın ortalarında bazı Batılı besteciler tarafından Osmanlı Sultanı için bestelenmiş ve daha sonra Yahudi cemaatleri tarafından kullanılmış olabileceğini söylemiştir.

Türkiye'de Çeşitlemeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik olarak A Bre Sülüman Aga adlı Kırklareli türküsü ile benzerlik gösterir. Bu türkü 9/8 liktir.Kırklareli'den derlenmiştir.Kaynak kişi olarak Faruk Yılmaz olarak gösterilmiştir.Türkü'nün pomakçasıda vardır.