Avrupa Birliği'nde kültür

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Avrupa Birliği'nde kültür alanında üye ülkeler arasında pek çok iş birliği yapılmaktadır. Avrupa Birliği içinde kültürel etkinliklerin yaygınlaştırılması için atılan adımlar arasında en önemlileri yedi yıl sürmesi öngörülen Kültür 2000 programı, Avrupa Kültür Ayı etkinliği, Media Plus programı, Avrupa Birliği Gençlik Orkestrası gibi orkestralar ve Avrupa Kültür Başkenti düzenlemesidir.

Avrupa Birliği, kültürel politikalar için ayırdığı bütçe aracılığıyla birlik üyesi ülkelerde ortaya konan kültür olaylarına ödenekler verir. Kültürler ile ilgili politikalar genellikle her bir üye ülke tarafından bağımsız olarak belirlenir. Üye devletler arasında kültürel dayanışma ve iş birliği Maastricht Antlaşması'nda bir topluluk olarak tanımlanmasından beri Avrupa Birliği'nin ilgilendiği temel konulardan biri olmuştur.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Spor, Avrupa Birliği'nden çok, üye devletlerin kendilerinin ya da uluslararası kuruluşların sorumluluğundadır. Ancak, ulusal futbol liglerinde Avrupa Birliği vatandaşı yabancı oyuncu sayısına kota koymayı kaldıran ve bonservis bedeli olmaksızın transfer edilmesine olanak sağlayan Bosman Kuralları gibi bazı kararlar Avrupa Birliği içinde spor politikaları üzerine büyük öneme sahiptir.[1]

Avrupa Birliği'nin spor politikasının oluşturulması sırasında, FIBA, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği, Avrupa Hentbol Federasyonu, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu, Avrupa Ragbi Birliği ve Avrupa Voleybol Konfederasyonu gibi pek çok spor örgütüne danışılır ve onların fikirleri alınır.[2] Tüm Avrupa birliği üyeleri ve bu ülkelerin ilgili ulusal spor takımları UEFA gibi Avrupa içi spor etkinliklerine katılırlar.[3]

Vatandaşlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Birliği vatandaşlığı, 7 Şubat 1992 tarihinde imzalanan Maastricht Antlaşması'yla oluşturulmuştur. Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin vatandaşlarının ulusal kimliklerine ek olarak verilmiştir ve kişilere bazı özel haklar sağlar. Bu adımın atılmasının amacı ortak bir Avrupa kimliği ve dolayısıyla ortak bir Avrupa kültürü yaratmaktır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim ve araştırma alanında Avrupa Birliği'nin görevi ulusal yönetimleri desteklemekle sınırlıdır. Eğitimde, birliğin politikaları genel olarak 90'ların öğrenci değişimini ve öğrencilerin yurt dışında okumasını kolaylaştıran programlardan oluşmaktadır. Bu programlardan en göze çarpanı, 1987 yılında uygulamaya konulan bir üniversite öğrencisi değişimi programı olan Erasmus Programı'dır. İlk yirmi yılında bu program uluslararası düzeyde 1.5 milyon üniversite ve kolej öğrencisine yurt dışında öğrenimlerini sürdürme olanağı sağlamıştır. Günümüzde ilköğretim öğrencileri, öğretmenler, meslekî eğitim stajyerleri ve Hayatboyu Öğrenme Programı içindeki yetişkin öğrenciler için de benzer programlar vardır. Bu programlar ülkelerarası bilgi aktarımını arttırmak, eğitim ve yetiştirme konusunda yararlı uygulamaları birliğe üye ülkeler arasına yaygınlaştırma gibi amaçlar güdülerek oluşturulmuştur. Bologna Süreci'ne verdiği destekle de Avrupa Birliği, Avrupa'da eğitim desteğini sürdürmektedir. Avrupa Birliği'nin eğitimle ilgili diğer destekleme ve projeleri arasında Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Çerçeve Programı, Avrupa Uzay Ajansı, Avrupa Güney Gözlemevi, Avrupa Araştırma Alanı, Avrupa Araştırma Konseyi'dir.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Dil politikası her üye ülkenin kendi sorumluluğundadır ancak Avrupa Birliği kurumları da bünyesindeki resmî dillerin öğrenilmesini teşvik eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Fordyce, Tom (11 Temmuz 2007). "10 years since Bosman". BBC News. 9 Mart 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2007. 
  2. ^ "Statement of European team sports" (PDF). UEFA.com. 19 Ekim 2007. 30 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 21 Ekim 2007. 
  3. ^ "UEFA". UEFA.com. 19 Ekim 2007. 5 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2007. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]