God Save the Queen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
God Save the Queen
Türkçe: Tanrı Kraliçeyi Korusun
Gstk.png

 Birleşik Krallık ve Commonwealth bölgelerin
Ulusal Marşı

Diğer ismi God Save the King (hükümdar erkek olduğunda)
TürkçeTanrı Kralı Korusun
Güfte Bilinmiyor.
Beste Thomas Augustine Arne, 1745

Ses Örneği

God Save the Queen veya hükümdar erkek ise God Save the King (Tanrı Kraliçeyi/Kralı Korusun), Büyük Britanya'nın ulusal marşı.[1] Dünyanın ilk ulusal marşı kabul edilir. Resmî olarak ulusal marş ilan edilmemiştir ancak geleneksel olarak 1745 yılından beri bu marş ulusal marş olarak kullanılmaktadır. Resmî törenlerde sadece ilk kıta söylenir. Sözler, yerine göre "Tanrı Kralı Korusun" veya "Tanrı Kraliçeyi Korusun" şeklinde değişir. Eskiden kullanılan adı (1901-1952) God Save The King'dir. (Tanrı Kralı Korusun)

Birleşik Krallık'a bağlı pek çok ülkenin ulusal marşıdır. Ayrıca Lihtenştayn ulusal marş olarak bu marşı farklı sözlerle kullanır.[2] Öyle ki 2004 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri sırasında İngiltere ve Lihtenştayn takımları karşılaştığında aynı marşı iki defa çalmak gerekmiştir.

Bestesinin kime ait olduğu bilinmemekle birlikte John Bull, Henry Carey, Henry Purcell ve Joseph Haydn'a ait olduğu iddiaları ortaya atılmıştır. Bundan başka Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya'da da kullanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "National Anthem". The official website of The British Monarchy. 2 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2014. 
  2. ^ "United Kingdom – God Save the Queen". NationalAnthems.me. 18 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2011.