Marcha Real

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Marcha Real
Türkçe: Kraliyet Marşı

 İspanya
Ulusal Marşı

GüfteYok
BesteBartolomé Pérez Casas, Francisco Grau
Kabul tarihi1770
Ses örneği
noicon

Marcha Real (Anlamı: Kraliyet Marşı) İspanya'nın ulusal marşıdır. Resmî sözleri olmayan nadir ulusal marşlardan biridir.

İspanyol ulusal marşı Avrupa'nın en eski ulusal marşlarından biridir, kaynağı bilinmemektedir. Adı ilk olarak 1761 yılında Manuel de Espinosa'nın "Libro de Ordenanza de los toques militares de la Infantería Española" isimli kitabında Marcha Granadera (Bombacı Marşı) başlığıyla ama anonim bir eser olarak geçmiştir.

Marcha Granadera 1770 yılında Kral III. Şarl tarafından resmî "onur marşı" olarak kabul edildi. Kısa bir süre içinde Kral'ın herhangi bir baskısı olmaksızın Kral, kraliçe ya da veliaht resmî törenlere katıldıklarında sürekli çalan marş halk tarafından "La Marcha Real" olarak isimlendirildi ve ulusal bir marş haline geldi.

Marcha Real'in sözleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Marcha Real'in en eski sözleri 1843 yılında Ventura de la Vega'nın yazmış olduğu dizelerdir.

XIII. Alfonso'nun (1886 - 1931) hükümdarlığı sırasında Marcha Real'in sözleri Eduardo Marquina tarafından yeniden yazıldı. Franco döneminden sonra bu sözleri İspanyol ulusal marşının resmî sözleri olarak kabul ettirme çabaları da oldu. Demokrasiye geçiși takiben Kral I. Juan Carlos tarafından alınan bir kararla, resmî törenlerde Marcha Real'in sözsüz çalınması uygulamasına başlanmıștır.

Himno de Riego İkinci Cumhuriyet (1930 - 1939) sırasında Marcha Real'in yerini alsa da Franco La Marcha Real'i tekrar ulusal marş olarak kabul etti. Diktatörlüğü sırasında (1939 - 1975) ulusal marş bazı zamanlarda şair José María Pemán'ın sözleriyle söylendi. Ama bu sözler asla resmî olarak kabul görmedi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]