Amsterdam Antlaşması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Amsterdam Antlaşması
İmzalanma 2 Ekim 1997
Yer Amsterdam
Yürürlük 1 Mayıs 1999
İmzacı
devletler
 Avrupa Birliği Üyesi Ülkeler
Dilleri Almanca, İtalyanca, İngilizce

Amsterdam Antlaşması 2 Ekim 1997 tarihinde Avrupa Birliği üyesi ülkelerce imzalanmış ve 1992 yılında imzalanan Maastricht Antlaşması'nın koşullarında köklü değişikler yapmıştır. Antlaşma yürürlüğe 1 Mayıs 1999 tarihinde girmiştir.

Amsterdam Antlaşması, Avrupa Parlamentosu'nun yetkilerini arttırmış; demokrasi, birey hak ve özgürlükleri, Avrupa Birliği vatandaşlığı gibi konular üzerine yeni vurgular yapmıştır. İşçi çalıştırma; bir özgürlük, güvenlik ve adalet alanı oluşturulması; ortak dışişleri ve güvenlik politikası ve genişleme hamlesinde birliğin kurumlarına yenilikler yapılması gibi konular da bu antlaşmada hükme bağlanmıştır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amsterdam Antlaşması, Roma Antlaşmaları'nın imzalanmasından kırk yıl sonra, 2 Haziran 1995 tarihinde Sicilya'nın Messina kentinde başlayan çok uzun bir müzakere sürecinin ardından 17 Haziranı, 18 Hazirana bağlayan gece Amsterdam'da tamamlandı. 2 Ekim 1997'de resmen imzalandıktan sonra, katılmcı ülkelere bu antlaşmanın onaylama süreci için eşit uzunluklarda süre tanındı. Tüm ülkelerde onaylanmasının ardından, Avrupa Parlamentosu'ndan da geçti ve 1 Mayıs 1999 tarihinde resmen yürürlüğe girdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]