Roma Antlaşması (1957)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Roma Antlaşması
İmzalanma 25 Mart 1957
Yer Roma

Roma Antlaşması, 25 Mart 1957 tarihinde Fransa, Batı Almanya, İtalya, Benelüks ülkeleri Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında imzalanan ve bağımsız bir uluslararası örgüt olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu oluşturan antlaşmadır. 1 Ocak 1958 tarihinden başlayarak yürürlüğe girmiştir.

22 ve 23 Temmuz 2007 Avrupa Zirvesi'nde bu antlaşmanın maddelerinin, öneriye sunulup reddedilen Avrupa Birliği Anayasası'nın birçok şerhini de kapsayan Lizbon Antlaşması uyarınca iyileştirilmesi kararına varılmıştır.

Diğer antlaşmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kurulduğu Roma Antlaşması'nın imzalandığı gün, Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu'nu da kuran bir antlaşma imzalanmış ve var olan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'na iki yeni üye daha katılmıştır. Bunun ile birlikte diğer iki antlaşma da Roma Antlaşmaları olarak adlandırılmıştır.

Bugüne kadar, Avrupa Birliği'nin yaptığı pek çok diğer anlaşmayla birlikte Roma Antlaşması'nın maddeleri iyileştirilmiş ya da antlaşmaya yeni maddeler eklenmiştir. Nice Antlaşması tüm bu antlaşmaları bir araya toplamıştır.

Sonradan imzalanan antlaşma ve alınan kararlara, özellikle de Maastricht Antlaşması'na rağmen Roma Antlaşması Avrupa Birliği'nin yürüttüğü politika ve aldığı kararlar için hâlâ yasal temeli oluşturmaktadır. Bu antlaşma topluluğun yasama alanında da temel dayanağıdır.

Katılımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke adına tarafından imzalandı
 Belçika Paul-Henri Spaak · Jean Charles Snoy et d'Oppuers
 Batı Almanya Konrad Adenauer · Walter Hallstein
 Fransa Christian Pineau · Maurice Faure
 İtalya Antonio Segni · Gaetano Martino
 Lüksemburg Joseph Bech · Lambert Schaus
 Hollanda Joseph Luns · J. Linthorst Homan

Ellinci yıl[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılında Avrupa Birliği'nin tüm üyeleri birliğin tarihindeki bu önemli olayı hatıra paraları bastırarak kutlamışlardır. Euro bölgesine giren ülkelerde Euro, bu para birimini geçilmemiş ülkelerde ise ulusal para birimlerinde hatıra paraları tasarlanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]