Roma Antlaşması (1957)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roma Antlaşması
Roma Antlaşması'nın imzalanması
İmzalanma25 Mart 1957
YerRoma

Roma Antlaşması (Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu Kuran Antlaşma), 25 Mart 1957 tarihinde Fransa, Batı Almanya, İtalya, Benelüks ülkeleri Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında imzalanan ve bağımsız bir uluslararası örgüt olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu oluşturan antlaşma.

Avrupa Birliği’nin temelini oluşturan iki kurucu anlaşmadan birisidir. 1 Ocak 1958 tarihinde yürürlüğe girdi. Orijinal adı, "Avrupa Ekonomik Topluluğu’nu Kuran Antlaşma" idi.

Çeşitli tarihlerde yapılan değişikliklerle, içeriğinin yanı sıra, ismi de değişmiştir. Adındaki "ekonomik" kelimesi Kasım 1993 tarihinde yürürlüğe giren Avrupa Birliği Antlaşmasıyla çıkarıldı ve böylece "Avrupa Topluluğu’nu Kuran Antlaşma" adını aldı. 1 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe giren Lizbon Antlaşması ile adı tekrar değişerek "Avrupa Birliği’nin İşleyişi Hakkında Antlaşma" oldu.[1]

Diğer antlaşmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kurulduğu Roma Antlaşması'nın imzalandığı gün, Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu'nu da kuran bir antlaşma imzalanmış ve var olan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'na iki yeni üye daha katılmıştır. Bunun ile birlikte diğer iki antlaşma da Roma Antlaşmaları olarak adlandırılmıştır.

Bugüne kadar, Avrupa Birliği'nin yaptığı pek çok diğer anlaşmayla birlikte Roma Antlaşması'nın maddeleri iyileştirilmiş ya da antlaşmaya yeni maddeler eklenmiştir. Nice Antlaşması tüm bu antlaşmaları bir araya toplamıştır.

Sonradan imzalanan antlaşma ve alınan kararlara, özellikle de Maastricht Antlaşması'na rağmen Roma Antlaşması Avrupa Birliği'nin yürüttüğü politika ve aldığı kararlar için hâlâ yasal temeli oluşturmaktadır. Bu antlaşma topluluğun yasama alanında da temel dayanağıdır.

Katılımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke adına tarafından imzalandı
 Belçika Paul-Henri Spaak · Jean Charles Snoy et d'Oppuers
 Batı Almanya Konrad Adenauer · Walter Hallstein
 Fransa Christian Pineau · Maurice Faure
 İtalya Antonio Segni · Gaetano Martino
 Lüksemburg Joseph Bech · Lambert Schaus
 Hollanda Joseph Luns · J. Linthorst Homan

Ellinci yıl[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılında Avrupa Birliği'nin tüm üyeleri birliğin tarihindeki bu önemli olayı hatıra paraları bastırarak kutlamışlardır. Euro bölgesine giren ülkelerde Euro, bu para birimini geçilmemiş ülkelerde ise ulusal para birimlerinde hatıra paraları tasarlanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Avrupa Birliği Antlaşması ve Avrupa Birliği'nin İşleyişi Hakkında Antlaşma" (PDF). T.C. Başbakanlık Avrupa Birliği Genel Sekreterliği. 2011. 9 Şubat 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2023.