Askerin Türküsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Askerin Türküsü
YönetmenGrigori Çuhray
YapımcıM.Çernova
SenaristValentin Yejov
Grigori Çuhray
OyuncularVladimir İvaşov
Janna Prohorenko
Antonina Maksimova
Yevgeni Urbanski
MüzikMihail Ziv
Görüntü yönetmeniVladimir Nikolayev
Era Savelyeva
StüdyoMosfilm
DağıtıcıGoskino
TürüDram
Savaş
Yapım yılı1959, Sovyetler Birliği
Süre89 dakika
DilRusça
Diğer adlarıБаллада о солдате
Ballad of a Soldier

Bir Askerin Türküsü (Rusça: Баллада о солдате / Ballada o soldate), Grigori Çuhray'ın yönettiği 1959 Mosfilm yapımı II. Dünya Savaşı sırasında bir Sovyet askerini anlatan savaş, drama filmi. Film Alyoşa'nın annesini ziyaret etmek için çıktığı iki günlük seyahatini anlatırken savaşın insanlar üzerindeki etkilerini ve geliştirdikleri davranışları tüm çıplaklığı ile anlatır. Yönetmen bu filmle Lenin Nişanı'na layık görülmüştür.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Alyoşa Skvortsov (Vladimir İvaşov) annesi (Antonina Maksimova) ile vedalaşamadan savaşa katılan 19 yaşında telsizci bir Sovyet eridir. Faşistlerin bir tank saldırısı sırasında tek başına iki faşist tankını havaya uçurarak generali (Nikolay Kryuçkov) tarafından madalya ile ödüllendirilir. Ancak Alyoşa Generalinden madalya yerine annesini görmek için iki günlük izin ister. Köye dönüp evlerinin çatısını tamir etmek, annesi ile vedalaşmak istemektedir. Alyoşa için eve gitmek o kadar kolay olmayacaktır. Annesi tarafından sevgi ile büyütülen Alyoşa yolculuğu sırasında zaman zaman bu insanlara gösterdiği yardımseverlik yüzünden oldukça zaman kaybeder. Annesi'ne ulaştığında hemen hemen hiç zamanı kalmamıştır. Cepheye dönmek için Annesi ile vedalaştığı sahne ile film biter. son sahnede Alyoşo annesine geri döneceğim diye bağırır ancak geri dönemeyecektir.

Filmdeki yaşam içinden beliren birçok davranış biçiminin ustaca film içinde eritildiği göze çarpar.

Diğer önemli karakterler.

Sergey, Liza ve babası: Eve dönüşü sırsında tesadüfen karşılaşır ve Alyoşa'dan karısı Liza'ya kendisinden haber göndermesini ister. Arkadaşları bir de hediye göndermesini salık verirler. Bulabildikleri sadece iki kalıp sabundur. Alyoşa Liza'yı bulduğunda Liza'nın başka bir erkekle olduğunu görür. Sabunları karısından geri alıp Sergey'in hasta babasına verir. Babası Sergey'e her şeyin yolunda olduğunu söylemesini karısının onu beklediğini söylemesini söyler.

Vasya (Yevgeni Urbanski): Savaşta bir bacağını kaybetmiştir ve Alyoşa ile tren garında karşılaşır. Karısını (Elza Lejdey) hep kıskanan Vasya sakat haliyle ilişkilerinin hiç yürümeyeceğini düşünmektedir. Eve dönmekten vazgeçer ve karısına telgraf çekerek dönmeyeceğini söylemek ister. Ancak postahane çalışan kız ve Alyoşa onu bu kararından vazgeçirirler. Vasya'nın karısı onu büyük bir coşku ile karşılar.

Şura (Janna Prohorenko): Alyoşa'nın bindiği vagona kaçak olarak binen Şura Alyoşa'yı ilk gördüğünde çok korkar. Daha sonra birbirlerine aşık olurlar.

Vagon muhafızı: Alyoşa'yı askerî erzak taşıyan trene almak istemez. Tren komutanın bir canavar olduğunu kesinlikle trene binmesine izin vermeyeceğini söyler. Alyoşa'nın kendisine verdiği konservelerle ikna olur. Ancak daha sonra Şura'nın da trene bindiğini fark eden muhafız fiyatı arttırır, 2 kutu konserve daha alır. Bu sırada tren komutanı gelir ve Alyoşa ile Şura'ya gayet iyi davranır, trene binmelerine izin verir. Rüşvet aldığını fark ettiği muhafıza da hücre cezası verir. Burada muhafız Alyoşa'ya dönerek "Size demedim mi canavar olduğunu." der.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]