Ölüm Tarlaları (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ölüm Tarlaları
The Killing Fields
"Ölüm Tarlaları" (The Killing Fields) filminin sinema afişi
YönetmenRoland Joffé
YapımcıDavid Puttnam
SenaristBruce Robinson
OyuncularSam Waterston
Haing S. Ngor
John Malkovich
MüzikMike Oldfield
Görüntü yönetmeniChris Menges
KurguJim Clark
StüdyoEnigma (First Casualty) Ltd.
Goldcrest Films International
DağıtıcıWarner Bros. Pictures
CinsiSinema filmi
TürüDram,savaş,politik
RenkRenkli
Yapım yılı1984
Çıkış tarih(ler)i2 Kasım 1984
Süre141 dakika
ÜlkeBirleşik Krallık İngiltere
Dilİngilizce,Fransızca,Kmer dili
Diğer adlarıÖlüm Tarlaları (Türkiye)
La Déchirure (Fransa)
Urla del Silenzio (İtalya)
Los Gritos del Silencio(İspanya)
Killing Fields - Schreiendes Land (Almanya)

Ölüm Tarlaları 1984 Birleşik Krallık yapımı politik dramatik filmdir. Özgün adı The Killing Fields'dir. Senaryosunu Bruce Robinson'ın yazdığı filmin yönetmeni Roland Joffé'dir. Filmin önemli rollerinde Sam Waterston, Haing S. Ngor, John Malkovich, Julian Sands ve Craig T.Nelson oynamışlardır. Filmde İç savaş sırasında Kamboçya'lı bir New York Times Gazetesi muhabirinin Amerikalı ve İngiliz meslektaşları ülkelerine döndükten sonra bölgede kalarak haberciliğe devam etmesi, bu sırada Kızıl Kmerlere esir düşmesi, zorlu esaret koşulları altında sergilediği azim ve dayanıklılık sınavı ile özgürlüğüne kavuşma çabaları anlatılmaktadır. Film gerçek olaylara dayanmaktadır. Filmde Sam Waterston'un canlandırdığı New York Times'ın Pulitzer ödüllü muhabiri Sydney Schanberg'in gazetesine yaptığı haberler ve buna dayandırdığı 1980 tarihli anı kitabı "Dith Pran'ın Ölümü ve Hayatı" (The Death and Life of Dith Pran)'ndan esinlenilerek yapılmıştır. Yapımcılığını David Puttnam'ın üstlendiği filmin müziklerini Mike Oldfield yapmıştır. Film üç Oscar ile ödüllendirilmişti. Ayrıca "en iyi film" ödülü de dahil 8 BAFTA ödülü almıştı.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'lerin ortalarında New York Times muhabiri Sydney Schanberg (Sam Waterston) Kamboçya'da hüküm süren iç savaşı gazetesi adına takip edip yazmak için bu ülkededir. Kendisine gazetenin bölge muhabiri olan, arkadaşı ve tercümanı Dith Pran (Haing S. Ngor) yardımcı olmaktadır. Amerikan ordusu Vietnam yenilgisinden sonra geri çekilirken Kamboçya'lıların da bölgeden tahliyesini sağlamaktadır. Ancak ailesini helikoptere bindiren Dith Pran görevini terketmeyerek Sydney Schanberg'le birlikte bölgede kalır ve haber yapmayı sürdürürler. Bir dizi trajik habere imza atan ekip ülkedeki durumun daha da vahim bir hal alması ile ABD'ye dönme kararı alır. Ancak bir Kamboçya'lı olan Dith Pran kaçamaz ve korktuğu şey başına gelir,ülkeyi kana bulayan Kızıl Kmerlere esir düşer. Acımasızlıkları ile tanınan bu gerillaların kendisine uyguladıkları işkencelere ve esaretin zor koşullarına dayanan Dith Pran nihayet imkânsızı başararak işkencecilerinin ellerinden kurtulur ve "ölüm tarlaları" adı verilen sayısız Kamboçyalı'nın cesetlerinin atılmış olduğu bölgelerden geçerek özgürlüğe doğru koşar.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dith Pran (Haing S. Ngor).

Film hakkında notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Basın haberi:"Kızıl Kmer rejimi tarafından tutsak edilişi ve sonrasındaki kaçışı "Ölüm Tarlaları" adlı meşhur filme konu olan Kamboçya doğumlu Amerikalı gazeteci Dith Pran 30 Mart 2008'de yaşamını yitirdi".[1] Kendisini filmde canlandıran Haing S. Ngor da 1996 yılında bir cinayete kurban gitmişti.[2]
  • Haing S. Ngor 'a "Ölüm Tarlaları" ndaki performansı için En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Akademi Ödülü,aynı dalda Altın Küre ödülü ve "En İyi Erkek Oyuncu" BAFTA ödülü verilmişti.Böylelikle Haing S. Ngor aktör olarak Oscar ödülü alan ilk Güneydoğu Asyalı ve Budist oyuncu unvanını da almış oldu.
  • New York Times muhabiri Sydney Schanberg 1976 yılında Kamboçya haberleri için Pulitzer Ödülü kazandı.1980 yılında da "Dith Pran'ın Ölümü ve Hayatı" (The Death and Life of Dith Pran) adı ile yaşadıklarını kitap haline getirdi.Bu kitap "Ölüm Tarlaları" filmine esin kaynağı olmuştur.

Filmin Müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Filmde kullanılan bazı müzik parçaları şunlardır:
  1. "Imagine" - Beste: John Lennon, Yorum: John Lennon & The Plastic Ono Band
  2. "Nessun dorma" (Giacomo Puccini'nin "Turandot" operasından). Yorum: Franco Corelli. Orchestra del Teatro dell Opera Di Roma.Orkestra yönetmeni: Francesco Molinari Pradelli
  3. "Band On The Run" - Beste: Paul McCartney & Linda McCartney. Yorum: Paul McCartney and Wings
  • Filmin sountrack albümünü Mike Oldfield hazırlamıştır.Virgin etiketi ile 2 Kasım 1984'te çıkan albümde yer alan parçalar şunlardır:

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazandığı Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2008. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]