İhtiras Tramvayı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İhtiras Tramvayı
A Streetcar Named Desire
Yönetmen Elia Kazan
Yapımcı Charles K. Feldman
Senarist Tennessee Williams
Oyuncular Vivien Leigh
Marlon Brando
Kim Hunter
Karl Malden
Rudy Bond
Nick Dennis
Müzik Alex North
Dağıtıcı Warner Bros.
Cinsi Sinema filmi
Renk Siyah - beyaz
Yapım yılı 1951, ABD
Süre 122 dakika
Dil İngilizce

İhtiras Tramvayı (A Streetcar Named Desire), 1951 yılında Pulitzer Ödülü kazanmış Tennessee Williams'ın aynı adlı oyunundan uyarlanmış bir Oscar Ödüllü filmdir. Filmi, oyununu da yöneten Elia Kazan yönetmiş, baş rollerde Marlon Brando (Stanley Kowalski), Vivien Leigh (Blanche DuBois), Kim Hunter ve Karl Malden. Leigh dışında hepsi Broadway kadrosunda görev almıştır.

Filmin yapımcısı yetenek avcısı avukat Charles K. Feldman ve Warner Bros Stüdyoları'nda çekilmiştir. Senaryosu Oscar Saul tarafından yazılmıştır. Film, 1999 yılında Birleşik Devletler Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel olarak önemli” filmler arasında ilan edilmiş ve Ulusal Film Sicil Dairesi’nde korunmasına karar verilmiştir.

Film müzikleri Hollywood’da zamanın en radikal yükseliş eğiliminde olan Alex North tarafından yapılmıştır. North, geleneksel tarzın yerine karakterlerin psikolojik dinamiklerini yansıtan kısa tınılar yazmasıyla ünlenmiştir. Filme yönelik çalışmasına o yılın En İyi Müzik Akademi Ödülü’ne aday gösterilen iki filminden biridir.

Dört oyunculuk kategorisinde de Akademi Ödülü'ne aday gösterilen filmlerden biridir.

Arka Plan ve Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Broadway’de Blance DuBois’i oynayan Jessica Tandy yerine Vivien Leigh prodüktörler tarafından tercih edilmiştir. Rüzgâr gibi Geçti’deki inanılmaz performans ve oyunculuk yeteneğinden dolayı Leigh filmin ihtiyacı bir yıldız katkısını sağlamıştır.
  • Elia Kazan setin duvarlarını hareket edebilir şekilde tasarlamıştır ki böylece Blanche DUBOIS’in görüntüsü birden ortaya çıkabilsin.
  • Film yapılırken Brando için herhangi bir T – shirt satın alınmış ve birkaç kere yıkanarak daraltılmıştır.
  • Film çekimi sırasında Vivien Leigh’in evinin bahçesinde David Niven, Marlon Brando ve Laurence Olivier’ın havuzda yüzdüğünü fark etmiş. Olivier’le Brando’nun öpüştüklerini görmüş. “Vivien’in yanına gitmek üzere geri döndüm. Eminim ne olduğunun farkındaydı ama görmemiş gibi davranıyordu. Ben de öyle yaptım. Bu olay hayatımda gördüğüm en kafa karıştırıcı manzaralardan biriydi.”
  • Film çoğunlukla Kaliforniya’da çekilmiştir ama Blanche’ın ulaşmasını gösteren giriş sahneleri gibi New Orleans’da çekilen bazı kesimler vardır.
  • Filmde görülen Perley Thomas marka tramvay New Orleans’ta hala hizmet vermektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

"İhtiras Tramvayı" filminde Blanche DuBois rolündeki Vivien Leigh.

Filmin kazandığı Akademi Ödülleri şu şekildedir:

Filmin aday olduğu Akademi Ödülleri şu şekildedir: