İçeriğe atla

Ruslar Geliyor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ruslar Geliyor
The Russians are Coming, The Russians are Coming
YönetmenNorman Jewison
Oyuncular
DağıtıcıUnited Artists
CinsiSinema
RenkRenkli
Yapım yılı1966, ABD
Süre126 dakika
Dilİngilizce
Bütçe4 milyon dolar
Hasılat22 milyon dolar

Ruslar Geliyor (The Russians are Coming) 1966 yılında yani Soğuk Savaş döneminde çevrilmiş Amerikan yapımı bir komedi filmidir . O dönemdeki Amerikan halkının duyarlılığını hicveden filmin yönetmeni Norman Jewison’dur.

Gloucester adlı bir ada küçük bir tatil beldesidir. Ancak tatil döneminin sonuna yaklaşıldığı için adanın nüfusu azalmıştır. Walt Whittaker adlı bir yazar da New York’a dönme hazırlığındadır. Walt’ın evinde eşi Elspeth, küçük çocukları Pete ve Annie ile çocuklara bakıcılık yapan komşu kız Alison Palmer vardır.

Bu sırada adaya bir Rus denizaltısı yaklaşır. Kaptan’ın niyeti adayı yakından görmektir. Ama cezir dalgaları yüzünden denizaltı kuma oturur. Kaptan denizaltıyı kurtarmak için güçlü bir deniz motoru aramaktadır. Bu sebepten, Teğmen Rozanov yönetiminde dokuz kişilik denizaltı mürettebatı gizlice karaya çıkarlar. Walt’ın evini basarlar. Rozanov hiçbir zarar vermeyeceklerini söyleyerek Walt’ın arabasını alır. Ailenin kimseye haber vermemesi için de Alexei adlı bir askeri evde nöbetçi bırakır. Ancak Rusların beldeye gelişleri kısa zamanda duyulur. Fakat söylenti şekil değiştirir ve Rusların adaya bir hava indirme birliği indirdikleri dedikodusu yayılır. Adadaki polis şefi Link Mattows derhal bir sivil milita grubu kurup Rusların peşine düşer. Bu sırada Walt ve ailesi (Alison hariç) Alexie’nin elinden kurtulmuşlardır. Evde sadece Alison kalmıştır. Alison ile Alexie arasında bir elektriklenme olur.

Walt kent merkezindeki telefon santraline ulaşsa da yeniden Ruslara esir düşer. Sonuçta Link yönetimindeki siviller ile kaptan ve adamları beldenin meydanında karşı karşıya gelirler. İki küçük çocuk bu sahneyi seyretmek için kilisenin kulesine çıkmışlardır. Çocuklardan biri kayar ve kemerinden havada asılı kalır. Gerek Adalılar ve gereksen Ruslar aralarındaki mücadeleyi bırakıp çocukları kurtarmaya çalışırlar . Çocuğu kurtaran Alexie olur. Bu olay aynı zamanda barışı da getirir. Ne var ki daha önce Hawkins adında bir Adalı Hava Kuvvetlerini arayıp yardım istemiştir ve tam bu sırada uçaklar da görünür. Ancak Adalılar Ruslara sahip çıkarlar ve med dalgalarıyla tekrar yüzmeye başlayan deniz altının yeniden denize açılmasını sağlarlar.[1]

Oyuncular ve karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "IMDB". 5 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2020.