Cemile Sultan Korusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 41°04′25″K 29°03′41″D / 41.073536°N 29.061493°E / 41.073536; 29.061493 Cemile Sultan Korusu, İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından canlandırılarak Oda'nın ve Üniversite'nin hizmetine sunulan, Kandilli'de bulunan bir koru.

Koru Restoran, Hünkar Köşk, Sultan Köşk, Taş Bahçe, Koru Teras gibi kargir yapıları bulunan koruda, Havuz Başı, Kırtepe ve Şehzade isimli davet mekanları bulunuyor. Yüzme havuzu, tenis kortu, gezi ve yürüyüş alanları, satranç ve mini golf platformları da üyelerin ve rezervasyon sahiplerinin kullanımına sunulmuş durumda bulunuyor.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Sultan Abdülmecid'in kızı olan Cemile Sultan anısına padişah tarafından satın alınan zaman içinde bir Osmanlı prensinin, Yunan bir armatörün, bir film yapımcısının mülkü olan koru, nihayet İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kiralanarak tekrar ağaçlandırılıp dokusunu yenilemiş ve yapıları inşa edilerek canlandırılmıştır.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Ticaret Odası mensupları ve İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencilerinin doğal üyesi ve kullanıcısı oldukları koru, kamuya kapalıdır. Fakat, çeşitli etkinlikler için rezervasyon suretiyle kullanım mümkündür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]