Medya

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Medya, Latincede ortam, araç anlamına gelen medium kelimesinin çoğulundan gelmiştir. İletişimde medya, bilgi veya verileri depolamak ve iletmek için kullanılan kitle iletişim araçlarını ifade eder.[1][2] Bu terim genellikle basılı medya, yayıncılık, haber medyası, fotoğrafçılık, sinema, radyo ve televizyon yayıncılığı, dijital medya ve reklamcılık gibi kitle iletişim araçlarını, iletişim endüstrisinin bileşenlerini ifade eder.[3]

"Medyum" terimi ("medya"nın tekil biçimi), "gazete, radyo veya televizyon gibi toplumdaki genel iletişim, bilgi veya eğlence araçlarından veya kanallarından biri" olarak tanımlanır.

Pers İmparatorluğu (Chapar Kaneh ve Angarium) ve Roma İmparatorluğu da dahil olmak üzere posta gibi daha uzun mesafeli iletişim sistemlerini mümkün kılan erken yazı ve kağıdın gelişimi, erken medya araçları olarak yorumlanabilir.[kaynak belirtilmeli]

"Sanal Cemaatler" kavramını geliştiren Howard Rheingold gibi yazarlar, insan iletişiminin erken biçimlerini,nLascaux mağara resimleri ve erken yazı gibi erken medya biçimleri olarak çerçevelediler.[kaynak belirtilmeli]

Medya'nın reklam medyası, yayın medyası, dijital medya, elektronik medya, basılı medya, haber medyası, basılı medya, sosyal medya, yeni medya, multimedya gibi alt başlıkları bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Medya nedir? tanımı ve anlamı". BusinessDictionary.com. 7 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2014. 
  2. ^ Cory Janssen. "What is Communication Media? - Definition from Techopedia". Techopedia.com. 3 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2014. 
  3. ^ Martin Lister; Jon Dovey; Seth Giddings; Iain Grant; Kieran Kelly. New Media: A Critical Introduction (PDF) (2 bas.). 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 3 Ekim 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]