Moot court

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Bir hukuk fakültesindeki farazi mahkeme

Moot court ders dışı bir metot olarak, en fazla Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere dünyanın önde gelen tüm hukuk fakültelerinde ve uluslararası anlamda da birkaç büyük organizasyon çerçevesinde düzenlenen, katılımcıların önce layihalar teatisi ve ardından sanal mahkeme huzurunda sözel tartışma usulleriyle gerçekleştirdikleri bir etkinliktir.

Moot court Yarışmasına hazırlık genel olarak iki evreye ayrılır: İlk faz layihalar teatisi ve ikinci faz sözel tartışmadır. Her iki faz da katılımcılar için ciddi emek sarf edilmesini gerektirir.

Mock trial'dan farkı[değiştir | kaynağı değiştir]

Moot court, mock trial’dan farklı olarak ilk derece mahkemesindeki muhakemeyi değil, temyiz ya da tahkim aşamasını taklit eder. Moot court genelde tanıkların beyanı ya da delillerin sunulması değil, vakıaların deliller ile kombine edilip ilgili mevzuata dayandırılarak hukuk diliyle sunulmasından ibarettir.

Başlıcaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yurtdışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel hukuk[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel hukuk alanındaki başlıca moot court yarışması Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot'dur. Uluslararası Mal Satımına İlişkin Birleşmiş Milletler Konvansiyonu her yıl esasa uygulanan hukuk olarak sabit olduğu halde usul kuralları değişmektedir. Willem C. Vis Avusturya’da her yıl bir kez düzenlenmektedir. Yarışmanın dili İngilizce'dir. Türkiye'den yarışmaya katılan üniversiteler şunlardır:

Kamu hukuku[değiştir | kaynağı değiştir]

Kamu hukuku alanındaki başlıca moot court yarışması Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition'dır. Philip C. Jessup Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl bir kez düzenlenmektedir. Yarışmanın dili İngilizce'dir. Türkiye'den yarışmaya katılan üniversiteler şunlardır:

Yurtiçi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel anlamda başlıca moot court yarışması Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Kurgusal Duruşma Yarışması'dır. ELSA tarafından her yıl bir kez düzenlenen yarışmanın dili Türkçe’dir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]