İçeriğe atla

"Ebu Ubeyde bin Cerrah" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Yazim hatasi..hz ifadesi tarafsizlik ilkesine aykiri degildir.zira yaziyi okuyan bir kimse taraf olmak zorunda degildir.
(Gerekçe: + Hz / s.a.v. vb ifadeler Tarafsız Bakış Açısı'na aykırıdır)
(Yazim hatasi..hz ifadesi tarafsizlik ilkesine aykiri degildir.zira yaziyi okuyan bir kimse taraf olmak zorunda degildir.)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
'''Ebu Ubeyde bin Cerrah''' ('''d.''' 583 - '''ö.''' 638) ([[Arapça]]: أبو عبيدة عامر بن عبدالله بن الجراح Ebū ‘Ubeydeh ‘Emir bin ‘Abdullāh bin al-Cerrah), [[İslam peygamberi]] [[Muhammed]]'in [[sahabe]]lerinden ve [[Aşere-i Mübeşşere|cennetle müjdelenmiş on sahabe]]den birdir. [[İslam tarihi]]nde yeri önemlidir ve [[Ömer]]'in halifeliğinde ordu komutanlığı yapmıştır. Ebu Ubeyde, [[583]] yılında tüccar bir ailede dünyaya geldi. Ailesi [[Kureyş]]'e bağlı [[Beni Haris]] kabilesine mensuptu. İslam'dan önceki yaşamında [[Kureyş]]'te saygı değer bir kişiydi, cesareti ve tevazusuyla ünlüydü.
 
[[611]] yılında yakın arkadaşı [[Ebu Bekir]] vasıtasıyla Hz Muhammed'le temas kurdu ve [[Müslüman]] oldu. [[622]] yılında Mekke'den [[Medine]]'ye yapılan hicrete katıldı ve burada Hz Muhammed tarafından [[Muaz bin Cebel]] ile kardeş ilan edildi. Ebu Ubeyde'nin ilk savaşı [[Bedir Savaşı]] oldu ve bu savaşta babası Abdullah bin Cerrah paganların ordusundaydı. O babasına saldırmaktan çekinse de babası ona saldırdı ve mücadelede babasını öldürdü.
 
[[Kuran]]'da bu konudan şöyle bahsetmektedir:
[[625]] yılında ikinci muharebesi [[Uhud]]'a katıldı. Burada [[Halid bin Velid]] yönetimindeki Kureyş ordusu Müslümanlara arkadan saldırmış, Müslümanlar zafer içinde bozgun yaşamıştı, Müslümanların çoğu ganimet için savaş meydanını terk ederken, Ebu Ubeyde Muhammed'e sadık kalmış ve bulunduğu mevziyi terk etmemişti.
 
Hz Muhammed'in yakın korumalığını yaptı ve Hz Muhammed'in yanağına batan zırh parçalarını çıkarırken iki ön dişini kaybetti.
 
[[Hudeybiye Antlaşması]]'nın taraflarından biri oldu ve daha sonra [[Hayber]]'in fethine katıldı.
5

değişiklik