Türkiye arması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Türk pasaportunda, vizelerde[1] ve akıllı nüfus cüzdanlarında[2] kullanılan Ayyıldız.
Devlet arması kullanılması gereken yerlerde genelde Türkiye armasının yeri boş bırakılır veya alakalı kurumun kendi amblemi kullanılır.

Türkiye'nin resmi bir arması ya da amblemi yoktur. Bunun yerine çeşitli kurumlarca kullanılan Ayyıldız ve logolar vardır. Çeşitli devlet kurumlarında ve nüfus cüzdanlarında kırmızı zeminde beyaz ayyıldız kullanılır. 1930'lardan başlayarak kullanılan eski nüfus cüzdanlarında beyaz zeminde kırmızı olarak sola bakan ayyıldız kullanılmıştır. Türk pasaportlarının kapağında altın sarısı, sayfalarında ise kırmızı zemin üzerinde beyaz Ayyıldız bulunur. Elçilik girişlerindeki panolarda altın sarısı zemin üzerinde kırmızı Ayyıldız vardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1925'te Maarif Vekaleti, (Milli Eğitim Bakanlığı) devlet armasını belirlemek için bir yarışma düzenlemiş, sonucunda ressam Namık İsmail Bey'in arması birinci olmuştur[3][4]. Bu armanın özelliği Türklerin simgesi olarak kabul edilen Bozkurt figürünün bulunmasıdır. Bu arma hiç kullanılmamıştır[4].

Kullanılan arma ve logolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Visa Stamp
  2. ^ "Akıllı Kart (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı)". Hürriyet. http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=18506&p=1&rid=2. Erişim tarihi: 24 Eylül 2012. 
  3. ^ Pâkalın, Mehmet Zeki. "Google Kitap". Osmanlı tarih deyimleri ve terimleri sözlüǧü. 1 (1971 bas.). M.E.B. Devlet Kitapları. ss. sayfa 83. http://books.google.com/books?id=39gqAAAAMAAJ&q=%22Namik+Ismail+bu+son+n%C3%BCmune+%C3%BCzerinde+ufak+bir+tadil+yapti+ve+son+sekil%22&dq=%22Namik+Ismail+bu+son+n%C3%BCmune+%C3%BCzerinde+ufak+bir+tadil+yapti+ve+son+sekil%22&hl=en&ei=g-60Tq-8IuuNmQWPyKXKAw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCwQ6AEwAA. Erişim tarihi: 17 Kasım 2011. 
  4. ^ a b "Arma". Aksiyon Dergisi (373). Ocak 2002. http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=12193. Erişim tarihi: 2009/01/08. "Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’nin kendi armasını yapmak için girişimler olmuş. Ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bu proje kapsamında, 1927 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma açılmış. Birçok eserin katıldığı yarışmada Namık İsmail’in arması birincilik almış. Diğer tüm armalar gibi kalkan içerisinde bulunan armanın zemini kırmızıymış. Merkezinde Türk Bayrağını temsil eden ay yıldızın bulunduğu armanın alt kısmında Oğuz menkıbesini simgeleyen bir kurt resmi bulunuyormuş. Kurdun ayaklarının altında ise eski bir Türk silahı ‘harbe’ bulunuyormuş. Kalkanın altında bulunan İstiklal Madalyası ise harbi ve bunun neticesini muhafaza etmeyi simgeliyormuş. Başak ve meşe yapraklarıyla sarılı armanın ortasında ise Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeleyen T.C harfleri varmış. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün de çok istediği bu arma bir türlü resmi şekle sokulamadı."