Auckland

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Auckland
Tāmaki Makaurau (Māori)
Şehir
Takma adlar:
Yelkenliler Şehri,
SuperCity,
Kraliçe Şehri (nadiren kullanılıyor)
Yeni Zelanda konumunda Auckland
Auckland
Auckland
Ülke Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Ada Kuzey Adası
Bölge Auckland
Māori yerleşimi 1350ler
Avrupalı yerleşimi 1840
İdare
 • Belediye başkanı Len Brown
Yüzölçümü
 • Kent
1.086 km² (419 mil²)
En yüksek nokta 196 m (643 ft)
En alçak nokta 0 m (0 ft)
Nüfus
 (Haziran 2010)[1]
 • Kent
1,397,300
 • Kent yoğunluğu 1.247,6/km² (32.310/mil²)
 • Metropol
1,507,700
 • Metropol yoğunluğu 261,1/km² (6.760/mil²)
Zaman dilimi UTC+12.00 (NZST)
 • Yaz (YSU) UTC+13.00 (NZDT)

Auckland, Yeni Zelanda'nın kuzey adasında yer alan, ülkenin en fazla şehirleşmiş yerleşimidir. Yeni Zelanda nüfusunun dörtte birinden fazla olan yaklaşık 1.3 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehri olmakla birlikte ekonomik faaliyetlerinin en yoğun olduğu merkezidir. Nüfus artışının ülkenin geri kalanından daha yüksek olması ise en kalabalık şehir olmasının gelecekte de süreceğini göstermektedir.

Mercer tarafından her yıl hazırlanan, Dünyanın en yaşanabilir şehirleri 2011 endeksinde Auckland 3. sırada yer almıştır.[2] Yine The Economist dergisi tarafından her yıl düzenlenen, 2011 yılı Dünya Şehirleri Yaşam Endeksi'nde, Auckland 9. sırada yer almıştır.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Auckland

Auckland yarımadasının güney bitiminde, Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan Waitemata Limanı ve Tasman Denizi'nde yer alan Manukau Limanlarıyla sınırları belirlenmiş olan dar berzahta yer almaktadır.

Genel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Auckland Yeni Zelanda'nın ana giriş kapısı ve ticaret ve endüstri merkezidir. Burası yaklaşık bir milyon nüfusu ile Yeni Zelanda'nın en büyük kentsel bölgesidir. Auckland geniş kumsalları, limanları, alış-veriş imkânları, gece eğlenceleri ile metropolit bir şehir kültürü sunar.

Auckland eşiğinin sağında, şehrin kuzey ve güney sahillerinde 250 km'lik geniş bir alan boyunca olağanüstü Hauraki Körfezi uzanır. Yelkenliler şehri olarak bilinen Auckland, yatçılıkta en büyük yarışma ve ödül olan Amerikan Kupasının şimdiki ev sahibidir.

Dünyanın en kalabalık Polinezyalı nüfusunu barındırmaktadır.

Özellikler ve faaliyetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kır manzaralarının farklılığı, macera tutkunları için çekici bir faaliyet alanı sunar. Az bulunan pahalı ve leziz deniz yemekleri içeren Yeni Zelanda mutfağı, dünyanın en iyi ve en taze mutfakları arasındadır.

Çok kültürlü bir şehir olan Auckland, galeriler, müzeler, tiyatro ve konserler gibi büyük şehirlerde bulunan tüm kültürel ve sanatsal etkinliklere sahip kozmopolit bir yerdir. Bunların hepsi, Avrupa ve Polinezya kültürlerinin özel bir karışımı ile meydana gelmiştir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Auckland şehrinin şu resmî Kardeş şehirleri vardır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Subnational population estimates at 30 June 2010 (boundaries at 1 November 2010)" (İngilizce). Statistics New Zealand. 26 Ekim 2010. 11 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2011. 
  2. ^ http://www.mercer.com/qualityoflivingpr#city-rankings 25 Haziran 2013 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi | "Mercer Quality of Living Survey - Worldwide Rankings, 2011"