İçeriğe atla

Jean le Rond d'Alembert

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jean le Rond d'Alembert
Jean le Rond d'Alembert'in Maurice Quentin de La Tour tarafından çizilmiş resmi.
Doğum16 Kasım 1717(1717-11-16)
Paris
Ölüm29 Ekim 1783 (65 yaşında)
MilliyetFransız
Kariyeri
DalıMatematik
Makinalar
Fizik
Felsefe
Doktora öğrencileriPierre-Simon Laplace
İmza

Jean le Rond d'Alembert (16 Kasım 1717 – 29 Ekim 1783), bir Fransız matematikçi, mekanikçi, fizikçi ve filozoftur.

Aynı zamanda Denis Diderot ile birlikte Encyclopédie'nin yardımcı editörlüğünü yapmıştır. D'Alembert'in dalga denklemleri için geliştirdiği metot ondan sonra kendi ismiyle adlandırılmıştır.

Çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris'te doğan d'Alembert, yazar Claudine Guérin de Tencin ve topçu birliği subayı olan şövalye Louis-Camus Destouches'in gayri meşru çocuğudur. Destouches, d'Alembert's doğduğunda, ülke dışındaydı ve o doğduktan birkaç gün sonra annesi onu Saint-Jean-le-Rond de Paris Kilisesi'nin merdivenlerine bıraktı. Geleneklere göre, kilisenin koruyucu azizinin ismini aldı. D'Alembert bir yetimhaneye verilmişti yalnız kısa bir süre sonra bir camcının eşi tarafından evlatlık edinildi. Destouches gizli bir şekilde Jean le Rond'un eğitim masraflarını karşıladı fakat babalığının resmi olarak tanınmasını istemedi.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliğinde pi sayısı hakkında çalışmalar yapmış ünlü bir bilim adamıdır. Aynı zamanda oran testinin mucididir.

Dinamik eşitlik için aslında var olmayan "merkezkaç" kuvvetinin mucididir. Bu yöntem hareketli maddelerdeki ivme hesaplamalarını yaparken oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

D'Alembert Paris'te dönemin bazı salonlarının, özellikle Marie Thérèse Rodet Geoffrin, Marquise du Deffand ve Julie de Lespinasse salonlarının müdavimi olmuştu. Ayrıca, Mademoiselle de Lespinasse'a âşık oldu ve bunun sonucunda birlikte yaşamaya başladılar.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzun yıllar boyunca sağlık problemleri çekti ve ölümü idrar kesesindeki rahatsızlığı nedeniyle gerçekleşti. İnançsız olarak tanınan D'Alembert, sıradan ve isimsiz bir mezara defnedildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]