Daniel Bernoulli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Daniel Bernoulli
Danielbernoulli.jpg
Daniel Bernoulli
Doğum 8 Şubat 1700
Groningen, Hollanda
Ölüm 8 Mart 1782 (82 yaşında)
Basel, İsviçre
Önemli başarıları Bernoulli ilkesi, Gazların kinetik teorisi, Termodinamik
İmza

Daniel Bernoulli, (Groningen, 8 Şubat 1700Basel, 17 Mart 1782) Hollanda doğumlu, fakat çoğunlukla İsviçre, Basel'de yaşamış matematikçidir.

Leonhard Euler ile beraber adlarını verdikleri denklemler üzerinde çalışmışlardır. Bernoulli'nin ilkesi aerodinamikte ciddi kullanımları vardır.

Daniel Bernoulli, Johann Bernoulli'nin oğlu ve Jacob Bernoulli'nin yeğeni, Nicholaus Bernoulli'nin küçük kardeşidir. Nicholaus'un bulduğu olasılıklar kuramındaki bir problem "St. Petersburg problemi" ya da "paradoksu" olarak anılır. Daniel, Basel Üniversitesi'nde profesörlük yapmış olup, verimli çalışmalarının çoğu astronomi, fizik ve hidrodinamikle ilgilidir. "Hydrodinamica" adlı kitabında hidrolik basınçla ilgili teoremlerini ve gazların kinetik kuramını açıklamıştır. Babası (Johann) ve amcası (Jacob) bayağı (adi) diferansiyel denklemler kuramında, Daniel ise kısmi diferansiyel denklemler alanında öncü sayılmaktadır.

Akışkanlar dinamiği konusundaki ilk çalışmaların sahibidir. O zamana kadar akan bir akışkanın enerjisi hakkında hiçbir şey bilinmezken; Daniel Bernoulli, akan akışkanların kinetik, basınç ve potansiyel enerjilerine sahip olduğunu ve bu enerjilerin birbirine dönüşebildiğini göstermiştir. Geliştirdiği formüller halen akışkanlar mekaniğinin temelini oluşturmaktadır.

Ayrıca, bir tıp doktoru olan Bernoulli, kan basıncını ölçen ilk aleti de akışkanlar hakkında yaptığı çalışmalardan yararlanarak tasarlamıştır. Geliştirdiği yöntem 18. yüzyılın sonlarına kadar kullanılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]