Yenilenebilir enerji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Yenilenebilir enerji, sürekli devam eden doğal süreçlerdeki var olan enerji akışından elde edilen enerji. Bu kaynaklar güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, hidrolik enerjisi, biyokütle enerjisi ve hidrojen enerjisi olarak sıralanabilir. Çoğunlukla doğada yok olmayan şeylere yenilenebilir enerji kaynağı denir.

En genel olarak, yenilenebilir enerji kaynağı; enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile tanımlanır. Örneğin, güneşten elde edilen enerji ile çalışan bir teknoloji bu enerjiyi tüketir, fakat tüketilen enerji toplam güneş enerjisinin yanında çok küçük kalır. En genel yenilenebilir enerji şekli güneşten gelendir. Bazı formlar güneş enerjisini ve rüzgâr gücünü depolar.

Yenilenebilir enerjinin; tesisler, hayvanlar ve insanlar tarafından kalıcı olarak tüketilmesi mümkün değildir. Fosil yakıtlar, çok uzun bir zaman çizelgesi göz önüne alındığında teorik olarak yenilenebilir iken, istismar edilerek kullanılması sonucu yakın gelecekte tamamen tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.Bununla ilgili örnekleri hayatımızda kolayca bulabiliriz.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş enerjisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynağı güneş olan bu enerji; ısınmak, aydınlanmak için doğrudan kullanılıyorken, elektrik üretmek için de kullanılmaktadır. Güneş enerjisi

Rüzgar enerjisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneş yüzeyinde ki hava değişiminin atmosfere etki ederek havanın ısınması ve bu ısınma ile ısınan kütlenin genleşmesi ve harekete geçerek yükselmesine sebep olur. Bu yükselen hava kütlesi atmosfer dışına çıkamayacağı için önce dikey sonra ise yatay haraket eder, bu noktada havanın ısınıp kütlesel olarak yer değiştirmesi ile rüzgar oluşur. Bu oluşan rüzgar ile türbinler yardımı ile elektrik üretilir.

Jeotermal enerji[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeo= Yer, Termal= Isı anlamına gelen kelimelerin birleşmesi ile oluşan bu enerji birimi, mağma tabakasında ki sıcaklık ile yer altında ki suların ısınmasını sağlar. Jeotermal Enerji, konut ve seraların ısıtılmasında kullanılmaktadır. Kaplıca suları diye bildiğimiz sular da Jeotermal Enerji ile oluşmuş sulardır.

Hidroelektrik enerji[değiştir | kaynağı değiştir]

Havanın ısınması ile okyanus ve su yataklarında ki suların bir kısmı buharlaşarak gökyüzüne çıkmaktadır. Bu oluşan su buharı rüzgar yardımı ile farklı bölgelere taşınır. Hava ısısı farklılığı ile buharlaşan su tekrar hal değiştirerek sıvı haline gelir ve yağmur olarak yere geri inmektedir. Bu sayede enerji oluşur ve barajlar da biriken sulardan hidroelektrik santraller yardımı ile elektrik üretilir. Doğaya da herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

    1. Biyokütle enerjisi ##

Doğa da yaşamını sürdüren hayvan ve bitkilerin atıkları ile üretilen enerji çeşididir. Çiftlik hayvanlarının dışkıları, ölü ağaçlar ile enerji üretilmektedir. Hayvan atıkları ile biyogaz, bitkilerden ise biyodizel de üretilmektedir.

Hidrojen enerjisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğada bileşikler halinde çok fazla bulunan hidrojen serbest olarak bulunmadığından doğal bir enerji kaynağı olmaktan çıkar. Bununla birlikte hidrojen birincil enerji kaynakları ile değişik maddeler den üretilebilmekte ve üretiminde dönüştürme işlemleri kullanılmaktadır. Isınmadan elektrik üretimine kadar birçok farklı alanda kullanımı mevcuttur. Gaz ve sıvı halde bulunan Hidrojen, bulunduğu halden dolayı rahatlıkla taşınabilmektedir.

Gelişimi ve çevreye etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yenilenebilir enerji kaynakları doğrudan kullanılabilir veya enerjinin başka bir şekline dönüştürülebilir. Direkt kullanım örnekleri, güneş enerjisi ile çalışan aletler, jeotermal ısıtma ve su veya rüzgâr değirmenleridir. En direkt kullanıma örnek olarak ise, elektrik üretiminde kullanılan rüzgâr türbinileri veya fotovoltaj pilleri verilebilir.

Kullanıldığı yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

yenilenebilir enerji kaynaklarının insanlar tarafından kullanımı ile ilgilidir. Yenilenebilir enerjinin gelişimine olan ilgi, fosil yakıtların çevreye verdiği atık gazlar,fosil yakıtlar ve nükleer enerjinin kullanımının riskleri ile doğrudan ilişkilidir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]