İçeriğe atla

Biyoyakıt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şeker kamışı biyoyakıt elde edilen önemli bitkilerdendir.
Araçlarda kullanılan özel yakıtlar

Biyoyakıt, kısa süre önce yaşamış organizmalar ya da onların metabolik atıklarından elde edilir. Petrol, kömür gibi doğal yakıtlar ya da nükleer yakıtlardan farklı olarak, yenilenebilir enerji kaynağıdırlar. Biyoyakıtların bir diğer tanımı ise, "içeriklerinin hacim olarak en az %80'i son on yıl içerisinde toplanmış canlı organizmalardan elde edilmiş her türlü yakıt"tır.

Biyokütleler de, petrol ve kömür gibi, güneş enerjisinin depolanmış hâlidirler. Bitkiler güneş enerjisini fotosentez aracılığıyla tutarlar.

Biyoyakıtların içerisindeki karbon, bitkilerin havadaki karbondioksiti parçalaması sonucu elde edildiği için, biyoyakıtların yakılması, dünya atmosferinde net karbondioksit artışına neden olmaz. Bu nedenle, pek çok insan, atmosferdeki karbondioksit miktarının artışına engel olabilmek için, fosil yakıtlar yerine biyoyakıtların kullanılması gerektiği görüşünü savunmaktadırlar.

Biyoyakıt için yaygın olarak yetiştirilen tarım ürünleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Havacılık Biyoyakıta Eğilsin" 2 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Tevfik Uyar, 12 Eylül 2011