Düzlemsel güneş kollektörü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Su ısıtma amacıyla genellikle çatılara konulan düz yüzeyli termal sistem. Güneş Enerjisi

Düzlemsel güneş kollektörü, düzlemsel yapıda olan, güneş enerjisini bir kısmını absorbe ederek bu enerjiyi ısı olarak kollektör içerisinde sıvıya iletmektedirler. Saydam örtü, yutucu yüzey, akışkan borular, ısı yalıtımı ve kollektör kasasından oluşmaktadırlar. Güneş ışınlarının bir kısmı saydam örtüden yansır, bir kısmı da saydam örtüde absorbe edilir. Gelen ışınların yutucu yüzeye ulaşması ile yutucu yüzeyin özelliğine göre değişik oranlarda absorbe edilir, absorbe edilen enerji akışkan boruların yardımı ile depoya gönderilir.[1]

Saydam örtü amacı yutucu yüzeyi korumak ve ısı kaybını önlemektir. Aynı zamanda güneş ışınlarını geçirgen bir yapıda olmalıdır. Malzeme olarak cam veya plastik örtü kullanılmaktadır. Yutucu yüzeyin temel amacı güneş ışınlarını absorbe ederek bu enerjiyi akışkan borulara iletmektir. Isı yalıtımının temel amacı ısı kaybını önlemektir, kollektörün ısınması ile ortam sıcaklığı arasında fark oluşacaktır ve bu ısı kaybına neden olmaktadır.

Akışkan borular, yutucu yüzeyin absorbe ettiği enerjiyi içlerinde bulunan sıvıya aktararak, ısınan sıvının depoya gönderilmesini sağlarlar. Kollektör kasa olarak alüminyum, paslanmaz çelik, galveniz çelik ve plastik gibi çeşitli malzemeler kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Düzlemsel Toplayıcıların Temel Elemanları". 6 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2010.