Birincil enerji

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Birincil enerji, herhangi bir enerji dönüşümünden henüz geçmemiş enerjidir.

Birincil enerji kavramı yenilenemez ve yenilenebilir enerjiyi kapsar.

Birincil enerji kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

İkincil enerji kaynakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Birincil enerji, enerji dönüşüm yöntemleriyle daha kullanılmaya elverişli enerji biçimlerine çevrilir: elektrik enerjisi, akaryakıt, ya da hidrojen benzeri sentetik yakıtlar gibi. Enerji terminolojisinde tüm bunlar ikincil enerji olarak adlandırılır.

İkincil enerji bir diğer enerji biçiminden dönüştürülmüş enerjinin adıdır. Kömür, petrol, doğal gaz ve rüzgâr gibi birincil enerji kaynaklarından dönüştürülen elektrik en basit örneklerden birisidir. Birincil enerjinin dönüştürülmesi sonucu elde edilen enerji ise ikincil (sekonder) enerji olarak bilinmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ "Energy and the Natural Environment" 24 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. by David A. Dobson, Ph.D., Welty Environmental Center Feature Article, accessed July 9, 2009
Genel
  • Kydes, Andy (Başyazar); Cutler J. Cleveland (Editör). 2007. "Primary energy." In: Encyclopedia of Earth. Eds. Cutler J. Cleveland (Washington, D.C.: Environmental Information Coalition, National Council for Science and the Environment). [First published in the Encyclopedia of Earth June 1, 2006; Son gözden geçirme August 14, 2007; Alınma November 15, 2007.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]