Işınım enerjisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Işınım enerjisi, elektromıknatıssal dalgaların enerjisidir. Işınan enerjinin miktarı ışınım akısının zamana göre tümlevini hesaplayarak elde edilebilir. Tüm enerji türlerinde olduğu gibi, SI dizgesinde ölçüm birimi Joule'dur (Jul).

Nikolai Tesla'nın 19. yüzyılın sonunda patentini alıdığı, Big Bang'den kalma elektromanyetik dalgaları yakalayan bir düzenek vardır. Eğer televizyon veya fm radyoda, kanal olmayan bir yere radyonuzu ayarlarsanız, bir hışırtı sesi duyarsınız. Bu hışırtı Big Bangden kalma ya da güneşten gelen bu ses elektromanyetik dalgadır. Buradaki enerji de Radiant enerjidir. Bir düzenekle yakalanıp kullanılabilir.[kaynak belirtilmeli]

US685957 : Utilization of Radiant Energy

Analiz[değiştir | kaynağı değiştir]

TRIGA reaktörü ‘nün çekirdeğinde Cherenkov radyasyonu ışıldarken.

Elektromanyetik (EM) radyasyon foton akışı olarak kavramsallaştırılabildiğinden ışıma enerjisi foton enerjisi- bu fotonlar tarafından taşınan enerji olarak düşünülebilir. EM radyasyon, salınan elektrik ve manyetik alanlarda enerji taşıyan elektromanyetik dalgalardır.

EM radyasyon çeşitli frekanslarda olabilir. Belirli bir EM sinyalinde bulunan frekans bantları atomik tayfda görüldüğü gibi net tanımlanabilir veya kara cisim ışımasındaki gibi geniş olabilir. Parçacık resminde her fotonun taşıdığı enerji frekansıyla orantılıdır. Dalga resminde tek renkli bir dalganın enerjisi yoğunluğuyla orantılıdır. Bu iki EM dalganın aynı yoğunluğu ama farklı frekansları varsa daha yüksek frekanslı olanı daha az fotonludur çünkü her foton daha enerjiktir.

EM dalgalar bir nesne tarafından emildiğinde EM dalga enerjisi ısıya dönüşür (veya bu nesne fotoelektrik malzemeyse elektriğe dönüştürülür). Güneş ışığı ışınladığı yüzeyleri ısıttığından bu bilinen bir etkidir. Genellikle bu doğa olayı kızılötesi ışımayla ilişkilendirilir ama her türlü elektromanyetik ışıma onu emen nesneyi ısıtır. EM dalgalar yansıtılabilir ve enerjileri de yeniden yönlendirilebilir.