Vinç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Avara demiri ile modern bir yağlı döner vinç. Kafesle çevrili bumba vinç kolu ile donatılmıştır.

Vinç, büyük işlik alıcılarının her çeşit devinimini kolaylıkla yapmasını sağlayan tekerlekli, özel yapıda donatım.

İlk tasarımı Romalı mimar Vitruvius'un MÖ 10. yıllarında yazdığı bir kitapta görülmüştür. Bu vinç tepesinde makara bulunan ve halatlarla sabitlenen bir direkten oluşuyordu. Makaradan geçen başka bir halat yüklere bağlanıyor ve kölelerin çevirdiği ayak değirmeniyle kaldırılıyordu.

Daha sonra 15. yüzyılda İtalya'da palangalı vinç adı verilen daha kullanışlı bir vinç tasarlandı. Buhar gücüyle çalışan ilk vinci ise 19. yüzyılda İskoçyalı John Rennie yapmıştır.

Vinç denen makineler, yükleri kaldırıp bir başka yere aktarmaya yarar. Basit kollu vinçler, bumba denen uzun ve eğik bir vinç kolu ile bu kolu taşıyan ve seren denen bir direk ya da kuleden oluşur. Serenin ve vinç kolunun tepesinden bir gergi geçer; gerginin uzunluğu değiştirilebilir ve böylece serene farklı uzaklıklardaki yükler kaldırılabilir. Yükün kaldırılması, makaralar üzerinden dolanan tel halatın bir tambura sarılmasıyla sağlanır.[kaynak belirtilmeli]

ÇEŞİTLERİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Hareketli ve seyyar vinç, Kamyon üzerine monte edilmiş hiyap yürü mobil vinçler, kamyon üstü vinçler, Kamyon üstü hidrolik, teleskopik ve katlanır bumlu vinçler, Kule vinçler, Mobil vinç (gezer vinç), Lastik tekerli vinçler, Paletli vinçler, Teleskopik bumlu, kafes bumlu vinçler, endüstriyel işlerde kullanılan vinçler; Portal vinçler (ray üzerinde hareket eden), Portal taşıyıcı üzerine yerleştirilmiş vinçler (ray üzerinde taşıyıcılara yerleştirilmiş), Köprü vinçler (baş üstü vinçler), Belirli bir yere tespit edilmiş sabit vinçler (tek halatlı basit vinçler), Dağıtım ve montaj vinçler (konveyör taşıyıcı ve istifleme), Özel maksatlı vinçler, Yoldışı vinçler, Pilonlu ve kablolu vinçler, El vinci (el çıkrığı), Liman vinci, Rıhtım vinci, Gemi vinci, Deniz vinci, Yüzer vinç, Dubalı vinç, Kuyu, sondaj vinci, Pergel vinç, Sabit sütunlu döner vinç, şeklinde çeşitlerini sayabiliriz, bu çeşitlere ilaveler yapılabilir.

Örnek vinç resimleri görmek için www.izmirvinc.gen.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kamyon Üstü Hiab Vinç Operatörü

Kamyon Üstü Hiab Vinç Operatörü, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, mobil vinçleri kullanarak, çeşitli yüklerin yükleme-boşaltma işlemlerini emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Operatörün Görevleri

  • Vincin,hiyabın genel kontrolünü yapar,
  • Vincin ayak bağlantılarını takar,
  • Yükü kaldırır,
  • Yükün aktarılacağı yönü tespit eder,
  • Yükü gideceği yere götürür,
  • Yükü bırakır,
  • İş bitiminde vinci park durumuna getirir,Yürüyüş sistemlerini, elektrik ve gövde aksamını, halatları, dönüş ve şaryo sistemlerini kontrol eder,
  • Hareketli makineleri, dönüş dişlilerini, yürüyüş mafsallarını, kanca halatlarını yağlar,
  • Kule vincin bakımını yapar,
  • Bakımla ilgili kayıt tutar.[kaynak belirtilmeli]

[Ansiklopedi 1]
Kaynak hatası: <ref> "Ansiklopedi" adında grup ana etiketi bulunuyor, ancak <references group="Ansiklopedi"/> etiketinin karşılığı bulunamadı ya da kapatma </ref> eksik. (Bkz: Kaynak gösterme)