İçeriğe atla

Wyre (borough)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wyre (borough)
Borough of Wyre
Wyre (borough) Lancashire içinde
Wyre (borough) Lancashire içinde
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey Batı İngiltere
KontlukLancashire
Yüzölçümü
 • Toplam282,1 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam112,091
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

Wyre (borough), (İngilizce:Borough of Wyre) Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesi Kuzey Batı bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire Kontluğu'na (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde ikinci büyük yerleşke olan Poulton-le-Fylde kentindedir.

Bir yerel idare birimi olan "Wyre (borough)" ile bir coğrafi alan olan "Fylde" yarımadasının kuzeyinde konumlanmıştır ve "Wyre Nehri" halıcı ile ikiye ayrılmıştır. Batıda bulunan kısım Blackpool şehirsel alanının bir parçasıdır. Bu bölümde en önemli yerleşim merkezi olan Fleetwood'da şimdi pek önemini kaybetmiş olan bir balıkçılık limanı ve balık işleme tesisleri bulunmaktadır ve bu kasaba Blackpool'a İngiltere'de az bulunan bir tramvay sitemi ile bağlıdır. Wyre (borough)'nun batısının bir kısmı yine Blackpool şehirsel alanı varoşlarını ihtiva etmekteyse de doğuda büyük bir kırsal alan da bulunmaktadır.

Wyre (borough) metropoliten-olmayan yerel idare bölgesi 1972 kanununa göre resmen 1974'te kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Fleetwood Belediye Borough", " Poulton-le-Fylde Şehirsel Bölgesi", "Preesall Şehirsel Bölgesi", "Thornton-Cleveleys Şehirsel Bölgesi" ve "Garstang Kırsal Bölgesi".

Wyre (borough) yüzölçümü 282,6 km² ve en son 2001 nüfus sayımına göre bu sınırlar içindeki nüfusu 105.618 kişi ve 2008 tahminleri itibarıyla 110.900 kişidir.

Yerel idare sistemi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Wyre (borough) (Borough of Wyre) Lancashire Kontluğu birinci seviyedeki yerel idareye bağlı olan ikinci seviyede "metropoliten-olmayan bölge" yerel idaresi birimidir. Genel olarak büyük stratejik konular üzerindeki kararlar ve idare Lancashire Kontluğu'nda ve Kontluk Konseyinde alınıp oradan yürütülür. Daha detaylı taktik idare kararların alınması ve yürütülmesi Wyre Borough Yerel İdaresi ve Yerel İdare Konseyi tarafından yapılmaktadır. Bu iki seviyeli yerel idare sistemi için yetkiler ve görevler 1972 Yerel İdare Kanunu ile kesinlikle belirtilmiştir.

Wyre Borough altında "semt/köy" adı verilebilecek "cıvıl parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (cıvıl parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

"Wyre Borough Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (cıvıl parish)" sistemini kısmen kullanmayı seçmiştir. Genellikle kırsal alanlarda şu 15 tane "semt/köy (cıvıl parish)" alt-yerel idaresi kurmuştur: Barnacre-with-Bonds, Bleasdale, Cabus, Catterall, Claughton-on-Brock, Forton, Garstang, Great Eccleston, Hambleton, İnskip-with-Sowerby, Kirkland, Myerscough and Bilsborrow, Nateby, Nether Wyresdale, Out Rawcliffe, Pilling, Preesall, Stalmine-with-Staynall, Upper Rawcliffe with Tarnacre ve Wınmarleigh.

"Wyre (borough)" sınırları içinde bulunan yerel idare merkezi Poulton-le-Fylde için ve Fleetwood ve Thornton Cleveleys için bir "semt/köy idaresi (civil parish)" kurulmamıştır.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Wyre Borough Yerel İdare Konseyinde 55 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için yerel idare alanı 26 yerel seçim bölgesine bölünmüştür.

Wyre Borough'nun 1974'te kuruluşundan beri bu yerel idare için resmi temsilci olan; yerel idarede siyasi görevlerde tarafsız ve sadece törensel yetkileri bulunan bir "Belediye Başkanı" konsey üyeleri arasından seçilmektedir. Hâlen "Wyre Borough Belediye Başkanı" Muhafazakâr Parti'den konsey üyesi olan "David Bannister"'dir. Daha fazla yetkileri bulunan bir Belediye Başkanı'nın halk oyu ile seçilmesi hakkında bir referendum yapılması için imza toplanmaktadır.

Wyre Yerel Konseyde Mayıs 2011 yerel seçimden önce Muhafazakâr Parti mutlak çoğunluk üyelere sahipti ve konseyin kontrolü ile idaresi bu parti elinde idi. Mayıs 2011'de yapılan yerel seçimlerden sonra Yerel İdare Konseyinde Muhafazakâr Parti'den 40 üye ve İşçi Partisi'den 15 üye bulunmakta ve Muhafazakâr Parti mutlak çoğunlukta bulunmaktadır. Böylece Muhafazakâr Parti konseyin kontrolü ile idaresini elinde tutmaktadır ve Konsey Lideri bu parti lideri olan "Peter Gibson"'dur.

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır. Eldeki en son 2001 nüfus sayımına göre Wyre (borough) için nüfus 105.618 kişi ve en son 2008 tahminine göre de 110.900 kişidir. Bu yerel idare biriminin merkezi olan Poulton-le-Fylde'da ise nüfus (2001 sayımı ile) 18.264 kişidir. Ama bu yerel idarede en buyuk nüfuslu kasaba (2001 nüfus sayımına gore) 26,840 kisi nüfus olan Fleetwood'dur.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]