Pendle (borough)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pendle (borough)
Borough of Pendle
Pendle (borough) Lancashire içinde konumu
Pendle (borough) Lancashire içinde konumu
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey Batı İngiltere
KontlukLancashire
Yüzölçümü
 • Toplam169,4 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam92,112
 • Yoğunluk540/km²
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

Pendle (borough), (İngilizce:Borough of Pendle) Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesinin Kuzey Batı bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire kontluğuna (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Nelson kentidir.

Pendle (borough) metropoliten-olmayan yerel idare bölgesi 1972 kanununa göre resmen 1974'te kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Nelson Belediyesi", "Colne Belediyesi"; "Barnoldswick Şehirsel Bölgesi"; "Barrowford Şehirsel Bölgesi"; "Brierfield Şehirsel Bölgesi"; "Earby ve Trawden Şehirsel Bölgesi" ile "Burnley Kirsal Bölgesi" ve "Skipton Kırsal Bölgesi"'nin bazı kısımları.

Pendle ismi bu yeni yerel idare sınırlarında bulunan tarihi bir malikane bölgesi olan ve 1945'ten itibaren malikane hakları "Clitheroe Baronu"'na ait olan "Pendle Ormanı"'ndan alınmıştır. Diğer taraftan "Pendle Borough"'nin kuzeyindeki bölgede "Pendle Hill" adlı tepelik arazi hakimdir. Bu tepe ismini ise Cumbric dilinde "tepe" anlamına gelen "Pen" sözcüğünden almıştır. 1972 yerel idare reformundan önce tarihsel olarak "Barnoldswick", "Earby" ve "Skipton" tarihi "West Riding, Yorkshire" kontluğuna bağlı idiler.

Pendle (borough) yüzölçümü 165,53 km² ve en son 2001 nüfus sayımına göre bu sınırlar içindeki nüfusu 89.248 kişi ve 2008 tahminleri itibarıyla 89.900 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pendle (borough) (Borough of Pendle) Lancashire Kontluğu birinci seviyedeki yerel idareye bağlı olan ikinci seviyede "metropoliten-olmayan bölge" yerel idaresi birimidir. Genel olarak büyük stratejik konular üzerindeki kararlar ve idare Lancashire Kontluğu'nda ve Kontluk Konseyinde alınıp oradan yürütülür. Daha detaylı taktik idare kararların alınması ve yürütülmesi "Pendle Borough Yerel İdaresi" ve Yerel İdare Konseyi tarafından yapılmaktadır. Bu iki seviyeli yerel idare sistemi için yetkiler ve görevler 1972 Yerel İdare Kanunu ile kesinlikle belirtilmiştir.

Pendle Borough altında "semt/köy" adı verilebilecek "cıvıl parish" idareleri bulunmaktadır. Bu alt-yerel-idare kurulması zorunlu ve standart olarak Birleşik Krallık'ta her yerel idareye uygulanmaz. "Semt/köy idaresi (cıvıl parish)" kurmak bir üst yerel idare konseyinin tercihine ve kararına bağlıdır. Zaten bu alt yerel idarelere verilen görev ve yetkiler çok sınırlıdır. "Pendle Borough Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini kısmen kullanmayı seçmiştir. Şu 17 tane "semt/köy (civil parish)" alt-yerel idaresi kurulmuştur: Barley-with-Wheatley Booth; Barnoldswick kasaba; Barrowford; Blacko; Bracewell ve Brogden; Brierfield (kasaba); Earby; Foulridge; Goldshaw Booth; Higham-with-West Close Booth; Kelbrook ve Sough; Laneshaw Bridge; Old Laund Booth; Reedley Hallows; Roughlee Booth; Salterforth; Trawden Forest.

Bu listeden görüleceği gibi "Pendle Borough" sınırları içinde bulunan merkez kenti olan Nelson'da ve Colne küçük kentinde birer "semt/köy idaresi (civil parish)" bulunmamaktadır.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Pendle Borough Yerel İdare Konseyinde 49 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için yerel idare alanı 20 yerel seçim bölgesine bölünmüştür.

"Pendle Yerel İdare Konseyi" için Mayıs 2011'de yapılan yerel seçimlerden sonra "Pendle Yerel İdare Konseyi"nde Muhafazakâr Parti'den 18 üye; İşçi Partisi'den 16 üye; Liberal Demokrat Parti'den 12 üye; "BNP - Britanya Millî Partisi"'nden 3 üye ve "Bağımsız" 1 üye bulunmaktadır. Muhafazakâr Parti'nin en çok sayıda konsey üyesi olmakla beraber hiçbir parti için mutlak çoğunluk bulunmamaktadır. Bununla beraber Konseyin politikasını tayin edip günlük işlemesinden mesul olan 7 kişilik idare kurulu üyeleri (Liberal Demokrat Parti üyelerinin desteğiyle) tümüyle Muhafazakâr Parti'dendir. Konsey Lideri bu parti konsey grup lideri olan Michael Edward Blomeley'dir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır. Eldeki en son 2001 nüfus sayımına göre Pendle (borough) için nüfus 89.248 kişi ve en son 2008 tahminine göre de 89.900 kişidir. Bu yerel idare biriminin merkezi olan Nelson'da ise nüfus (2001 sayımı ile) 28.998 kişidir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]