İçeriğe atla

West Lancashire (borough)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
West Lancashire (borough)
Borough of West Lancashire
West Lancashire Borough Yerel İdaresi merkezi kenti olan Ormskirk merkezi
West Lancashire (borough) Lancashire içinde
West Lancashire (borough) Lancashire içinde
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey Batı İngiltere
KontlukLancashire
Yüzölçümü
 • Toplam346,8 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam114,306
 • Yoğunluk316/km²
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

West Lancashire (borough), (İngilizce: Borough of West Lancashire) Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesi Kuzey Batı bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire kontluğuna (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde buyuk yerleşke olan Ormskirk kentidir.West Lancashire (borough) içinde bulunan diğer önemli kent 1961'den beri özel statülü bir "yeni şehir" olarak geliştirilen Skelmersdale kentidir.[1]

West Lancashire (borough) metropoliten-olmayan yerel idare bölgesi 1972 kanununa gore resmen 1974'te kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Ormskirk Şehirsel Bölgesi", "Skelmersdale ve Holland Şehirsel Bölgesi" ; "West Lancashire Kırsal Bölgesi"'nin büyük bir kısmı ve "Wigan Kırsal Bölgesi"'nin bir kısmı.

West Lancashire (borough) yüzölçümü 346,79 km² ve en son 2019 nüfus sayımına göre bu sınırlar içindeki nüfusu 114.306 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

West Lancashire (borough) (Borough of West Lancashire) Lancashire Kontluğu birinci seviyedeki yerel idareye bağlı olan ikinci seviyede "metropoliten-olmayan bölge" yerel idaresi birimidir. Genel olarak büyük stratejik konular üzerindeki kararlar ve idare Lancashire Kontluğu'nda ve Kontluk Konseyinde alınıp oradan yürütülür. Daha detaylı taktik idare kararların alınması ve yürütülmesi West Lancashire Borough Yerel İdaresi ve Yerel İdare Konseyi tarafından yapılmaktadır. Bu iki seviyeli yerel idare sistemi için yetkiler ve görevler 1972 Yerel İdare Kanunu ile kesinlikle belirtilmiştir.

West Lancashire (borough) ismi, 2009'a kadar "West Lancashire District" olup Lancashire Kontluğu'na bağlı ikinci seviyede bir "metropoliten-olmayan bölge (non-metropolitan district)" olma statüsünü yansıtmaktaydı. Bölgeden yapılan isteklere uyularak 10 Aralık 2008'de "Krallık Özel Meclis (Privy Council)" kararı ile çıkartılan Kraliyet beratı ile "borough" ismi ve statüsü verilmiştir. Böylece bu ikinci seviyeli yerel idare görevi ve yetkilerinde hiçbir değişiklik olmadan 20 Mayıs 2009'dan itibaren "Borough of West Lancashire" ismini taşımaktadır.

West Lancashire (borough) altında "semt/köy" adı verilebilecek "civil parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (civil parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

West Lancashire (borough) 'da iki büyük kasaba olan (Westhead köyünü de ihtiva eden) Ormskirk ve Skelmersdale kasabalarında "semt/koy idareleri" bulunmamaktadır.

West Lancashire (borough) diğer arazileri "semt/köy" idarelerine ayrılmıştır ve bunlar şu haritada gösterilmektedir:

West Lancashire parishes

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

West Lancashire Borough Yerel İdare Konseyinde 54 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için yerel idare alanı 25 yerel seçim bölgesine bölünmüştür.

West Lancashire Borough Yerel Konseyinde 2002 yerel seçiminden beri Muhafazakâr Parti mutlak çoğunluk üyelere sahipti ve konseyin kontrolü ile idaresi bu parti elinde idi. Mayıs 2015'te yapılan seçimlerden sonra ise West Lancashire Borough Konseyi'nde parti mensubu üyeler sayısı şöyle dağıldı:

Politik Dağılım(2015)-

Parti Konsey üyesi
Muhafazakâr Parti 26
İşçi Partisi 27
Bağımsız 1

İşçi Partisi'nin Konsey'de en büyük sayıda üyesi olduğu için konseyin kontrolü ile kurduğu kabine ile konsey idaresini elinde tutmaktadır. Konsey Lideri bu partinin lideri olan Ian Moran'dır.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır. Eldeki en son 2001 nüfus sayımına göre West Lancashire (borough) için nüfus 109.500 kişidir. Bu yerel idare birimini merkezi olan Ormskirk'de ise nüfus (2001 sayımı ile) 31.556 kişidir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

West Lancashire (borough) şu şehirlerle resmî kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu belki bir anlam karışıklığı yaratabilir. Yerel idare birimi olan "West Lancashire (borough)" alanı idare merkezi olan "Ormskirk" coğrafi biriminden büyüktür ve "Ormskirk" coğrafi birimi ile birlikte bu kent dışında bulunan irili ufaklı kent ve yerleşkeleri de içine alır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]