Fylde (borough)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fylde (borough)
Borough of Fylde
Fylde (borough) Lancashire içinde
Fylde (borough) Lancashire içinde
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey Batı İngiltere
KontlukLancashire
Yüzölçümü
 • Toplam165,8 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam80,780
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

Fylde (borough), (İngilizce:Borough of Fylde) Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesi Kuzey Batı bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire Kontluğu'na (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Lytham St Annes kentidir.2007'den önce yerel idarenin bazı bölümleri Wesham'da bulunmaktaydı ama 2007'de bunlar da Lytham St Annes'deki yerel idare merkezine nakledilmişlerdir.

Bir yerel idare birimi olan "Fylde (borough)" ile bir coğrafi alan olan "Fylde" yarımadasının arasında farkın bilinmesi gerekir. "Fylde" yarımadası bir coğrafi birimdir ve bu coğrafi birim içinde üç değişik yerel idare birimi bulunmaktadır. Bunlar Flyde yarımadasının güneyinde bulunan Lancashire Kontluğu'na bağlı ikinci seviyeli Fylde (borough); yine aynı statülü ve Fylde yarımadasının kuzeyinde bulunan Poulton-le-Fylde'da merkezi olan Wyre (borough) ve tek seviyeli yerel idare olan Blackpool Yerel İdaresi.

Fylde (borough) metropoliten-olmayan yerel idare bölgesi 1972 kanununa göre resmen 1974'te kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Lytham St Anne's Borough", "Kirkham Şehirsel Bölgesi" ve "Fylde Kırsal Bölgesi".

Fylde (borough) yüzölçümü 165,53 km² ve en son 2001 nüfus sayımına göre bu sınırlar içindeki nüfusu 76.400 kişi ve 2008 tahminleri itibarıyla 76.500 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fylde (borough) (Borough of Flyde) Lancashire Kontluğu birinci seviyedeki yerel idareye bağlı olan ikinci seviyede "metropoliten-olmayan bölge" yerel idaresi birimidir. Genel olarak büyük stratejik konular üzerindeki kararlar ve idare Lancashire Kontluğu'nda ve Kontluk Konseyinde alınıp oradan yürütülür. Daha detaylı taktik idare kararların alınması ve yürütülmesi Fylde Borough Yerel İdaresi ve Yerel İdare Konseyi tarafından yapılmaktadır. Bu iki seviyeli yerel idare sistemi için yetkiler ve görevler 1972 Yerel İdare Kanunu ile kesinlikle belirtilmiştir.

Fylde Borough altında "semt/köy" adı verilebilecek "civil parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (civil parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

"Fylde Borough Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini kısmen kullanmayı seçmiştir. Genellikle kırsal alanlarda şu 15 tane "semt/köy (civil parish)" alt-yerel idaresi kurmuştur: Bryning-with-Warton, Elswick, Freckleton, Greenhalgh-with-Thistleton, Kirkham, Little Eccleston-with-Larbreck, Medlar-with-Wesham, Newton-with-Clifton, Ribby-with-Wrea, St Anne's on Sea, Singleton, Staining, Treales, Roseacre and Wharles, Weeton-with-Preese, Westby-with-Plumptons

Bu listede "Fylde (borough)" sınırları içinde bulunan merkez kent parçası olan Lytham için bir "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemi bulunmamaktadır.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Fylde Borough Yerel İdare Konseyinde 51 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için yerel idare alanı 21 yerel seçim bölgesine bölünmüştür.

Fylde Yerel Konseyde Mayıs 2011 yerel seçimden önce Muhafazakâr Parti mutlak çoğunluk üyelere sahipti ve konseyin kontrolü ile idaresi bu parti elinde idi. Mayıs 2011'de yapılan yerel seçimlerden sonra Yerel İdare Konseyinde Muhafazakâr Parti'den 26 üye; Bağımsızlar 20 uye; Liberal Demokrat Parti'den 3 üye ve "Fylde Yerel Vergi Verenler"den 2 üye bulunmakta ve Muhafazakâr Parti mutlak çoğunlukta bulunmaktadır. Böylece Muhafazakâr Parti konseyin kontrolü ile idaresini elinde tutmaktadır ve Konsey Lideri bu parti lideri olan David Eaves'dir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır. Eldeki en son 2001 nüfus sayımına göre Fylde (borough) için nüfus 76.400 kişi ve en son 2008 tahminine göre de 76.500 kişidir. Bu yerel idare biriminin merkezi olan Lytham St Annes'de ise nüfus (2001 sayımı ile) 41.327 kişidir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]