Leyland, Lancashire

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 53°41′30″K 2°41′49″B / 53.69167°K 2.69694°B / 53.69167; -2.69694

Leyland
Leyland merkezinde istavroz aniti
Leyland merkezinde istavroz aniti
Leyland'in Lancashire ve İngiltere'de konumu
Leyland'in Lancashire ve İngiltere'de konumu
Koordinatlar: 53°41′30″K 2°41′49″B / 53.69167°K 2.69694°B / 53.69167; -2.69694
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
"Shire" Kontluğu Lancashire Kontluğu
İkinci seviyede metropoliten olmayan bolge South Ribble (borough)
Nüfus (2011)
 - Toplam 35.600 a
  Nüfus Sayımı
Zaman dilimi BAZD (UTC±00.00)
 - Yaz (YSU) BAYZD (UTC+01.00)
Alan kodu 01772

Leyland, Birleşik Krallık İngiltere ülkesini'nin Kuzey-Batı İngiltere bölgesinde (2011 Nüfus sayımına göre) 35,600 kişi nüfuslu bir kentsel yerleşkedir. İdari bakımdan birinci seviyeli yerel idare olan Lancashire bölgesine bağlı olan South Ribble (borough) ikinci seviyeli metropoliten-olmayan yerel idare bölgesinin merkezî kentidir.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Leyland kenti Preston şehir merkezinin 10 km güneyinde ve Manchester'in 40 km kuzeybatısında bulunmaktadır.

Leyland kenti etrafında bulunan daha küçük yerleşkeler şu gösterimde izlenebilir:

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Leyland şehrinin sözcük ismi (lay-land), yani "düz arazi" veya "tohum ekilmemiş arazi", anlamına gelmektedir. Aynı anlamda isim taşıyan bir kişi adına atif olabileceği de imkan dahilindedir. Kent 11. yy. da kurulduğu zaman üzerine kurulduğu, üzerinde o zamana kadar hiç ekin yapılmamış, düz arazinin niteliğini de aksettirdiği muhtemeldir.

Leyland Britanya adasının Antik Romalılar ve sonra Anglo-Saksonlarin idaresi sırasında Wigan ile "Walton-le-Dale"'i bağlayan Romalılar tarafından yapılmıs olan ve sonraki yaşayanlar tarafından yüzyıllarca kullanılan yolun üzerinde tarım için kulanılan tarlaların bulunduğu bir mevki idi. Saksonlar zamanında bu yol üzerine (şimdi şehrin içinde bulunan) bir taştan istavroz anıt dikilmiştir. 1066'ya kadar bu arazilerin Sakson kralları sahipliliğinde olduğu bilinmektedir. Normanların 1066da İngiltere'yi işgalinden sonra bu arazinin yerel asil Saksonların elinde olan 3 büyük tarla şeklinde olduğu bilinmektedir.

11. yüzyıl sonunda burada küçük bir köy yerleşkesi olduğu belgelenmistir. 12. yy. başlarında yerleşke ve civarı arazilerinin malikane hakları Penwortham Baronluğu eline geçti. Şimdi "Worden Park" adlı arazi ve civarı "Robert de Lacy" adlı bir baron tarafından Hospitalier Şövalyeleri'ne verildi; ama bu kurum bu araziyi işletilmek için yerel bir kişiye kiraya vermedi. Bu hak 1212'de baron Lacy'lerin yakını olan "Hugh Bussel" adlı bir kişiye verildi.

Önemli bir karayolu geçme alanı ve küçük bir tarım merkezi olan yerleşke 20. başlarına kadar ufak bir kasaba olarak kaldı. 20. yy. başlarından itibaren birden yeni bir sanayi olan kamyon ve otomobil üretim merkezi oldu ve hızla büyümeye başladı. Özellikle önce "Leyland Motores" ve sonra British Leyland fabrikasının burada yerleşmesi ile kentin büyümesi çok daha hızlandı. British Leyland firması çökmeye başlamakla beraber kentin büyümesi devam etti. Leyland'da bulunan (önce "DAF" sonra "LDV" ve "Leyland Trucks" adını alan) kamyon fabrikası 1998'de bir Amerikan kamyon üretim şirketinin eline geçti ve bu fabrika günümüzde yılda yaklaşık 14.000 adet kamyon üretimi ile hala Leyland'da en önemli istihdami sağlamaktadır. Kentte kurulu olan ve çok turist çeken "Britanya Ticari Vasıtalar Müzesi" kentin 20. yy. da bu tarihsel gelişmesinden kalan en önemli parçadır.

Nüfus gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Leyland'nin nüfusu (2011 itibarıyla) 35,600 kişidir. 19. yy. ve 20. yüzyılda Leyland'ın nüfusunun komün sınırları içinde gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:[1]

Kişi

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]