Barnoldswick

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Barnoldswick
Barnoldswick
Barnoldswick'un Lancashire ve İngiltere'de konumu
Barnoldswick'un Lancashire ve İngiltere'de konumu
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey Batı İngiltere
KontlukLancashire
Nüfus
 (2011)
 • Toplam10,752
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu01282

Barnoldswick, Birleşik Krallık'a bağlı İngiltere'nin Kuzey Batı İngiltere bölgesinde idari bakımdan birinci seviyeli yerel idare olan Lancashire Kontluğu'na bağlı olan Pendle (borough) ikinci seviyeli metropoliten-olmayan yerel idare bölgesinde bulunan ve bir "semt/köy (civil parish)" alt-idaresi bulunan bir küçük kasabadır.

Barnoldswick'un nüfusu (2011 Nüfus Sayımı itibarıyla) 10.752 kişidir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Barnoldswick, Pennine Dağları silsilesinin doğusunda bulunduğu için tarihsel olarak West Riding Yorkshire Kontluğu'na bağlıydı ama 1974 yerel idare reformu ile Lancashire sınırları içine alınıp "Pendle yerel idaresi"'ne bağlandı.

Kasaba Yorkshire'da bulunan "Aire" vadisi ile "Ribble Nehri" vadisi arasında bulunan "Weets Tepesi" eteklerindedir ve içinden Ribble Nehrine katılan "Stock Beck Deresi" geçer.

Barnoldswick'de içinden geçen "Liverpool-Leeds Kanalı"'nın en yüksek noktası bulunur; bu kanal üzerindeki bu zirve noktasının batısında (kasabanın güneybatısında) "Barrowfiled Locks"ları ve doğusunda (kasabanın kuzeydoğusunda) "Creenberfield Locks"ları bulunur.

Barnoldswick kasabası, Leeds, Manchester ve Preston şehirleri merkezlerinden yaklaşık olarak 48 km uzaklıktadır. Lancaster'in 343 km doğu-güneydoğusunda bulunmaktadır. Kasabaya en yakın olan yerleşkeler batıda Clitheroe; güneyde Nelson ve Burnley ve doğu-güneydoğuda Keighley'dir.

Barnoldwick kasabası ve etrafı İngiltere'nin doğa güzellikleri bulunan önemli bölgelerinden biridir. Kasaba "Yorkshire Dales Millî Parkı" ve "Bowland Ormanı Göze Çarpan Doğa Güzelliği Bölgesi"nin hemen dışında kalmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]