Barnoldswick

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Barnoldswick
Barnoldswick
Barnoldswick'un Lancashire ve İngiltere'de konumu
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
"Shire" Kontluğu Lancashire Kontluğu
İkinci seviyede metropoliten olmayan bolge Pendle (borough)
Nüfus
 (2011)Nüfus Sayımı
 • Toplam 11.005
Zaman dilimi [[UTCUTC±00.00]] (BAZD)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+01.00]] (BAYZD)
Alan kodu 01282

Barnoldswick, Birleşik Krallık'a bağlı İngiltere'nin Kuzey-Batı İngiltere bölgesinde idari bakımdan birinci seviyeli yerel idare olan Lancashire kontluğuna bağlı olan Pendle (borough) ikinci seviyeli metropoliten-olmayan yerel idare bölgesinde bulunan ve bir "semt/köy (civil parish)" alt-idaresi bulunan bir küçük kasabadır.

Barnoldswick'un nüfusu (2011 Nüfus Sayımı itibarıyla) 11,005 kişidir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Barnoldswick Penine dağları silsilesinin doğusunda bulunduğu için tarihsel olarak West Riding Yorkshire kontluğu'na bağlı idi ama 1974 yerel idare reformu ile Lancashire sınırları içine alınip "Pendle yerel idaresi"'ne bağlandi.

Kasaba Yorkshire'da bulunan "Aire" vadisi ile "Ribble Nehri" vadisi arasında bulunan "Weets Tepesi" eteklerindedir ve içinden Ribble Nehrine katılan "Stock Beck Deresi" geçer.

Barnoldswick'de içinden geçen "Liverpool-Leeds Kanalı"'nın en yüksek noktası bulunur; bu kanal üzerindeki bu zirve noktasının batısında (kasabanın günebatısında) "Barrowfiled Locks"ları ve doğusunda (kasabanın kuzeydoğusunda) "Creenberfield Locks"ları bulunur.

Barnoldswick kasabası, Leeds, Manchester ve Preston şehirleri merkezlerinden yaklaşık olarak 48km uzaklıktadır. Lancaster'in 343 km doğu-güneydoğusunda bulunmaktadır. Kasabaya en yakın olan yerleşkeler batıda Clitheroe; güneyde Nelson ve Burnley ve doğu-güneydoğuda Keighley'dir.

Barnoldwick kasabası ve etrafı İngiltere'nin doğa güzellikleri bulunan önemli bölgelerinden biridir. Kasaba "Yorkshire Dales Millî Parkı" ve "Bowland Ormanı Göze Çarpan Doğa Güzelliği Bölgesi" nin hemen dışında kalmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]