Fleetwood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fleetwood
Fleetwood Marine Hall ve Parkı
Fleetwood'un Lancashire ve İngiltere'de konumu
Fleetwood'un Lancashire ve İngiltere'de konumu
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey Batı İngiltere
KontlukLancashire
İkinci seviyede metropoliten olmayan bölgeWyre
Nüfus
 (2011)
 • Toplam25,939
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu01253

Fleetwood, Birleşik Krallık'a bağlı İngiltere'nin Kuzey Batı İngiltere bölgesinde idari bakımdan birinci seviyeli yerel idare olan Lancashire kontluğuna bağlı olan Wyre ikinci seviyeli metropoliten-olmayan yerel idare bölgesinde bulunan bir küçük kasabadır. Fleetwood'un nüfusu (2011 Nüfus Sayımı itibarıyla) 25.939 kişidir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fleetwood kuzey Lancashire'da İrlanda Denizi üzerinde "Fylde yarımadası" üzerinde ve Blackpool merkezinin 8 km kuzeyinde, "Wyre Nehri" ağzının batısında bir deniz limanıdır. Kasaba yaklaşık 3 km genişlikte batısında İrlanda Denizi"; kuzeyinde "Morecambe Körfezi" ve doğusunda "Wyre Nehri" olan bir yarımada üzerinde kurulmuştur. Bu nedenle Fleetwood'a bağlantılar çok kısıntılıdır ve kasabaya giriş çıkış (birisi üzerinde tramvay yolu bulunan) iki yoldan yapılabilmektedir. Kasabanın yüzölçümü de (4 mil kare olup) çok sınırlıdır.

Kasaba'nın kuzeyinden "Kuzey Rıhtımı" adı verilen çok zaman deniz altında bulunan ancak git sıralarında ortaya çıkan ve Wyre Nehri ağzındaki halicin doğusunda bulunan bir "kum tepesi" 4 km kadar Moreçambe Körfezi'ne uzanmaktadır. Wyre Nehri'nin diğer yakasında "Bernard Wharf" adlı benzer olarak çok zaman deniz içinde kalan "kum tepsi" vardır. Bu nedenle Fleetwood civarında Wyre Halici ve açığına gemilerin girmesi çok güçlükle ve zorlukla yapılmaktadır. Ama bu haliç İrlanda Denizi'nin bu kıyılarında çok olağan olan batı fırtınalarına karşı korunaklı olduğu için özellikle balıkçı gemileri tarafından, kullanılmaktadır.

Fylde yarımadasında bulunan diğer yerleşkeler gibi, Fleetwood da çok düz ve düşük rakımlı arazi üzerinde kurulmuştur. Fleetwood'un kuzeyi ve batısı hemen hemen deniz seviyesindedir. Kasabanın batısında yüksek bir deniz duvarı bulunmaktadır. Bu olmasa yüksek "gel" hallerinde yükselen deniz seviyesi ile kasaba su altında kalması çok olasıdır. Nitekim bu yüksek deniz duvarı korunağına rağmen Fleetwood 1927'de ve 1977'de denizden gelen yüksek "gel" suları altında kalmıştır.

Tarihce[değiştir | kaynağı değiştir]

Fleetwood ilk defa 1831'de "Peter Hesketh" adlı bir soylu zengin ve mimar "Decimus Burton" tarafından planlanmaya başlanmış ve 1835'te bu planlara göre kurulmuş bir "yeni şehir"dir. 1835'te kurulan Fleetwood 1836'da demiryolu ağına bağlanmıştır.

Bu dönemden sonra Fleetwood İrlanda Denizi üzerinde İngiltere açık-deniz balıkçılık merkezi ve açık deniz balıkçı filosunun tedarik ve balık satış merkezi olmuştur. Fleetwood limanı bu ekonomik önemini 1970'li yıllara kadar korumuştur. 1970'li yıllarda Büyük Britanya balıkçılık sektörünün geçirdiği büyük kriz ile bu sektör Fleetwood'da da hemen hemen çökmüştür. Bu nedenle Fleetwood büyük bir ekonomik buhranla karşılaşmıştır ve hâlâ bu sorunlar devam etmektedir.

20. yüzyılda Fleetwood'un balıkçı filosunun önemini kaybetmesi ve sonunda büyük bir buhrana uğramasına karşı bir çare olarak Fleetwood'un turizm endüstrisinin geliştirilmesi stratejisi uygulanması olduğu kabul edilmişti. Zaten büyük bir iç turizm merkezi olan Blackpool'a yakınlığı dolayısıyla, Fleetwood yazlık turizmden yararlanmaktaydı. Fleetwood, turizm piyasasında düşük tabakadan halka hitabeden Blackpool'la rekabet etmek için, daha yüksek tabakaya hizmet etme imajını kazanma stratejisi uygulamaktaydı. Ancak bu sektörde de charter uçuşları ile Güney Avrupa'da yazlık tatillerin 1960'lı yıllardan sonra popüler olması ve bunun daha işçi sınıfının üst tabakalarının taleplerini çekmesi gerçeği ortaya çıkmıştı. Bu nedenle Fleetwood'un bu çeşit turizm pazarlama stratejisi beklendiğinden çok değişik durum yaratmıştır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]