Skelmersdale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Skelmersdale
Skelmersdale'de kapali Concourse alisveris merkezi
İngiltere üzerinde Skelmersdale
Skelmersdale
Skelmersdale
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey Batı İngiltere
KontlukLancashire
Nüfus
 (2006)
 • Toplam38,813
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu01695

Skelmersdale, Birleşik Krallık'a bağlı İngiltere'nin Kuzey Batı İngiltere bölgesinde idari bakımdan birinci seviyeli yerel idare olan Lancashire kontluğuna bağlı olan West Lancashire (borough) ikinci seviyeli metropoliten-olmayan yerel idare bölgesinde bulunan bir küçük bir "yeni kent"dir.

Skelmersdale'un nüfusu (2006 Nüfus tahmini itibarıyla) 38.813 kişidir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Skelmersdale Lancashire kontluğu güneydoğusunda "Tawd Çayı" üzerinde kurulmuştur.

Skelmersdale kenti Wigan'nın 10 km doğusunda; Preston'un 24 km güney-güneydoğusunda, Liverpool'un 24 km kuzeydoğusunda ve Londra merkezinin 290 km kuzeybatısında bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1961'e kadar küçük bir madencilik kasabası idi. 1851'de bir tarım merkezi olarak nüfusu 760 kişi iken 1901'de yaklaşık 5.700 kişi olmuştu. Kasabada 1880'de 14 tane kömür madeni ocağı bulunmaktaydı. Fakat özel sektöre ait bu kömür madeni ocaklarında işçi emniyetine pek önem verilmemekteydi ve resmi raporlar göre 1851-1900 döneminde 100 madenci hayatını kaybetmişti. Bu sektörün yanında kasabada toprakları kıllı olduğu için tuğla fabrikaları bulunmaktaydı. 1907'de yazılmış olan bir yerel tarih kitabı Skelmersdale'i kömür madenleri ile tuğla fabrikaları ile dolu "tamtakır hiç susuz çirkin bir bölge" olarak tanıtmaktadır.[1]

Kömür madenleri 1920'li ve 1930'lu yıllarda kapandılar ve aynı akıbet tuğla fabrikalarına uğrayıp bunlar da aynı dönemde kapandılar. 1956 yılında kasabanın Ormskirk'e tren bağlantısı da kesilip istasyonu yıkıldı ve Ormskirk-Skelmersdale hattı rayları söküldü.

II. Dünya Savaşı sonunda Birleşik Krallık'ta büyüyen şehir nüfuslarının ev ihtiyaçlarını karşılamak yeni kent kurma akımı başladı ve buna uygun olarak ikinci grup yeni kentler arasında Skelmersdale kasabasının Liverpool şehrinde yaşayanların ev ve iş ihtiyaçlarını karşılaması için 1961'de "yeni kent" olarak geliştirilmesi kabul edildi. O günün şehircilik anlayışına uygun olarak "yeni kent" yaşama ve çalışma semtlerini ayırarak; motorlu vasıtalar yollarını yaya yollarından ayırarak ve semtler arasında kırsal alanlar ayrılarak kuruldu. Bu şehircilik anlayışı Lıverpool'dan gelen yeni kent sakinleri tarafından hoş karşılanmadı ve Skelsmersdale yeni şehri orada ve civarda yaşayanlar arasında popüler olmadı.

20. yüzyılın kalan kısmında Skelmersdale yine sanki tarihi tekrar edercesine ekonomik problemleri ile karşı karşıya kaldı. Önce yeni kent yeni fabrika ve imalathanelere gelen sanayi ve işyerlerini çekti. Fakat bunlardan özellikle büyük mikyaslı olanlar, 1970'li yıllar sonunda ortaya çıkan bir ekonomik buhranda büyük bir göç şekilde Skelmersdale yeni kentinden ayrıldılar. 2004 yılında resmi nüfus tahmini 41.000 kişi iken 2006 nüfus tahmini 38.813 kişi olmuştu.

Yeni kent halkı arasında fakirlik, işsizlik, suç oranı ve uyuşturucu madde alışkanlığı gittikçe yaygınlaştı. 21. yüzyılda gelişmeler bu ekonomik ve sosyal sorunlara biraz karşı geldiyse de 2008'den sonra ekonomik buhran ve 2010'dan sonra devlet harcamalarının gittikçe kısılması yine bu yeni kente büyük aksi etkilerde bulunmaya başladı.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Townships: Skelmersdale". A History of the County of Lancaster Volume 3. Victoria County History. 1907. s. 282–284. 5 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2010. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]