Blackburn ile Darwen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blackburn ile Darwen
(Tek seviyeli yerel idare)
Blackburn with Darwen
(Unitary Borough)
Yerel İdare merkez kenti Blackburn'un panoramasi
Blackburn ile Darwen (Borough), (Lancashire içinde)
Blackburn ile Darwen (Borough), (Lancashire içinde)
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey-Batı İngiltere
KontlukLancashire
Yüzölçümü
 • Toplam137 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam149,696
 • Yoğunluk1,087/km²
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)

Blackburn ile Darwen (Borough), Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesi Kuzey Batı bölgesinde tek seviyeli yerel idaredir. Bu yerel idare merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Blackburn, Lancashire kentidir. Yerel idarenin alani 137.0 km² olup sınırları içinde Blackburn kenti, Darwen küçuü kenti ve bu iki kentin etrafında bulunan kırsal alanlar bulunur.

Blackburn ile Darwen yüzölçümü 137 km² ve en son 2019 nüfus sayımına göre bu sınırlar içindeki nüfus 149.696 kişidir.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tek seviyeli yerel idare 1997-1998'de kurulmuştur. İngiltere'de yerel idare reformu yapan 1972 Yerel İdare Kanununa göre 1974'te birinci seviyede Lancashire Kontluğuna bağlı ikinci seviyede "metropoliten-olmayan-yerel-bölge" statüsü olan "Blackburn Borough" yerel idaresi kuruldu. Bu yeni ikinci seviyede yerel idare 19. yüzyıl ve daha önce tarihsel kanunlarla kurulmuş olan "Blackburn Kontluk Borough", "Darwen Borough", "Türton Şehirsel Bölgesi'nin büyük kısmını kapsayan Belmont, Chapeltown ve Edgworth köyleri ve "Blackburn Kırsal Bölgesi"'nin birleştirilmesi ile ortaya çıkarıldı. 1997'de bir referandumdan sonra "Blackburn Borough Konseyi"'ne "Blackburn ile Darwen Borough Konseyi" adı verildi ve bu yerel idare Lancashire Kontluğuna bağlı ikinci seviyede bir yerel idare olmaktan çıkarılıp resmen 1 Nisan 2009'de bağımsız tek seviyeli yerel idare oldu.

Fakat günümüzde bile "Blackburn ile Darwen" Borough'nun kraliçeyi ilgilendiren merasimlerde protokole bağlı olarak törensel Lancashire Kontluğu'na bağlı olduğu kabul edilmektedir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Blackburn ile Darwen altında "semt/köy" adı verilebilecek "civil parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (civil parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır. "Blackburn ile Darwen Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini kısmen kullanmayı seçmiştir. Böylece 1972'den önce kırsal yerel idareleri olan kırsal alanlarda şu altı tane "semt/köy (civil parish)" alt-yerel idarelerini kurmuştur:

  • Eccleshill
  • Livesey
  • North Türton
  • Pleasington
  • Tockholes
  • Yate and Pickup Bank

Bu listede, "Blackburn ile Darwen" sınırları içinde bulunan merkez kent Blackburn, Lancashire ve daha küçük bir şehir olan Darwen yerleşkeleri bulunmamaktadır; çünkü bu iki yerleşke için bir "Blackburn ile Darwen Borough Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" kurmamayı kabul etmiştir.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Blackburn ile Darwen Yerel İdare Konseyi"'nde 64 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için şehir alanı 23 yerel seçim bölgesine bölünmüştür. Bu yerel seçim bölgelerinde "East Rural"'dan 1 üye; "Earcroft", "Whitehall" ile "North Türton ve Tockholes" bölgelerinden 2 üye ve diğer seçim bölgelerinde 3'er üye Konseyde bulunmaktadır.

2000'li yıllarda Blackburn ve Darwen Konseyi için seçimler ve politik idaresinde bir sıra problem ortaya çıkmıştır. 2004'te Konseyi kontrolü altında bulunduran İşçi Partisi'nden 6 tane üye istifa etti ve İşçi Partisi Konsey idaresinin kontrolünü kaybetti. Yerel idare konseyi seçimlerinde hile yapıldığı ve Müslüman cemiyeti liderlerinin zorla seçmen ve oy topladığı dedikoduları yayıldı. Mohammed Huşsain adlı bir konsey üyesi 2002'de postayla gönderilen hileli oy topladığı nedeniyle 2008'de yargılamaya gönderilip 3 yıl hapis cezası aldı. 2001 seçimlerinde postayla verilen oy sayısı 7.600 iken 2005 bu sayının 20.000 üzerini aşması hileli oy toplandığına bir delil sayıldı. Mayıs 2007'deki seçimden sonra İşçi Partisi çoğunluğu sağlayamadığı için konsey kontrolü bir koalisyon eline geçti. Bu koalisyon içinde anlaşmazlıklar çıktı; bir üye sosyal yardımda hile yaptığı için ceza gördü; diğer bağımsızlardan birinin Faşist tutumlu "BNP - Britaya Millî Partisi" mensubu olduğu ortaya çıktı. 2006'da bir Liberal Demokrat Parti üyesi diğer partililerle anlaşmazlığı düşüp istifa etti. 2010'da iki bağımsız üye koalisyondan ayrıldı. Koalisyon idaresi güvensizlik oyundan sonra konsey kontrolünden ayrılmak zorunda kaldı. Kontrol çoğunluğu olmayan ama en büyük parti olan İşçi Partisi eline geçti.

2016 başında "Blackburn ile Darwen Borough Konseyi"'nde İşçi Partisi'nden 47 üye, Muhafazakâr Parti'den 14 üye; Liberal Demokrat Parti 3 üye bulunmaktadır. "İşçi Partisi" konseyin kontrolünü ve idaresini eline geçirmiş ve bu partinin lideri "Mohammed Khan" Konsey İdare Heyetinin başkanlığına getirilmiştir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Blackburn ile Darwen şu şehirlerle resmî kardeş şehir bağlantısı kurmuştur:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]