İçeriğe atla

Clitheroe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Clitheroe
Clithoroe kasaba merkezi
Clitheroe'un Lancashire ve İngiltere'de konumu
Clitheroe'un Lancashire ve İngiltere'de konumu
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeKuzey Batı İngiltere
KontlukLancashire
Nüfus
 (2018)
 • Toplam16,279
Zaman dilimiUTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU)UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu01200

Clitheroe, Birleşik Krallık'a bağlı İngiltere'nin Kuzey Batı İngiltere bölgesinde idari bakımdan birinci seviyeli yerel idare olan Lancashire Kontluğu'na bağlı olan Ribble Valley (borough) ikinci seviyeli metropoliten-olmayan yerel idare bölgesinde bulunan kasabadır. Clitheroe 1972'den önce bir "Belediye Beldesi" statüsü bulunduğu için, kasabada bir "takip eden semt/köy yerel idaresi (successor parish)" şeklinde bir "kasaba meclisi (town council)" alt-idaresi bulunmaktadır.

Clitheroe'nun nüfusu (2001 Nüfus Sayımı itibarıyla) 14,697 kişidir.[1]

Coğrafi konumu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Clithroe, kuzeydoğu Lancashire'da "Ribble Nehri" vadisinde bulunmaktadır. Kasabanın ortasında etraftan 35 m. yükseklikte ve üzerinde taştan Norman kalesi bulunan bir kayalık bulunmaktadır. Kent büyük ıssız bir kırsal arazi olan "Bowland Ormanı" olarak anılan bir doğa rezervi yakınındadır.

Clitheroe ismi Anglo-Sakson dilinde "Kayalık Tepe" sözcüğünden geldiği sanılmaktadır.[2] Bu sözcük kasabanın ortasında bulunan ve Clitheroe Kalesi üzerinde bulunduğu zeminden 35 m yükselen kireç taşından kayalık tepeye atıf etmektedir.

Clitheroe'nun bulunduğu araziler İngiltere'nin Normanlar tarafından istilasından önce Lancashire kontluğunun "Blackburnshire" adlı bir kontluk parçasına dahil olmakta ve malikane hakları İngiltere Kralı Edward the Confessor aitti. Normanların, 1066'da İngiltere'yi istilaları sonucunda fethettikleri arazileri iyice tanımaları için 1086'da yapılan arazi sayımı olan "Domesday Book"'da "castellatu Rogerii pictaviensis" ifadesinin bu mevkide bir kale bulunduğu bazı tarihçiler tarafından kabul edilmektedir. Bununla beraber, birçok tarihçi bu ifadenin o mevkide bulunan daha önceki kaleye atıfta olduğuna inanmaktadır. Lancashire kontluğu arazinin malikane hakları 1092'de "Roger de Poitou"'ya verilmiştir. Bu birbirine bitişik olmayan malikane arazileri "Honor of Clithroe" olarak adlandırılmış ve Clithroe merkez olarak idare edilmeye başlanmıştır. Bu malikane hakları sonra "De Lacy" ailesi eline geçmiştir.

Günümüzdeki Norman stili taştan Clitheroe kalesinin 1186'da "Robert de Lacy" tarafından yapıldığı kabul edilmektedir. Bu taştan kale İngiltere'de bulunan en küçük Norman kalesi olmakla beraber Lancashire kontluğu içinde günümüzde en eski olan binalardan biri olduğu kabul edilmektedir.

Clitheroe kasabasının malikiyeti hakkında ilk krallık beratı 1283'te "Lincoln Kontu Henry de Lacy"'ye verilen ve 1147-1177 döneminde bu aileye tanınan imtiyazları tekrar eden bir belgedir.[2]

Bu "Honor of Clitheroe" adlı malikane hakları 1311'de 3. Lancaster Earl'ü Thomas'a ve sonra da "Lancaster Dükü"'ne geçmiştir. 1327'de Kraliçe Isabella tarafından II. Edward'ın tahttan indirilmesinden sonra "Honor of Clitheroe" malikane haklarına kendi üzerine almıştır. 1351'den itibaren "Honor of Clitheroe" Lancaster Düklüğü'ne ve 1399'dan Lancaster Dükü unvanı da üzerine alan İngiltere Kral ve Kraliçelerine geçmiştir.

İngiliz İç Savaşı (1642 - 1651) sırasında Clitheroe Lancashire Kontluğu'nda bulunan kaleler arasında tek "Şövalyeler" (yani Kral Taraftarı ordu birlikleri) elinde bulunan kale olarak tanınmıştır. 1649'da Parlamento taraftarları, aleyhtarlarının bu mevkiyi kullanmalarını önlemek için kalede büyük bir gedik bulunmasına karar vermişlerdir ve bu gedik-delik günümüzde de kalede görülmektedir.

Kardeş şehirler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Clithroe kasaba meclisinin şu kentle resmî kardeş şehir anlaşması vardır:

  1. ^ "Office for National Statistics : Census 2001 : Parish Headcounts : Ribble Valley". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2011. 
  2. ^ a b "Town Council History". Clitheroe Town Council. 6 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Kasım 2009. 

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]