South Ribble (borough)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 53°42′0″K 2°41′0″B / 53.7°K 2.683333°B / 53.7; -2.683333

South Ribble (borough)
Borough of South Ribble
South Ribble Borough Yerel Idaresi merkezi kenti olan Leyland merkezi
South Ribble Borough Yerel Idaresi merkezi kenti olan Leyland merkezi
South Ribble (borough) Lancashire içinde
South Ribble (borough) Lancashire içinde
Koordinatlar: 53°42′K 2°41′B / 53.7°K 2.68333°B / 53.7; -2.68333
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Kuzey Batı İngiltere
"Shire" Kontluk Lancashire Kontluğu
Yüzölçümü
 - Toplam 11.296 km2 (4.361 sq mi)
Nüfus (2001 Nüfus sayımı)
 - Toplam 105.800
 - Yoğunluk 937/km² (2.426,8/sq mi)
Zaman dilimi BAZD (UTC±00.00)
 - Yaz (YSU) BAYZD (UTC+01.00)
İnternet sitesi: http://www.southribble.gov.uk


South Ribble (borough) (İngilizce:Borough of West Lancashire) Birleşik Krallık İngiltere ülkesi Kuzey-Batı bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire kontluğuna (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde buyuk yerleşke olan Leyland kentidir.[1]

South Ribble (borough) metropoliten-olmayan yerel idare bölgesi 1972 kanununa gore resmen 1974'te kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Leyland Şehirsel Bölgesi", "Walton-le-Dale Şehirsel Bölgesi" ve "Preston Kırsal Bölgesi"'nin bir kısmı.

South Ribble (borough) yüzölçümü 112,96 km² ve en son 2001 nüfus sayımına göre bu sınırlar içindeki nüfusu 105.800 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

South Ribble (borough) (Borough of West Lancashire) Lancashire Kontluğu birinci seviyedeki yerel idareye bağlı olan ikinci seviyede "metropoliten-olmayan bölge" yerel idaresi birimidir. Genel olarak büyük stratejik konular üzerindeki kararlar ve idare Lancashire Kontluğu'nda ve Kontluk Konseyinde alınıp oradan yürütülür. Daha detaylı taktik idare kararların alınması ve yürütülmesi "South Ribble Borough Yerel İdaresi" ve "Yerel İdare Konseyi" tarafından yapılmaktadır. Bu iki seviyeli yerel idare sistemi için yetkiler ve görevler 1972 Yerel İdare Kanunu ile kesinlikle belirtilmiştir.

South Ribble (borough) altında "semt/köy" adı verilebilecek "cıvıl parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (civil parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

"South Ribble Borough Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini kısmen kullanmayı seçmiştir. Genellikle kırsal alanlarda şu 8 tane "semt/köy (civil parish)" alt-yerel idaresi kurmuştur: Cuerdale, Farington, Hutton, Little Hoole, Longton, Much Hoole, Penwortham ve Samlesbury

Bu listede anlaşılmalıdır ki "South Ribble (borough)" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini sadece kırsal alanlar için kullanmayı seçmiştir. "South Ribble (borough)" sınırları içinde bulunan merkez kent Leyland kenti ve bir şehirsel bölge içinde bulunan Lostock Hall, Bamber Bridge ve Walton-le-Dale yerleşimleri için "semt/köy idaresi (cıvıl parish)" sistemi uygulanmamıştır..

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

"South Ribble Borough Konseyi"nde 55 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için yerel idare alanı 27 yerel seçim bölgesine bölünmüştür.

South Ribble Borough Konseyinde 2007 yerel seçiminde cok buyuk bir zaferle 55 uyeden 44 uyeligi elde etmis olan Muhafazakâr Parti o zamandan beri mutlak çoğunluğa sahip olup konseyin kontrolü ile idaresini bu parti elinde tutmaktadir.

2016 başları itibarıyla "South Ribble BoroughKonseyi"nde Muhafazakar Parti 29 üye ile, İşçi Partisi 19 üye ve Liberal Demokrat Parti 2 uüye ile temsil edilmeltedir. Muhafazakar Parti mutlak çoğunlukla konseyin kontrolü ile idaresini elinde tutmaktadır. Konsey Lideri bu partinin yerel lideri olan Margaret Smith'dir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar hala belli olmamıştır. Eldeki en son 2001 nüfus sayımına göre South Ribble (borough) için nüfus 105.800 kişidir. Bu yerel idare birimini merkezi olan Leyland nüfusu ise yaklasik 42,000 kişidir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu belki bir anlam karışıklığı yaratabilir. Yerel idare birimi olan "South Ribble (borough)" alanı idare merkezi olan "Leyland" coğrafi biriminden büyüktür ve "Leyland" coğrafi birimi ile birlikte bu kent dışında bulunan irili ufaklı kent ve yerleşkeleri de içine alır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]