Lytham St Annes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lytham St Annes
St Annes merkezi
Lytham St Annes'in Lancashire ve İngiltere'de konumu
Lytham St Annes'in Lancashire ve İngiltere'de konumu
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
"Shire" tipi Kontluk Lancashire Kontluğu
İkinci seviyede yerel idare Fylde (borough)
Nüfus
 (2001)Nüfus Sayımı
 • Toplam 41.327
Zaman dilimi [[UTCUTC±00.00]] (BAZD)
 • Yaz (YSU) [[UTCUTC+01.00]] (BAYZD)
Alan kodu 01253

Lytham St Annes Birleşik Krallık İngiltere ülkesini'nin Kuzey Batı bölgesinde (2001 sayımına göre) 41,327 kişi nüfuslu bir Blackpool kenti ile birleşik ve bu yaz tatil şehri ile birlikte bir yaz tatili merkezi olan kentsel bir sahil yerleşkesidir. İdari bakımdan birinci seviyeli yerel idare olan Lancashire kontluğuna bağlı olan Fylde (borough) ikinci seviyeli metropoliten olmayan yerel idare bölgesinin merkezî kentidir.

Kent özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lytham St Annes Fylde yarımadası uzerinde ve Blackpool'un güneyinde konumlanmıştır. Lytham St Annes Fylde yarımadasının güneyinde bulunan "Ribble Nehri" halıcının kuzeyi sahilinde ve bu halıcın çıkışında yarımadanın tam batı yönüne kıvrılması bölümündedir. Güneyinde Ribble Nehri halıcı ve batısında İrlanda Denizi bulunur.

Lytham St Annes Manchester merkezinde 60 km ve Londra merkezinden 315 km uzaklıktadır.

Lytham St Annes'da yaşayanların çoğu tarafından Lytham semti ve St Annes semti ayrı görülmekte ve coğrafi bakımdan da ayrı semt merkezleri bulunmaktadır. Fylde (borough) yerel idaresinin merkez binası St Annes semtindedir.

Lytham St Annes diğer İngiltere sahil kentleri gibi özellikle emeklilik için rahat yaşanabilecek bir kent olarak görülmektedir ve bu nedenle bu semt nüfusu ortalama yaşı millî ve yörel nüfus yaş ortalamasından çok daha yüksektir. Özellikle St Annes semtini Lytham semtine bağlayan sahile parallel yolda ve içlerde bulunan 19. yy sonları ve 20.yy başında zenginlerin yaptırdıkları bahçeli büyük evlerin çoğu emeklilerin oturdukları apartımanlara dönüştürülmüştür. Bunların yanında çok sayıda yaşlılık bakım evleri de bulunmaktadır.

Lytham St Annes Lancashire'ın diğer kent ve kasabalarına karşıtla daha zengin bir mevki olarak görülmektededir. Bu kente emekliliklerinde yaşamak için gelenlerin ortalama emeklilik gelir ve servetleri yuksektir. Ayrica kent ile Preston arasında "Warton"da bulunan "BAE Systems"'a ait uçak parçaları ve yüksek fen ve teknik girdili harp malzemeleri fabrikalarında çalışan yüksek gelirli mühendisler ve uygulamalı bilim adamlarının çoğunun Lytham St Annes'de yaşadığı bilinmektedir.

Lytham St Annes'de dört tane golf sahası ve kulübü bulunmaktadır. Bunlardan en yüksek prestijlisi 1886da kurulmuş olan "Royal Lytham and St Annes Golf Club"'dur. Bu kulüp Britanya'da ve dünya golfunda prestijli yıllık golf turnuvası olan "British Open" turnuvasına 1926dan itibaren yaklaşık her 10 yılda bir misafirlik sağlamaktadır ve 2012'de bu turnuva tekrar bu golf klubu sahasında yapılacaktır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]