Rossendale (borough)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rossendale (borough)
Borough of Rossendale
Rossendale (borough) Lancashire içinde konumu
Rossendale (borough) Lancashire içinde konumu
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Kuzey Batı İngiltere
Kontluk Lancashire
Yüzölçümü
 • Toplam 138 km² (53 mil²)
Nüfus
 (2019)
 • Toplam 71,482
 • Yoğunluk 520/km² (1.300/mil²)
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYS)

Rossendale (borough) (İngilizce: Borough of Rossendale), Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesi Kuzey Batı bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire Kontluğu'na (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Rawtenstall kentidir.

Rossendale (borough) metropoliten-olmayan yerel idare bölgesi 1972 kanununa göre resmen 1974'te kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Bacup Belediye Borough"; "Haslıngden Belediye Borough"; "Rawtenstall Belediye Borough" ile "Ramsbottom Şehirsel Bölgesi" ve "Whitworth Şehirsel Bölgesi" kısımları.

Rossendale ismi bu yerel idarenin bulunduğu coğrafi bölge olan "Rossendale Vadisi"'nden ortaya çıkartılmıştır. Tarihsel olarak Rossendale modern yerel bölge ile hemen aynı arazileri kapsayan Orta Çağ'da bulunan "Rossendale Ormanı" ile eşit alanlıdır.

Rossendale Borough yüzölçümü 138.0 km² ve Rossendale Borough'nun sınırları içindeki nüfus, en son 2001 nüfus sayımına göre 65.652 kişi ve 2008 tahminlerine göre ise 67.300 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rossendale Borough Lancashire Kontluğu birinci seviyedeki yerel idareye bağlı olan ikinci seviyede "metropoliten-olmayan bölge" yerel idare birimidir. Lancashire Kontluğu'nda ve Kontluk Konseyinde genel olarak büyük stratejik konular üzerindeki kararlar alınmaktadır ve bunların yürütülmesi bu konsey yetkisi altındadır. "Rossendale Borough Yerel İdaresi" ve Yerel İdare Konseyi" ise daha detaylı taktik idare kararlarının alınması ve yürütülmesi yetkileri ve görevlerini taşımaktadır. Bu iki seviyeli yerel idare sistemi için yetkiler ve görevler 1972 Yerel İdare Kanunu ile kesinlikle belirtilmiştir.

Rossendale Borough altında tek bir "semt/köy" adı verilebilecek "civil parish" idaresi bulunmaktadır. Bu alt-yerel-idare kurulması zorunlu ve standart olarak Birleşik Krallık'ta her yerel idareye uygulanmamaktadır ve "semt/köy idaresi (civil parish)" kurmak bir üst yerel idare konseyinin tercihine ve kararına bağlıdır. Zaten bu alt yerel idarelere verilen görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

"Rossendale Borough Yerel İdare Konseyi" bir konsey kararı ile ikincil "semt/köy idaresi (civil parish)" kurmamayı tercih etmiştir. Fakat 1972 reform kanunun bir özel maddesine uygun olarak eskiden "belediye borough" olan yerleşkelerde, aynı diğer "civil parish" idareleri görev ve yetkileri ile, "takip eden semt/köy yerel idaresi (succesor parish)" kurulması gerekmekteydi. Bu nedenle "Withworth Kasaba Yerel İdaresi" kurulmuştur. Aynı durumda olan "Bacup", "Haslingden" ve "Rawtenstall" için bu çeşit alt-yerel idare kurulmamıştır.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Rossendale Borough Yerel İdare Konseyi"nde 36 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için yerel idare alanı 14 yerel seçim bölgesine bölünmüştür.

"Rossendale Yerel İdare Konseyi" için Mayıs 2011'de yapılan yerel seçimlerden sonra "Rossendale Yerel İdare Konseyi"nde Muhafazakâr Parti'den 16 üye; İşçi Partisi'nden 17 üye; Liberal Demokrat Parti'den 2 üye; ve "Community First" isimli bağımsız 1 üye bulunmaktadır. İşçi Partisi konseyde en büyük parti olmakla beraber bir mutlak çoğunluğu bulunmamaktadır. Buna rağmen yerel idare konseyinin 6 kişilik yürütme kurulu İşçi Partisi üyelerinden kurulmuştur. Yerel idare politikasının politikası, idaresi ve yürütülmesi bu kurul elindedir. Konsey Lideri İşçi Partisi konsey grup lideri olan Alyson Barnes'dir.

"Rossendale Borough" yerel idareyi törensel ve sembolik olarak temsil etmek için her iki senede değişen bir "Belediye Reisi"'de seçmektedir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır. Eldeki en son 2001 nüfus sayımına göre Rossendale (borough) için nüfus 65.652 kişi ve 2008 tahminine göre ise 67.300 kişidir. Bu yerel idare biriminin merkezi olan Rawtenstall'da ise nüfus (2001 sayımı ile) 22,000 kişidir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]