Chorley (borough)

Koordinatlar: 53°39′11″N 2°37′55″W / 53.653°K 2.632°B / 53.653; -2.632
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Chorley (borough)
Borough of Chorley
Chorley'de Chorley Borough Yerel İdaresi binası
Chorley (borough) Lancashire içinde
Chorley (borough) Lancashire içinde
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Kuzey Batı İngiltere
Kontluk Lancashire
Yüzölçümü
 • Toplam 202,8 km² (78,3 mil²)
Nüfus
 (2019)
 • Toplam 118,216
 • Yoğunluk 580/km² (1.500/mil²)
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu 01257

Chorley (borough) (İngilizce:Borough of Chorley), Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesi Kuzey Batı İngiltere bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire Kontluğu'na (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Chorley kentidir.[1]

Chorley (borough) metropoliten-olmayan yerel idare bölgesi 1972 kanununa göre resmen 1974'te kurulmadan önce aynı alanda 19. yüzyıl ve daha önceki yasalarına göre kurulmuş olan şu değişik yerel idare birimleri bulunmaktaydı: "Chorley Belediye Beldesi (Municipal Borough)", "Addlington Şehirsel Bölgesi", "Withnell Şehirsel Bölgesi" ve "Chorley Kırsal Bölgesi"'nin büyük bir kısmı.

Chorley (borough) yüzölçümü 202.8 km² ve en son 2001 nüfus sayımına göre bu sınırlar içindeki nüfusu 100.449 kişi, en son 2019 tahminine göre de 118.216 kişidir.

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Chorley (borough) (Borough of Chorley) Lancashire Kontluğu birinci seviyedeki yerel idareye bağlı olan ikinci seviyede "metropoliten-olmayan bölge" yerel idaresi birimidir. Genel olarak büyük stratejik konular üzerindeki kararlar ve idare Lancashire Kontluğu'nda ve Kontluk Konseyinde alınıp oradan yürütülür. Daha detaylı taktik idare kararların alınması ve yürütülmesi Chorley Borough Yerel İdaresi ve Yerel İdare Konseyi tarafından yapılmaktadır. Bu iki seviyeli yerel idare siatemi için yetkiler ve görevler 1972 Yerel İdare Kanunu ile kesinlikle belirtilmiştir.

Chorley Borough altında "semt/köy" adı verilebilecek "civil parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (cıvıl parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

"Chorley Borough Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini kısmen kullanmayı seçmiştir. Genellikle kırsal alanlarda şu 24 tane "semt/köy (civil parish)" alt-yerel idaresi kurmuştur: Adlington, Anderton, Anglezarke, Astley, Bretherton, Brindle, Charnock Richard, Clayton-le-Woods, Coppull, Croston, Cuerden, Eccleston, Euxton, Heapey, Heath Charnock, Heskin, Hoghton, Mawdesley, Rivington, Ulnes Walton, Wheelton, Whittle-le-Woods, Withnell

Bu listede "Chorley (borough)" sınırları içinde bulunan merkez kent Chorley kenti için bir "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemi bulunmamaktadır.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Chorley Borough Yerel İdare Konseyinde 47 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için yerel idare alanı 20 yerel seçim bölgesine bölünmüştür.

Chorley Yerel Konseyde Mayıs 2011 yerel seçimden önce Muhafazakâr Parti mutlak çoğunluk üyelere sahipti ve konseyin kontrolü ile idaresi bu parti elindeydi. Mayıs 2011'de yapılan yerel seçimlerden sonra Yerel İdare Konseyinde Muhafazakâr Parti 23 üye; İşçi Partisi 20 üye; Liberal Demokrat Parti 2 üye ve bağımsız 2 üye bulunmakta ve hiçbir parti mutlak çoğunlukta bulunmamaktadır. Fakat Liberal Demokrat Parti'nin 2 üyesi desteğiyle Muhafazakâr Parti konseyin kontrolü ile idaresini elinde tutmaktadır ve Konsey Lideri bu parti lideri olan Peter Goldsworthy'dir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta nüfus sayımları 10 yılda bir yapılmaktadır ve 2011 sayımı yapılmış olmakla beraber sonuçlar daha belli olmamıştır. Eldeki en son 2001 nüfus sayımına göre Chörley (borough) için nüfus 100.449 kişi ve en son 2008 tahminine göre de 104,800 kişidir. Bu yerel idare birimini merkezi olan Chorley'da ise nüfus (2001 sayımı ile) 31.556 kişidir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu belki bir karışıklık yaratmaktadır. Yerel idare birimi olan "Chorley (borough)" alanı "Chorley" coğrafi biriminden büyüktür ve "Chorley" coğrafi birimi dışında bulunan irili ufaklı yerleşkeleri de içine alır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]