Burnley (borough)

Koordinatlar: 53°47′13″N 2°14′42″W / 53.787°K 2.245°B / 53.787; -2.245
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Burnley (borough)
Borough of Burnley
Burnley Borough belediye sarayi
Burnley (borough) arması
Arma
Burnley Borough (Lancashire içinde)
Burnley Borough (Lancashire içinde)
Ülke Birleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülke İngiltere İngiltere
Bölge Kuzey Batı İngiltere
Kontluk Lancashire
Yüzölçümü
 • Toplam 110,7 km² (42,7 mil²)
Nüfus
 (2019)
 • Toplam 88,920
 • Yoğunluk 800/km² (2.000/mil²)
Zaman dilimi UTC±00.00 (BAS)
 • Yaz (YSU) UTC+01.00 (BAYS)
Alan kodu 01282

Burnley (borough) (İngilizce:Borough of Burnley), Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesi Kuzey Batı bölgesinde birinci seviye yerel idare olan Lancashire Kontluğu'na (county) bağlı bulunan bir "metropoliten-olmayan bölge" statülü ikinci seviyede bir yerel idare birimidir. Bu yerel idare biriminin merkezi bu yerel idare bölgesi içinde en büyük yerleşke olan Burnley kentidir.[1]

Burnley Borough'in sınırları 1974'te yürürlüğe giren "1972 Yerel İdare Kanuna" uygun olarak ortaya çıkartılmıştır. Bu birinci seviyeli Lancashire Kontluğu altında yeni ikinci seviyede olan metropoliten olmayan yerel idare eski "Burnley County Borough", "Padiham Şehirsel Bölgesi" ve "Burnley Kırsal Konseyi"'nin büyük bir kısmından oluşturulmuştur. 2007'de Burnley Borough ile Pendle Borough'nun birleştirilip yeni bir büyük tek seviyeli yerel idare kurulması teklifi yerel halk oyuna sunulmuş ve yapılan referandumda bu teklif reddedilmiştir.[2]

İdare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel idare sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Burnley Borough "Lancashire Kontluğu" birinci seviyedeki yerel idareye bağlı olan ikinci seviyede "metropoliten olmayan bölge" yerel idaresi birimidir. Genel olarak büyük stratejik konular üzerindeki kararlar ve idare Lancashire Kontluğu'nda ve Kontluk Konseyi'nde alınıp oradan yürütülür. Daha detaylı taktik idare kararların alınması ve yürütülmesi Burnley Borough Yerel İdaresi ve Yerel İdare Konseyi tarafından yapılmaktadır. Bu iki seviyeli yerel idare sistemi için yetkiler ve görevler 1972 Yerel İdare Kanunu ile kesinlikle belirtilmiştir.

Burnley Borough altında "semt/köy" adı verilebilecek "civil parish" idareleri bulunmaktadır. Bu görev ayrımı Birleşik Krallık'ta genel bir standart yerel idare ayrımı olmayıp "semt/köy idaresi (cıvıl parish)" kurmak bir üst yerel idarenin kararına bağlıdır ve bu alt yerel idarelere verilecek görev ve yetkiler çok sınırlıdır.

"Burnley Borough Yerel İdare Konseyi" "semt/köy idaresi (civil parish)" sistemini kısmen kullanmayı seçmiştir ve şu "semt/köy (civil parish)" alt-yerel idarelerini kurmuştur: Briercliffe-with-Extwistle, Cliviger, Dunnockshaw and Clowbridge, Habergham Eaves, Hapton, Ightenhill. Padiham (2002'de "Kasaba Konseyi" olarak kuruldu), Worsthorne-with-Hurstwood.

Bunlar arasında "Burnley Borough" sınırları içinde bulunan merkez kent Burnley yerleşkesi için "semt/köy (civil parish)" bulunmamaktadır; çünkü bu "Burnley Borough Yerel İdare Konseyi" bu yerleşkeleri "semt/köy (civil parish)" vasıtası ile idare etmemeye karar vermiştir.

Yerel idare konseyi siyasi görünümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Burnley Borough Yerel İdare Konseyinde 45 tane yerel idare meclis üyesi bulunur. Bu üyeleri seçmek için şehir alanı 15 yerel seçim bölgesine bölünmüştür. Burnley Borough Konseyinde uzun yıllar İşçi Partisi kontrolünden sonra 2008'den itibaren Liberal Demokrat Parti seçimle en büyük sayıda üye kazanıp konseyin kontrolünü kazanmıştır. O tarihten itibaren bu parti "Burnley Borough Konseyi"'ni idare etmektedir. 2011'de bu konseyde Liberal Demokrat Parti'nin 21 üyesi; "İşçi Partisi"'nin 18 üyesi ve Muhafazakâr Parti'nin 6 üyesi ve aşırı sağcı BNP'nin 1 üyesi bulunmaktadır. Burnley Borough Konseyi'ni yine "Liberal Demokrat Parti" kontrol etmekte ve bu partinin lideri olan Charles Briggs, konsey lideri görevini sürdürmektedir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Burnley Borough'ya komsu olan yerel idare merkezleri şunlardır:

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Burnley Borough 1972 kanunuyla 1974'te kurulmakla beraber içine aldığı eski yerel idarelerin nüfusları kullanılarak bu yerel idare içindeki nüfus gelişmesi incelenebilmektedir. Buna göre 1901'de Burnley Borough'in şimdiki sınırları içinde nüfus en yüksek seviyesi olan 130.339 kişiye erişmiş ve bundan sonra devamlı düşüşü göstermiştir. En son 2008 nüfus tahminine göre Burnley Borough sınırları içindeki nüfus 87.300 kişidir. 2011 Nüfus Sayımı sonuçları çıkınca bu nüfusun daha da düştüğü görüleceği tahmin edilmektedir.

Burnley Borough İngiltere ve Galler'de bulunan 376 yerel idare içinde istihdam edilen nüfusun toplam nüfusun %59'u olması ile 261'inci sırada ve üniversite diplomalı işçilerin oranının %12,6 olması ile 325'inci sıradadır. 2010'da BBC için hazırlanan bir rapora göre Burnley Borough'unda ev fiyatları ülke tümü sıralanmasında alttan ikinci gelmektedir. Bu sonuç ile okul bitirme sınavları olan GCSE sonuçları ile suçluluk oranı sonucu birleştirildiğinde ortaya çıkan bir hayat standardı sıralamasında Burnley Borough'un bunun en altında olduğu ortaya çıkartılmıştır.[3]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Burnley (borough)'nun şu şehirle resmî kardeş şehir anlaşması vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bir karışıklığı önlemek için "Burnley (borough)"'nun bir yerel idare birimi ve "Burnley"'nin ise bir coğrafi bir yerleşke adı olduğunun anlaşılması yeterlidir. Yerel idare birimi olan "Burnley (Borough)" alanı "Burnley" coğrafi biriminden büyüktür ve "Burnley" coğrafi birimi dışında bulunan yerleşkeleri de içine alır.
  2. ^ Erişim: 2007[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ "BBC Haberi Erişim: 2010". 26 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Haziran 2011. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]