Vikipedi:Köy çeşmesi/2019/Şubat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Teknik[kaynağı değiştir]

AWB ile yapılan değişiklikleri gizleme[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar AWB ile yapılan değişiklikleri izleme listemde nasıl gizlerim? İzleme listemin çoğu Vikiçizer ve Teacher'in yaptığı AWB değişiklikleri ile doluyor, bu değişiklikleri gizlemem mümkün mü, beni ilgilendiren diğer değişiklikler. Bot değişikliklerini ve küçük değişiklikleri de gizledim ama yine de görünüyorlar. Mukaddimeileti 10.29, 5 Şubat 2019 (UTC)

By erdo can AWB değişikliklerini gizlemek için şöyle bir kolaylık oluşturmuş. --Théoden ileti 12.24, 5 Şubat 2019 (UTC)
İşe yaradı sanırım, teşekkürler Theoden. Mukaddimeileti 12.34, 5 Şubat 2019 (UTC)
Bu kullanılınca da hem awb kullanan kullanıcının katkıları gözükmüyor hem son değişiklikler sağlıklı sonuç vermiyor. --Hedda Gabler (mesaj) 19.12, 6 Şubat 2019 (UTC)
@HakanIST'in bir fikri vardı, bot-gibi (bot-like) kullanıcılara bir kullanıcı grubu tanıma ile ilgili. Nedir son durum diye kendisini pingliyorum, burada uygulanabilirliği var mı? --Vikiçizer (mesaj) 19.16, 6 Şubat 2019 (UTC)
Bildiğim kadarıyla (bot) hakkı insanlara editlerini bot olarak işaretleme izni veriyor. (bot) izni olan birisi editlerini title=&action=edit&bot=1 yoluyla bot olarak işaretleyebiliyor ve öte yandan işaretlemedikleri editler hala gözüküyor. İnsanlara bot hakkı verip AWB'nin bir şekilde tüm editleri bot olarak işaretlemesini sağlamak lazım. (AWB'nin öyle bir özelliği var mı bilmiyorum, hiç kullanmadım) erentar 02.41, 8 Mart 2019 (UTC)
  • Yeri gelmişken, neden bot hesabı alınmadığı sorusunu de sorayım bari. Malum, bu değişiklikler insan ilgisi gerektirecek değişiklikler değil (şablon yönlendirmelerini giderme mesela).--RapsarEfendim? 20.14, 6 Şubat 2019 (UTC)
Acaba bu değişikliklikleri etiketlersek ayarlardan da etiketi belirtirsek filtrelenmez mi? --Hedda Gabler (mesaj) 20.51, 7 Şubat 2019 (UTC)
Ben de Rapsar gibi düşünüyorum. Eskiden bot hesabı alınıyordu, o zorunluluk kaldırılmış tamam, ama böyle çokça kullanılan botlar için bot hesabı alınabilir bence. Mukaddimeileti 12.21, 8 Şubat 2019 (UTC)
Hedda Gabler'in dediği gibi belki bu değişiklikler küçük değişiklik olarak kaydedilirse görülmez belki. Mukaddimeileti 12.27, 8 Şubat 2019 (UTC)
@Mukaddime, daha önce bu soruyu yönelttiğimde "bu değişiklikler insan kontrolüne muhtaç" deniyordu. Şu anda AWB değişikliklerinin yarısından fazlası, insan kontrolüne muhtaç olmayan değişiklikler. Bot kullanma yetkisini herkese vermiyoruz ama bot gibi hareket eden AWB kullanma yetkisi herkese açık. Bot başvurusu rededdilen bir kullanıcının AWB kullanarak gayrıresmî bir bot işletmesinin önünde hiçbir engel yok mesela. Yahut hiç bor başvurusunda bulunmadan, bot gibi hareket edilmesinin önünde de hiçbir engel yok. Bir tek ben mi burada bir sorun olduğunu düşünüyorum?--RapsarEfendim? 19.49, 8 Şubat 2019 (UTC)

Şablon[kaynağı değiştir]

Bir dolaşım şablonunda ilginç bir olayla karşılaştım. "Göster" butonuyla baktığımda şablonun tam istediğim gibi olduğunu görüyorum. Fakat sayfa bağlantıları yaptığımda şablonun farklı olduğunu ve bazı madde isimlerini göstermediğini görüyorum. Benzer deneyimi olanlardan yardım almak istiyorum. Teşekkürler. Nedim Ardoğa (mesaj) 10.10, 24 Şubat 2019 (UTC)

Sorun İngilizce İ harfinden ileri geliyormuş. Şablon adının baş harfi İ idi. Şablon bu harfi kabul etmemiş. Küçük i yazdım sorun kalmadı. Nedim Ardoğa (mesaj) 17.53, 25 Şubat 2019 (UTC)

Politika[kaynağı değiştir]

Kaliteli maddelerin onaylanma süreci hakkında[kaynağı değiştir]

Amacım kesinlikle tartışma yaratmak değil. Sadece merak ettiğim için soruyorum. Üzerinde yaklaşık 7 ay çalıştığım Pillars of Eternity maddesi VP:KMA olarak aday gösterilmişti. Kullanıcı:Rapsar'ın yaptığı yorum haricinde çoğunluk adaylığa destek vermişti. Hataları düzeltmeye çalışmıştım ancak yoğunluktan dolayı son ping ile gelen düzeltme isteklerini yapamadım. Adaylık başarısız olarak işaretlenmiş ve konu kapatılmış. Sorum şu olacak: Maddelerin KM olabilmesi için çoğunluğa mı bakılıyor yok tüm kullanıcıların düşünceleri olumlu oluncaya kadar mı bekleniliyor? --Wakeup12msj 14.56, 18 Şubat 2019 (UTC)

@Wakeup12, içerik sorumlumuz @BSRF yanıtlayacaktır.--RapsarEfendim? 23.14, 18 Şubat 2019 (UTC)
İlgili adaylığı karara bağlayan ben değilim. Ancak genel olarak söylemem gerekirse seçkin içerik tartışmalarında fikir birliği aranıyor. 5 destek 1 karşı görüş gelmiş olsa da eğer karşı görüşte ifade edilen hususlar tartışmanın seyrini değiştirecek nitelikteyse ve makul bir sürede karşı görüşte belirtilen konularda bir ilerleme sağlanmazsa adaylık olumsuz kapatılabilir. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra maddeyi tekrar aday göstermenizin önünde bir engel yok.--BSRF 💬 09.18, 19 Şubat 2019 (UTC)
@BSRF, bu süreç için neden bir politika/checklist/maddede aranacaklar/süreci herhangi bir şekilde açıklayacak sayfa yok? Bunun için şu an Vikipedi:Kaliteli madde nedir? ve Vikipedi:Kaliteli madde incelemesi sayfalarının var olduğunun farkındayım ama bu sayfalar bu konuda çok açılayıcı değiller(yukarıdaki bilgi yok mesela), ne de kodifiye/yeretince spesifikler. Bu konu için ben de soracaktım.
  • Maddelerin uzunluğu süreci ne kadar etkiler?
  • Kırmızı linkler süreci ne kadar etkiler?
  • Değinilen maddelerdeki kriterlere uyup kabul edilmeyecek maddeler nelerdir?
bunlar ve benzeri soruların cevapları şu an oldukça belirsiz
erentar 13.42, 6 Mart 2019 (UTC)
@Erentar2002, bağlantısını verdiğiniz sayfa dışında bilgilendirici bir sayfamız yok. Bence bunun nedeni her adaylığın kendi koşulları içerisinde değerlendiriliyor olması. Sorduğunuz soruların da bu nedenle kesin bir yanıtı yok.--BSRF 💬 10.04, 7 Mart 2019 (UTC)

İlginize[kaynağı değiştir]

Altıncı hafta seçkin madde[kaynağı değiştir]

Vikipedi:Haftanın seçkin maddesi/6. Hafta 2019 sayfası henüz oluşturulmamış. Birkaç günümüz kaldı. Deniz (mesaj) 22.10, 1 Şubat 2019 (UTC)

Seçkin içerik adaylıkları[kaynağı değiştir]

Selamlar herkese. Vikipedi'mizin en iyi, seçkin içerikleri olan sayfaların adaylıkları oldukça atıl durumda, birkaç kullancının katkısıyla dönüyor maalesef. Vikipedi:Seçkin madde adayları, Vikipedi:Seçkin liste adayları, Vikipedi:Seçkin resim adayları, Vikipedi:Kaliteli madde adayları, Vikipedi:Seçkin madde incelemesi, Vikipedi:Kaliteli madde incelemesi, Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları gibi sayfalar bunlar. Aralarında aylarca, hatta yıllarca bekleyenler var. Bu duyuruya tepki veren kullanıcılar arasında, adaylıkları okumadan ve incelemeden, vatandaşlık görevi gibi ve oy atıyormuş gibi, genel eğilime göre oy atanlar olabiliyor. Niyetleri kötü olmasa da bunlar Vikipedi'ye bir şey kazandırmıyor. Günde bir adet adaylık incelense ve değerlendirilse, eksiklikler giderilse daha kaliteli seçkin içeriklere ulaşmış olacağız. Aktif kullanıcılarımız arasında yer alan @Hedda Gabler, @Superyetkin, @Sakhalinio, @Basak, @Ahmet Turhan, @Kibele, @Vikiçizer, @Seksen iki yüz kırk beş, @Maurice Flesier, @MHIRM, @Chansey, @Pragdon, @By erdo can, @Cem Rize, @Turgut46, @Yzkoc, @Thecatcherintherye, @Mskyrider, @Oltnilhn, @Teacher0691, @İazak, @Cobija, @Euphemiakh, @Mukaddime gibi kullanıcılar bu adaylıkları en azından bir incelese, bir okusa ve eksik-gedik görürse el atsa ya da adaylık sayfasına yazsa süper olur. Bu kullanıcıların bir kısmı da aday gösteriyor, ancak görüş bildirme kısmında çok fazla görüş bildiren olmuyor. Bu sayede "en iyilerimiz" dediğimiz içerikler gerçeken "en iyileri" olacaktır.--RapsarEfendim? 05.38, 11 Şubat 2019 (UTC)

Ben bu hafta bu maddelerle ilgilenmeyi düşünüyorum. Yine de fikir vermek açısından şöyle bir şey önerebilirim:
Seçkin ya da kaliteli madde kriterlerini iyi bilen,
Deneyimli,
Tahlil gücü iyi,
Vaktini ayırabilecek,
birden fazla kişiyi seçkin ya da kaliteli madde sorumlususu seçebiliriz. Bunlar da maddeleri inceler ve diğer kullanıcılara da yorum ya da oy verebileceği bir süre verir. Bu süre zarfında bu sorumluların söylediklerinin aksine herhangi bir yorum vs. gelmezse sorumlunun belirttiği şekilde adaylık kapanır.
Ben bunu şu an üstünkörü belirttim. Eğer bu fikir benimsenirse fikir geliştirilebilir. --Hedda Gabler (mesaj) 12.15, 11 Şubat 2019 (UTC)
  • Ben hüzmetlilerimizden @Khutuck'ü de buraya ekliyim. Seçkin madde yazarı olan birisi olarak bence artık buralarla ilgilenecektir. Selamlar ve iyi vikiler, SakhalinioBuyrun beniiiim? 12.24, 11 Şubat 2019 (UTC)

SAS[kaynağı değiştir]

Birçok adaylık sayfasında olduğu gibi, Silinmeye aday sayfalar için de diğer kullanıcıların görüşleri gerekmekte. Aylardır açık kalan adaylıklar, gerekli fikir birliği oluşamadığı için sonlandırılamamakta. Değerli kullanıcılardan, boş vakitlerinde SAS tartışmaları ile de ilgilenmelerini rica ediyorum. --Théoden ileti 13.06, 12 Şubat 2019 (UTC)

kategoriler/güncellik[kaynağı değiştir]

sait faik maddesine eklenen mezun kategorisini doğru olmadığı için çıkarttım. '"öğrencileri" ya da "öğrenim görenler" olarak değiştirilecek bu kategoriler zaten' diye geri alındı. tartışma sayfasında da söylediğim gibi bu kabul edilebilir bir gerekçe değil. ansiklopedi olarak güncel ve doğru içerik sunmaktan sorumluyuz. sadece bu maddeye ilişkin bir konu olmadığı ve belli ki bu minvalde değişiklikler yapıldığı için burada paylaşıyorum. vikipedistlere emanet. --kibele 12.14, 13 Şubat 2019 (UTC)

Offf, bir kere geri aldık amma uzun mevzu oldu. @Superyetkin şu tartışmayı sonlandırsan? Bu kadar konuşmaya, yazmaya gerek kalmayacak yani...--RapsarEfendim? 20.17, 13 Şubat 2019 (UTC)
  • Maddenin veya kategorinin tartışma sayfasında konuşalım, orada daha yeni açılan tartışmaya katılım bile olmamış, biraz sabır sonra köy çeşmesinde konuşuruz, buraya gerek yok. --Ahmet Turhan (mesaj) 05.31, 14 Şubat 2019 (UTC)
tek maddeyi ilgilendirseydi öyle olurdu. "öğrencileri" ya da "öğrenim görenler" olarak değiştirilecek bu kategoriler zaten' gerekçesi pek çok maddeyi ilgilendirdiği için buraya geldi. müdahaleye gerek yok. --kibele 13.46, 14 Şubat 2019 (UTC)

Resimlerin Türkçeleştirilmesi[kaynağı değiştir]

Merhaba herkese,

Arkadaşlar birçok diyagram, şema, görsel, resim vs. İngilizce tanımlarla kullanılmaktadır. Elimden geldiğince (resim düzenlemeden pek anlamıyorum) Türkçeleştirmeye çalışıyorum. Bu tür fotoğraflar varsa lütfen bana yazarsanız Türkçeleştiririm. --Hedda Gabler (mesaj) 20.56, 7 Şubat 2019 (UTC)

Bu şekilde diğer Vikilerden farklılaşmak, Türkçe Vikipedi'de en çok görmek istediğim şeylerden. Emeğine sağlık @Hedda Gabler. Bu vesiyleyle belki yeni grafiker arkadaşların da dikkatini çeker bu konu.--RapsarEfendim? 22.21, 7 Şubat 2019 (UTC)
Seçkin ve kaliteli maddelerde İngilizce görseller oluyor, ilk başta onları kontrol ederek başlasak iyi olur. Daha önceleri epey karşılaştım, şimdi hangi maddeler hatırlayamadım ama gördükçe yazalım. --Ahmet Turhan (mesaj) 09.17, 8 Şubat 2019 (UTC)
Eline sağlık @Hedda Gabler, ciddi eksik yaşadığımız bir konu bu. Özellikle medikal diyagramlarda terimler konusunda yardımcı olabilirim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 18.11, 9 Şubat 2019 (UTC)

VP yasağı kaldırıldı mı?[kaynağı değiştir]

Yasak geleli Vikipedilerde konuya bakmak için sadece google üzerinden önbelleğe tıklayarak konulara bakıyordum. Dün ve bugün sorunsuz hem tr hem ingilizce Vikipedi'ye girdim. Yasak kalktı mı yoksa? Kalktıysa gereği için ilgili yerlere bildirelim :P 88.242.211.66 19.11, 22 Şubat 2019 (UTC)

@88.242.211.66, maalesef kalkmadı. Arada açıp birkaç şeye bakıp kapatıyorlar mı ne? --Hedda Gabler (mesaj) 19.29, 22 Şubat 2019 (UTC)
@Hedda Gabler Sanmam, açsalar her yerde konuşulur zaten :D--KevinselfNR 19.35, 22 Şubat 2019 (UTC)
  • Bu vasıtayla son durumu öğrenmek istiyorum, sevgili arkadaşlar süreçle ilgili bir gelişme var mı? --Ali Haydar (mesaj) 21.33, 23 Şubat 2019 (UTC)

Felemenkçe Vikipedi'de değişiklik yapabilen biri...[kaynağı değiştir]

...bana mesaj yazabilir mi lütfen? Orada yapılması gereken iki ufak iş var. - Ullierlich 13.56, 24 Şubat 2019 (UTC)

Halledildi. - Ullierlich 18.42, 26 Şubat 2019 (UTC)

Belediye destekli Vikiprojeler önerisi[kaynağı değiştir]

  • Pictogram voting question-blue.svg Öneri Üstteki VikiLefkoşa vesilesiyle bu konuya da bi dikkat çekelim. Seçim arefesindeyiz. Belediyelere bu tür projelerle öneri götürsek ve il bazında böyle yerel çalışmalar başlatsak nasıl olur? Vikiprojeler kapsamında burada konuşmuştuk ama atıl durumda kaldı. Ne dersiniz, belediyelerin kültür birimleri ile görüşmeye var mısınız? Vikipedi'yi engelleyen iktidar partisinin belediyelerinin buna yanaşacağına sanmıyorum ama diğer partiler muhalefet için bu tür projelere destek verebilirler. İyi bir atılım olur ne dersiniz? --Ahmet Turhan (mesaj) 09.54, 2 Şubat 2019 (UTC)
Vallahi bu yapalım edelimlerle hiçbir şey olmuyor, defalarca yaşadık. Üstteki gibi her şeyin ayarlanıp buraya getirilmesi lazım ki daha önce de Viki dışı oluşumlarla işbirlikleri gerçekleştirdin @Ahmet Turhan. Kaldı ki Türkiye'deki yerel yönetimlerin, "şu an erişilmesi kanun dışı olan" bir siteyle işbirliğine gireceğini sanmıyorum. Hele hele seçim öncesinde odaklanacakları bir konu olduğu düşünmüyorum yoğunluklarından ötürü.--RapsarEfendim? 19.16, 3 Şubat 2019 (UTC)
Engel kalktıktan sonra (ki ne zaman kalkacağı muamma) yapılabilir. --Hedda Gabler (mesaj) 19.51, 3 Şubat 2019 (UTC)
Bence engel varken de yapılabilir, o proje düzenlememize bir engel değil. Engel kalkınca da yaparız @Hedda Gabler. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.17, 10 Şubat 2019 (UTC)
Böyle şeyler yapmak hep aklımızsa ama genelde Wikipedia dendiğinde şu anda herkes bir adım geri çekiliyor. Ben geçtiğimiz günlerde iktidarda olmayan bir partinin belediye başkanı adayının (ki kendisinin wikipedia'da mevcutta bir sayfası zaten var.) sekreteri ile görüştüm. A süper sayfayı geliştirelim, ben bi kendisinede sorayım filan dedi. Sonrasında ne randevuya riayet edildi nede telefonlara cevap verildi. Bu nedenle erişim engeli olduğu sürece bu işler biraz zor. SakhalinioBuyrun beniiiim? 05.07, 9 Şubat 2019 (UTC)

THKP-C[kaynağı değiştir]

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi maddesi için elinde kaynak olup paylaşabilecek, maddeye ekleme yapabilecek veya o döneme şahit olup bilgilerini aktarabilecek var mı? Maddenin tartışma sayfasında örgütün hala olup olmadığına dair bile bir tartışma sürüyor. Gerçek dışı savcı iddianamelerinin, üçüncül devlet açıklamalarının ve türlü türlü iddianın var olduğu sayfaya katkı sunabilecek varsa lütfen katkı sağlayın derim. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.12, 25 Şubat 2019 (UTC)