Kullanıcı mesaj:Nedim Ardoğa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gnome-home.svg Emblem phone.svg Book.svg Crystal 128 camera.png Nuvola apps kedit.png BUGÜN
Ana sayfam Tartışma sayfam Oluşturduğum maddeler Yüklediğim resimler Katkılarım Perşembe, 27 Şubat 2020


ESKİ İLETİLER

10 YILLIK ZORUNLU AYRILIKTAN SONRA MERHABA !

Hoş geldiniz[kaynağı değiştir]

Merhaba, yeniden hoş geldiniz. --Hedda Gabler (mesaj) 18.04, 2 Şubat 2019 (UTC)

Selam[kaynağı değiştir]

Bir selam da benden olsun. Hoşgeldiniz.-thecatcherintheryemesaj 14.12, 4 Şubat 2019 (UTC)

Nobel[kaynağı değiştir]

Selamlar. Fizik ya da kimya maddeleri ile ilgiliyseniz, Nobel Fizik Ödülü sahipleri listesi ile Nobel Kimya Ödülü sahipleri listesi maddelerinde seçkin liste çalışmam var. Şu anda fizik listesi üzerine yoğunlaştım ama onun tamamlanmasının ardından kimya listesine de geçeceğim. Dediğim gibi konulardan herhangi biriyle ilgiliyseniz, buradaki kırmızı bağlantıların açılmasına yardımcı olabilirsiniz arzu ederseniz :) İyi günler.--RapsarEfendim? 07.33, 1 Mart 2019 (UTC)

Ulu Cami[kaynağı değiştir]

Akşehir Ulu Cami maddesini Akşehir Ulu Camii olarak değiştirmişsiniz. Size katılmıyorum. Diller birbirlerinden kelime alırlar. Nitekim Cami kelimesi Arapça'dan alınmadır. Ancak diller birbirlerinden gramer kuralı almazlar. Cami kelimesi sonuna eklenen ikinci -i Arapça'da iyelik bildirir. Yani camii Türkçe'deki "camisi" anlamına gelir. Bu sebepten camii kelimesini kullanmak hatalıdır. Öte yandan "Ulu Cami" tamlaması bir kalıp olarak ta düşünülebilir. İyi günler Nedim Ardoğa (mesaj) 06.22, 19 Mart 2019 (UTC)

Bununla ilgili bir tartışma gerçekleştirilmişti. Sonuç bu yönde idi. Şu anda imkanım olmadığı için araştıramıyorum. Siz devletin resmi sitelerinden de karşılaştırabilirsiniz. Emsal için, diğer ulu cami maddelerine de göz atabilirsiniz. Kolay gelsin.-thecatcherintheryemesaj 11.56, 19 Mart 2019 (UTC)

Vikipedi:Vikibahar 2019[kaynağı değiştir]

CEE Spring Logo vertical-t.svg

Merhabalar. Vikipedi:Vikibahar 2019, 23 Mart günü başlıyor! Köy çeşmesindeki duyuruyu inceleyebilir, proje sayfasına giderek projeyle alakalı daha ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz! Katılımınızı bekliyoruz!--Rapsar (MediaWiki message delivery (mesaj) 00.07, 21 Mart 2019 (UTC))

Madde sayısina gore WP ler[kaynağı değiştir]

Güncel madde sayılarını içeren liste şurada. İyi vikiler. --Superyetkinileti 20.00, 12 Temmuz 2019 (UTC)

İl konusu[kaynağı değiştir]

Halihazırda il ve kente ilişkin bilgileri tek bir maddede toplamakta ve ulamları ana maddeye göre adlandırmaktayız. Türkiye'deki yerleşim birimlerini konu alan vikiproje sayfası daha açıklayıcı olabilir. --Superyetkinileti 15.03, 19 Temmuz 2019 (UTC)

Ayaş, Erdemli[kaynağı değiştir]

Ayaş, Erdemli maddesini başlatırken, yanlışlıkla başlık olarak Ayaş, Mersin başlığını kullanmıştım. Oysa köylerin ile değil de ilçeye bağlanması gerekirdi. Durumu saptayıp, taşımışsınız; teşekkürler. Bu durumda Ayaş, Mersin de ayrı madde değil, Ayaş, Erdemli'ye bir yönlendirme olmalı. Ancak yaptığım yönlendirmeyi iptal edip Ayaş Mersin'i birleştirme şablonuyla ayrı madde olarak muhafaza etmeyi tercih etmişsiniz. Buna gerek olmadığını sanıyorum. Selamlar. Nedim Ardoğa (mesaj) 12.45, 25 Temmuz 2019 (UTC)

Selamlar. Hizmetliler Ayaş, Mersin sayfasının geçmişini Ayaş, Erdemli sayfasına taşıyacaklar. Bu işlem sonucunda da Ayaş, Mersin sayfası Ayaş, Erdemli sayfasına yönlenmiş olacak. Bu gibi iki madde arasındaki birleştirme işlemlerinde {{geçmiş birleştir}} şablonu kullanıp gerisini hizmetlilere bırakmak gerekiyor. Konuya dair tafsilatlı açıklama Vikipedi:Çift maddeler sayfasında yapılmış, Yardım:Sayfa geçmişi sayfasında da madde geçmişlerine dair bilgilendirme ve usuller sıralanmış. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.10, 25 Temmuz 2019 (UTC)

Mahalle değil belde veya köy[kaynağı değiştir]

Türkiye'de yer alan büyükşehirlere bağlı yerleşim birimleri "mahalle" olarak adlandırılmakta. Konuya ilişkin görüş alışverişinin ayrıntıları için şu sayfa incelenebilir. İyi çalışmalar. --Superyetkinileti 19.04, 3 Ağustos 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 18.58, 20 Eylül 2019 (UTC)

Darbe modülasyonu[kaynağı değiştir]

Merhaba. Sayfanın silinme nedeni, ilgili içeriğin ana maddenin bir alt başlığında yer alacak büyüklükte olması. Sayfaları ayırma işleminin gerekliliğine ilişkin ayrıntılar şurada mevcut. İyi vikiler. --Superyetkinileti 12.26, 21 Eylül 2019 (UTC)

Elektron[kaynağı değiştir]

Selamlar. Elektron maddesinde bir seçkin madde çalışmam var. Sizin de bilim alanında birtakım maddeler açtığınıza şahit oldum. Orada yer alan kırmızı bağlantılardan ilginizi çeken olursa açabilirsiniz diye haber vermek istedim. İyi çalışmalar :)--NanahuatlEfendim? 06.40, 25 Eylül 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights Survey[kaynağı değiştir]

RMaung (WMF) 15.28, 4 Ekim 2019 (UTC)

TV[kaynağı değiştir]

Selamlar. Şu terimin Türkçe kaynaklardaki yaygın karşılığı nedir? Çizgi tarama, raster tarama, satır satır tarama ve ızgara tarama kullanımlarına denk geldim, en yaygınını ikincisi olarak gördüm ama... Maddesini de açabilirsiniz ilgi alanınıza girerse :)--NanahuatlEfendim? 08.02, 8 Kasım 2019 (UTC)

̈Bu deyimin Türkçesi yok. TV teknolojisinde alan kelimesi kullanılır. (Tek satır alanı, çift satır alanı gibi) Çizgi tarama pek doğru değil. Çünkü raster scan tek satırın değil bütün ekranın taranmasıdır. Sizin de düşündüğünüz gibi raster tarama en uygun çeviri olur. Ayrıca ekran taranma veya alan tarama da akla gelebilir. Selamlar. Nedim Ardoğa (mesaj) 13.34, 8 Kasım 2019 (UTC)

Yılın maddeleri[kaynağı değiştir]

İlgili kriterlere sahip maddeleri bu sayfada aday gösterebilirsiniz. --Ahmet Turhan (mesaj) 20.15, 13 Kasım 2019 (UTC)

Teşekkürler Nedim Ardoğa (mesaj) 11.46, 14 Kasım 2019 (UTC)
Tekrar selam. Olba Tapınak Devleti maddesini yılın maddelerine aday göstermişsiniz, şimdiden başarılar dilerim. Ancak yarışma kriterlerinde "Mevcut kaynakların tamamı, kaynak gösterme şablonları ile hazırlanmış olmalıdır (bkz: tüm şablonlar)." ifadesi mevcut ve bu maddenin şu anki sürümü bu kriteri karşılamıyor. Adaylık bitim süreci sonuna kadar Aday gösterdiğiniz maddelerin yarışma kriterlerini karşıladığından emin olmanızı ve olası eksikliklikleri giderdiğinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Bol Vikiler, iyi çalışmalar. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.58, 15 Kasım 2019 (UTC)
  • Kaynaklar için "ref" kodu yerine "Kdş" kodunu kullanabilirsiniz. Örnek kullanım; şöyle[1][2]

Kaynak[kaynağı değiştir]

Özel;
  1. ^ Bacon & Sandle 2002, s. 1-2.
  2. ^ Service 2009, s. 397.
Genel;
  • Bacon, Edwin; Sandle, Mark (2002). Brezhnev Reconsidered (İngilizce). Palgrave Macmillan. ISBN 978-0333794630. 
  • Service, Robert (2009). History of Modern Russia: From Tsarism to the Twenty-ad Century (İngilizce). Penguin Books Ltd. ISBN 978-0674034938. 

Bir de kaynaklar için ileride web bağlantılarına ulaşımın kısıtlandığı durumlarda kalıcı bağlantı elde etmek amacıyla arşiv bağlantılarını kullanmalısınız. Örneğin herhangi bir sitenin linkini Web Archive'ye yazarak kopyasını bulmak bunun için ideal.

Ayrıca bazı kaynakların ne olduğu belli değil, kaynaklar kısmında yazan "Olba aquaduct" kaynağı nedir, "Livius sayfası" kaynağı nedir belli değil. Ya da bazı kaynaklarda sayfa bilgileri veya ek tanımlamalar gerekebilir gibi. Madde üzerine eksiklikleri gidermek için biraz çalışmamız gerekiyor bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 23.12, 16 Kasım 2019 (UTC)

Uyarılarınız için teşekkürler. Ama ben tek bir madde için (madde geçmişinde de göreceğiniz gibi) gereğinden çok fazla değişiklik yaptım. Oysa ben tek bir maddeye takılı kalmaktansa yeni maddeler üretmeyi tercih ediyorum. Türkçe VP de haksız yere blokeli olduğum 10 yıl boyunca İngilizce WP de 2600 den fazla madde oluşturdum. Hiç bir maddede de bu kadar çok değişiklik yapmadım.
Sırası gelmişken bir eleştiride bulunayım. Yarışma başlayalı 12 gün oldu. Benimki hariç sadece dört aday var ve dördü de sizin tarafınızdan aday gösterilmiş. Bu durum normal mi ? İngilizce WP de bu tür yarışmalar (contest) yaygındır . Ama Yüzlerce hatta binlerce aday olur. Tabii VP ye giriş zorluğu vb. sebeplerle ikisini karşılaştırmak doğru değil. Yine de dört maddelik yarışın anlamsız olduğunu dikkate alın. Yarış koşulları çok ağır gibi görünüyor. Bütün harcı alem maddeler yıllar önce yazılmış olduğuna göre, artık üretilen maddelerin bu koşulları sağlayabilmesi pek mümkün değil. Esenlikler dilerim. Nedim Ardoğa (mesaj) 07.41, 17 Kasım 2019 (UTC)
Selamlar @Nedim Ardoğa. Yılın maddesi, o sene içerisinde üretilen en iyi maddeleri temsil ediyor. En iyi madde de içerisinde herhangi bir eksiklik barındırmayan, makul ölçüde gelişmiş bir madde olmalı. Yarışmaya dair kriterler bu tür bir madde bence gayet makul, 15.000 bayt zaten az gelişmiş bir madde için son derece makul, kaynaklandırılmış ve doğrulanabilir bilgilerden oluşması zaten Vikipedi'nin bir politikası, ekstra bir kriter değil ki. Sadece kayıt altına alınacak "en iyi maddelerin" bu koşullarda olması bence yerinde.
Diğer yandan çok fazla madde açmaktan ziyade az sayıda daha iyi seviyede, güvenilir ve gelişmiş maddenin olması, ansiklopedimiz için çok daha olumlu bir durum bence. Yani yarışmaya aday bir madde "takılı kalınmayı" zorunlu kılıyor bir şekilde :)
Yarışmaya ilgi konusunda, yarışma daha bu yıl yeni başladı, umarım her sene gelişerek devam eder. Yeni olduğu için insanlar maddeleri kontrol etmeye istekli olmayabilir, bize düşen teşvik etmek ve "yaygın" hale gelmesine bir katkıda bulunmak. Bu durum benden bağımsız bir şey, ben gerekli emekleri, geliştirmeleri ve duyuruları yaptım (hatta siz de yapın derim), Tabi ki engel büyük bir etken ama bu duruma karşı ne yapabiliriz tartışmak gerek (engel tarihinden itibaren bağımsız bir yarışma sekmesi yapmak vb. gibi öneriler vardı) Bu maddeler 2019'un en iyi maddeleri olacak, o yüzden hataları tartışmak en iyisi bence. --Ahmet Turhan (mesaj) 07.53, 17 Kasım 2019 (UTC)

Suntras[kaynağı değiştir]

Bu yönlendirmenin yararlı olmadığı kanısındayım. İyi vikiler. --Superyetkinileti 19.07, 1 Ocak 2020 (UTC)

T̃arsus Ulu Cami[kaynağı değiştir]

Ulu Cami başlığını silip Ulu Camii yapmışsınız. Niçin? Cami bir isim ulu ise bir sıfattır. Ulu cami de bir sıfat tamlamasıdır ( Büyük cami, Yeşil cami vb. ) İsimde ikinci bir i ye niçin gerek görüyorsunuz? Selamlar Nedim Ardoğa (mesaj) 09.58, 26 Ocak 2020 (UTC)

Selamlar. Nedenini yazmıştım zaten. Şurada birkaç yıl önce aynı değişiklik için STT'ye gidilmiş, itirazlar üzerine işlem yapılmamış. Benzer işlemleri yapmadan önce tartışmakta fayda var. Bütün maddeler ulu camii şeklinde iken bir tanesinin ulu cami olması bütünlüğümüzü bozuyor. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 10.21, 26 Ocak 2020 (UTC)

Ulucamii Türkçe kurallarına aykırı. TDK sozlüğune bakınız Bütünlük sağlamak gerekiyorsa yanlış değil doğru esas alınmalı. Nedim Ardoğa (mesaj) 13.15, 26 Ocak 2020 (UTC)

İlgili yerde tartışmaya açabilirsiniz. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 15.05, 26 Ocak 2020 (UTC)

Diyojen Heykeli[kaynağı değiştir]

Merhabalar, Diyojen Heykeli maddesini yazdıktan sonra diğer diller ile bağlantı eklememişsiniz. Ben sizin yerinize ekledim, lütfen her madde yazdığınızda bunu göz ardı etmeyin, kolay gelsin. --Omerfaruk16 Mesaj? 17.03, 10 Şubat 2020 (UTC)

Teşekkürler. Daha maddeyi tamamlamamıştım. Şayet İngilizcesine baktıysanız o maddeyi de ben başlatmıştım. Esenlikler dilerim. Nedim Ardoğa (mesaj) 17.05, 11 Şubat 2020 (UTC)