Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Vikipedi'deki Seçkin Resimlerin İhracı

Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki resimlerden herhangi birinin "Seçkin resim" statüsünde olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, bu sayfada bu durumun değiştirilmesi için aday gösterebilirsiniz. Lütfen sadece seçkin resim kriterlerine uymayan resimleri listeleyin. İtiraz noktaları yerinde olmalıdır.

Yeni seçilen seçkin resimleri veya yeni yapılmış bir ihraç oylamasından başarılı olarak çıkmış bir resmi aday göstermeyiniz (bu tür şikâyetler Vikipedi:Seçkin resim adayları sayfasındaki adaylık süreci sırasında dile getirilmelidir) — bu tür adaylıklar silinecektir.

Aday gösterilen resimlerin ihracı için fikir birliği oluşmuşsa, oylama başlangıcından 2 hafta sonra Vikipedi:Seçkin resimler sayfasından çıkarılır ve eski seçkin resim sayfasına eklenirler. Tüm tartışmalar arşivde saklanmaktadır.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Adaylık prosedürü

 • Aşağıdaki kutuyu kullanarak adaylık altsayfası yaratın. Adaylık altsayfası resmin tam adıyla açılmalıdır. Örneğin; Resim:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Resim:" ya da "Image:" gibi ekleri altsayfa adlandırmasında kullanmayın.

 • Eğer bir resmi tekrar aday gösteriyorsanız, önceki adaylığı "adını değiştir" butonunu kullanarak arşive taşıyın. Örneğin "Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Televizyon.jpg" sayfasını arşivlemek için "Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Televizyon.jpg/Arşiv1" sayfasına taşıyın.
 • Aday gösterilen resmin sayfasına {{SRİA}} şablonunu yerleştirin. Bu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, altsayfa yaratma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla altsayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.
 • {{Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın ve şu an okuduğunuz sayfanın altındaki adaylıklar bölümüne, en üste gelecek şekilde ekleyin. Aday gösterilen resmin ismini hazır metindeki "Aday gösterilen resmin ismi" yazısıyla değiştirmeyi unutmayın.
 • Resmi yükleyen ve/veya seçkin resim olması için aday gösteren kullanıcılara mesaj atarak adaylıktan haberdar edin. Kullanıcıların resim üzerinde çalışıp mevcut sorunları çözme ihtimalleri vardır.

Seçkin resim statüsünün geri alınması

 1. SRİA süreci sonunda resmin statüsünün geri alınmasına karar verilmişse, ilk olarak oylama altsayfasını bu sayfadan çıkartın ve arşive taşıyın.
 2. Resmin sayfasındaki {{SR}} şablonunu silerek, yerine {{ESR}} şablonunu ekleyin.
 3. Resmi Vikipedi:Seçkin resimler ve ilgili altsayfalardan çıkartıp Vikipedi:Eski seçkin resimler sayfasına ekleyin.

İhraç için aday gösterilen resimler[kaynağı değiştir]

Walt Whitman[kaynağı değiştir]

Amerikalı şair Walt Whitman, 1887. Şairin bu portresini çok sevdiği, hatta İngiltere'ye şair Alfred Tennyson'a gönderdiği söylenir.
 • Yeni sürüm.
Gerekçe
Düzenlenmiş ve daha iyi bir sürümü mevcut, bunun yerine onu SR yapalım.--RapsarEfendim? 14:09, 29 Eylül 2015 (UTC)
Aday gösteren
RapsarEfendim?
 • Çıkartılsın ÇıkartılsınRapsarEfendim? 14:09, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum iki sürüm arasında daha iyi denecek bir fark görünmüyor. bu durumda ilkinin sepya tonu böyle tarihi bir resme daha çok yakıştığı için değiştirilmesine gerek yok gibi. --kibele 17:35, 30 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Kibelenin gerekçesine istinaden. --KediÇobanı🐈 13:51, 25 Şubat 2016 (UTC)
Ella Fitzgerald[kaynağı değiştir]

Ella Fitzgerald, 20. yüzyılın en önemli caz müzisyenlerinden ve scat doğaçlama tekniğinin öncülerinden biridir. Afrika kökenli bir sanatçı olarak, göçmen Yahudiler tarafından bestelenmiş yoksul kesimi anlatan şarkıları Hıristiyan beyazlara sevdirmiş ve dünya çapında bir ün kazanmıştır.
Gerekçe
Kompozisyonu, Vikipedi'nin en iyi çalışmaları olarak sayılan seçkin resim olacak kadar iyi değil.--RapsarEfendim? 10:28, 29 Eylül 2015 (UTC)
Aday gösteren
RapsarEfendim?
Sanatsal bir çekim olması farklı Vikipedi kriterleri açısından seçkin resim seçilmesi farklı.--RapsarEfendim? 11:40, 29 Eylül 2015 (UTC)
'kompozisyonu iyi değil' diyerek sanatsal niteliğini tartışmaya açmaya yeltenen sizsiniz. hangi vikipedi kriterinden sözediyorsunuz? --kibele 11:56, 29 Eylül 2015 (UTC)
"Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri olmalı" kriterini sağlamamakta. Kafasının bir kısmı çıkmamış, kesilmiş en basitinden. Keza sol omzu da kesik, yarım.--RapsarEfendim? 12:08, 29 Eylül 2015 (UTC)
 :) sanırım şununla karıştırdınız. burada temel fotoğrafçılık dersi vermeye gerek yok ama kompozisyon hataları bahsinde bu tip durumlardan söz edilmez. bu bir 'insan' portresi, kafa resmi değil. sol omuzunu görmemiz gerekmiyor 'ansiklopedik' yarar için. Vikipedi:Seçkin resim nedir? sayfasındaki problemli resimlere ve Vikipedi:Ben bunu beğenmiyorum'a göz atın bence. --kibele 12:27, 29 Eylül 2015 (UTC)


 • Kalsın Kalsın Carl Van Vechten'in çektiği bu muhteşem fotoğraf ile Fitzgerald'ın mimiklerini anlama fırsatı sunan bir kompozisyon, ayrıntılar bütünü oluşturur mottosu ile baktığımızda teknikten çok kattığı anlam önemli bu fotoğrafta. Kesinlikle kalmalı. Kucak dolusu sevgiler. --e.c. 13:57, 29 Eylül 2015 (UTC)
Kullanıcı:Elmacenderesi, kompozisyon bozunluğu sebebiyle seçkin resim seçmediğimiz veya aday göstermediğimiz bir yığın çalışma var. Sırf çeken ve çekilen kişi çok ünlü diye seçkin resim neden olsun ki? Son seçkin resim yorumunu Nisan 2011'de yapan biri olarak bu "kalsın" yorumunu güvenilir, tarafsız bulmadığımı da demeden edemeyeceğim.--RapsarEfendim? 13:59, 29 Eylül 2015 (UTC)
Rapsar, olaya her gün dönerek işlevini yerine getiren bir dişli gibi bakmak yerine, çevirdiği kitaba anlam da katan bir mütercim gibi bakmalıyız. Bahsettiğin fotoğrafların hepsini tartışalım ve değerli olanları seçelim. Bizler editörüz ve yığınla para alarak kitap çeviren faturalandırma sahiplerinden daha kutsal bir iş yapıyoruz, sen de, ben de, hepimiz de. Benim görüşüm kalması yönündedir. Fotoğrafta gördüğüm, müzik tarihine yön vermiş bir kadının bir daha çekilemeyecek bir mimik anıdır, ana sayfada bunu görüp kendine yeni bir yön çizecek toy bir müzisyene fikir ışığı sağlayabilme ihtimali benim için bu fotoğrafı sadece seçkin yapmaz, burada bulunma sebebimiz için merdiven görevi de üstlenir. Sevgiler. --e.c. 14:09, 29 Eylül 2015 (UTC)
Elma, başka konulara girmeden yalnızca buna odaklanalım lütfen, aksi takdirde sonu gelmez. Ben senin bu "oy"una güvenmediğimi, inanmadığımı, gerekçesini de sunarak belirttim, bu düşüncem kenarda kalsın. Seçkin resim seçerken yalnızca teknik başarısına bakmadığımız gibi yalnızca maddeye kattığı öneme de bakmıyoruz, bakmamalıyız. İki (veya daha fazla) alanda da kriterleri karşıladığında seçkin olması lazım.--RapsarEfendim? 14:30, 29 Eylül 2015 (UTC)
Rapsar, güvenilirliği ölçümleyen bir makine misin acaba? Demeden edemeyeceğim diyerek ortalığı karıştırma amacında mısın? Tartışmak ve kendi fikrinle aynı yönde olmayan insanlara karşı bu tavrın neden? Rapsar, hatırlatırım sana, belirli bir yaştayım ve kendi karar ve düşüncelerimi belirtebilecek olgunluktayım. Geçmişte en son şu zaman yorum yapmışsın gibi emarelerle çıkarımsamalar yapmak ne bilimselliğe ne de etik duygulara uygundur. Böyle bir yorumu yapmış olmana hayret ettim ve üzüldüm. Güven, benim için bu dünyadaki en şerefli olgulardan birisidir. Yazık. --e.c. 14:45, 29 Eylül 2015 (UTC)
Estağfurullah. Wikimania ve CEE buluşmasının bana en büyük katkısı "burayı geliştirmek için daha fazla neler yapabilirim?" sorusu oldu. Bu hedef doğrultusunda elimden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorum, mümkün mertebe başkalarına yardımcı olmaya, teşvik etmeye çalışıyorum. Bu kapsamda kriterleri karşılamadığını düşündüğüm seçkin resimlerini de ihraç adayı gösteriyorum misal. Ancak seçkin resimlerle en son münasebeti dört yıl önce olan birisi neden gelip, dört yılın ardından, adaylığa ters yönde görüş belirten başka bir kullanıcıya paralel yönde görüş belirtir bunu anlayamıyorum. Bu, benim amacım olan "burayı geliştirmek için daha fazla neler yapabilirim?" sorusuyla ters düşen bir şey. Bu konu özeline dönersek, teknik yönden sorunlu olduğunu düşünüyorum diyorum, buna hiçbir cevap verilmiyor. Bu resmin kompozisyon bakımından sorunsuz olduğu nasıl iddia edilebilir?--RapsarEfendim? 14:55, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Resmin pek çok yerindeki, ama özellikle şahsın dudaklarındaki, çenesindeki ve sağ omzunun hemen yanındaki beyaz lekeler bir seçkin resimde olmaması gereken olumsuzluklar. Ancak tarihî önemi olan resimlerde bu kural istisna olarak esnetiliyor. Seçkin içerik sorumlusu olarak kullanıcıların bu noktaya dikkatini çekmek istedim. Ayrıca şu adaylıktaki resmin kesik oluşu nedeniyle pek çok kullanıcı resmin SM olmasına karşı çıktı. Bu resimde de baş ve omuz bölgeleri kesik. Bu da bir diğer husus.--B.S.R.F. 💬 15:08, 29 Eylül 2015 (UTC)
tarihi fotoğraf vurgusu için teşekkürler. ben de, bir objenin tamamının çekilememesiyle, bilinçli olarak böyle bir kompozisyon yapılması arasındaki farka dikkat çekeyim verdiğiniz örnekten hareket ederek. temel fotoğraf bilgisi olanlar zaten bunun farkındadırlar gerçi ama dünya koleksiyonlarında yer alan bir fotoğrafın bu özelliğinin farkedilmeyip böyle yorumlar yapılmasından ötürü hatırlatmak gerekti. bizim işimiz vikipedi kriterlerine göre resim seçmek, fotoğraf kompozisyonu beğenmek değil. --kibele 15:21, 29 Eylül 2015 (UTC)
Kompozisyon zaten kriterlerin bir parçası. Burada kriterler detaylandırılmamış tabi, detaylandırmak lazım.--RapsarEfendim? 15:52, 29 Eylül 2015 (UTC)
o kriterler kompozisyon 'yanlış'larından sözeder, bu tip 'tercih'lerden değil. cidden temel fotoğraf dersi gerekiyor bu ikisinin farkını anlatmak için.. elbet etrafta bunu bilen vikipedistler vardır. --kibele 16:03, 29 Eylül 2015 (UTC)Benjamin Franklin'in deniz hortumu[kaynağı değiştir]

Benjamin Franklin'in 8 Temmuz 1756 tarihinde Royal Society'de yaptığı "Water-spouts and Whirlwinds" adlı sunumda kullanılan evrakta yer alan deniz hortumu çizimi. (1806 yılında "The complete works in philosophy, politics, and morals, of the late Dr. Benjamin Franklin ....", 1806. Volume II, p. 26. Library Call Number PS745, A2 adlı eserde tekrar basılmıştır.)
Gerekçe
Diğer seçkin resimlerle kıyaslandığında pek de kaliteli olmayan bir tarama. Hafif bir yamukluk var, kenarlarda fazlalıklar var ve temiz değil, kirli kısımlar içeriyor. "Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri" değil.
Aday gösteren
RapsarEfendim?
 • Çıkartılsın ÇıkartılsınRapsarEfendim? 09:18, 21 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum evraktan tarandığı için doğal durumlar. içerdiği bilgi ve maddeye kattığı değerin yanısıra kolaylıkla gözardı edilebilecek şeyler. daha iyi bir taraması varsa değiştirilebilir. --kibele 15:38, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --kibele 10:40, 29 Eylül 2015 (UTC)Sokak müzisyeni[kaynağı değiştir]

Meksika'daki bir sokak müzisyeninin gitar sapı detayı
Gerekçe
Teknik bakımdan hiçbir sorun yok; ancak seçkin resim seçerken maddeye kattığı değere de bakıyoruz. Bu resim ne müzik ne müzisyen maddesine değer katmakta. Yalnızca bir gitarın ucunda duran kabı gösteriyor, bu resmi gören birisi bu maddeleri okurken "demek müzik/müzisyen böyle bir şey" demez. Bir bütün olarak sokak müzisyeni olsaydı tamam ama bu hâliyle SR olmamalı.--RapsarEfendim? 22:28, 20 Eylül 2015 (UTC)
Aday gösteren
RapsarEfendim?
 • Çıkartılsın ÇıkartılsınRapsarEfendim? 22:28, 20 Eylül 2015 (UTC)
 • Çıkartılsın Çıkartılsın Gerekçeye katılıyorum. --KediÇobanıİleti 19:01, 21 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın Yeni oluşturulan maddeye katkı sağlıyor. --KediÇobanı🐈 14:39, 25 Şubat 2016 (UTC)
 • Yorum Yorum sokak müzisyenliği maddesi için bulunmaz bir detay. [1] maddeyi açıcam kısa zamanda. --kibele 19:28, 23 Eylül 2015 (UTC)Çatal, kaşık ve bıçaklar[kaynağı değiştir]

Geri dönüşümlü polyesterden yapılmış çatal, kaşık ve bıçaklar
Gerekçe
Ne çatal ne kaşık ne de bıçak bir bütün olarak fotoğrafta yer alıyor. Bu nesneleri görsel olarak anlatmak için yetersiz bir fotoğraf. Ayrıca ışık sebebiyle bu nesnelerin şekilleri tam olarak yansıtılmamakta (sağ üst köşedeki kaşığa bakınız mesela). Kullanıldığı maddelere büyük değer katmamakta, seçkin resim olmaması gerekir.
Aday gösteren
RapsarEfendim?
 • Çıkartılsın ÇıkartılsınRapsarEfendim? 09:19, 20 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum bu tip fotolar kimi zaman düz bir tanım fotosundan daha ilgi çekici ve dolayısıyla maddeyi okutucu olabiliyor. bu fotonun da bu tip bir örnek olduğunu düşünüyorum. --kibele 19:33, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --kibele 10:42, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Kırılma (fizik) maddesine değer katabileceği gerekçesi ile oylanmış ancak ilgili maddede bu görsel yok. --KediÇobanı🐈 14:48, 25 Şubat 2016 (UTC)Zeplin ve piramitler[kaynağı değiştir]

Zeplin 1931 yılında Gize Piramitlerinin üzerinde.
Gerekçe
Zeplin maddesine büyük bir değer kattığını düşünmüyorum. Uzaktan görünen bir zeplin, konuyla ilgili ek bir bilgi sunmuyor. "İlginç" denebilecek tek yanı, adaylık sayfasında da belirtildiği gibi piramitlerle birlikte gözükmesi -ki her ilginç resmi SR seçmiyoruz. Teknik yönden bakıldığında ise ön kısımdaki kişiler kompozisyonu bozuyor, resim kirli, sağ ve sol üst köşelerde gereksiz kısımlar mevcut. Bu hâliyle Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri değil.
Aday gösteren
RapsarEfendim?