Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'deki Seçkin Resimlerin İhracı

Vikipedi:Seçkin resimler sayfasındaki resimlerden herhangi birinin "Seçkin resim" statüsünde olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, bu sayfada bu durumun değiştirilmesi için aday gösterebilirsiniz. Lütfen sadece seçkin resim kriterlerine uymayan resimleri listeleyin. İtiraz noktaları yerinde olmalıdır.

Yeni seçilen seçkin resimleri veya yeni yapılmış bir ihraç oylamasından başarılı olarak çıkmış bir resmi aday göstermeyiniz (bu tür şikâyetler Vikipedi:Seçkin resim adayları sayfasındaki adaylık süreci sırasında dile getirilmelidir) — bu tür adaylıklar silinecektir.

Aday gösterilen resimlerin ihracı için fikir birliği oluşmuşsa, oylama başlangıcından 2 hafta sonra Vikipedi:Seçkin resimler sayfasından çıkarılır ve eski seçkin resim sayfasına eklenirler. Tüm tartışmalar arşivde saklanmaktadır.

Sayfayı yenilemek için önbelleğinizi boşaltın
Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin resim araçları:

Adaylık prosedürü

 • Aşağıdaki kutuyu kullanarak adaylık altsayfası yaratın. Adaylık altsayfası resmin tam adıyla açılmalıdır. Örneğin; Resim:Örnek.jpg için açılacak adaylık sayfası Vikipedi:Seçkin resim adayları/Örnek.jpg adını taşımalıdır. Resmin sayfa türünü belirten "Resim:" ya da "Image:" gibi ekleri altsayfa adlandırmasında kullanmayın.
 • Eğer bir resmi tekrar aday gösteriyorsanız, önceki adaylığı "adını değiştir" butonunu kullanarak arşive taşıyın. Örneğin "Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Televizyon.jpg" sayfasını arşivlemek için "Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Televizyon.jpg/Arşiv1" sayfasına taşıyın.
 • Aday gösterilen resmin sayfasına {{SRİA}} şablonunu yerleştirin. Bu şablondaki "tartışmaya katılın" bağlantısı kırmızıysa, altsayfa yaratma işleminde yanlışlık yapmışsınız demektir. Resmin adıyla altsayfanın adının aynı olduğundan emin olun. İşlemi doğru yapmışsanız söz konusu bağlantı mavi olarak görünecektir.
 • {{Vikipedi:Seçkin resimlikten ihraç adayları/Aday gösterilen resmin ismi}} yazısını kopyalayın ve şu an okuduğunuz sayfanın altındaki adaylıklar bölümüne, en üste gelecek şekilde ekleyin. Aday gösterilen resmin ismini hazır metindeki "Aday gösterilen resmin ismi" yazısıyla değiştirmeyi unutmayın.
 • Resmi yükleyen ve/veya seçkin resim olması için aday gösteren kullanıcılara mesaj atarak adaylıktan haberdar edin. Kullanıcıların resim üzerinde çalışıp mevcut sorunları çözme ihtimalleri vardır.

Seçkin resim statüsünün geri alınması

 1. SRİA süreci sonunda resmin statüsünün geri alınmasına karar verilmişse, ilk olarak oylama altsayfasını bu sayfadan çıkartın ve arşive taşıyın.
 2. Resmin sayfasındaki {{SR}} şablonunu silerek, yerine {{ESR}} şablonunu ekleyin.
 3. Resmi Vikipedi:Seçkin resimler ve ilgili altsayfalardan çıkartıp Vikipedi:Eski seçkin resimler sayfasına ekleyin.

İhraç için aday gösterilen resimler[kaynağı değiştir]

Benjamin Franklin'in deniz hortumu[kaynağı değiştir]

Benjamin Franklin'in 8 Temmuz 1756 tarihinde Royal Society'de yaptığı "Water-spouts and Whirlwinds" adlı sunumda kullanılan evrakta yer alan deniz hortumu çizimi. (1806 yılında "The complete works in philosophy, politics, and morals, of the late Dr. Benjamin Franklin ....", 1806. Volume II, p. 26. Library Call Number PS745, A2 adlı eserde tekrar basılmıştır.)
Gerekçe
Diğer seçkin resimlerle kıyaslandığında pek de kaliteli olmayan bir tarama. Hafif bir yamukluk var, kenarlarda fazlalıklar var ve temiz değil, kirli kısımlar içeriyor. "Vikipedi'nin en iyi çalışmalarından biri" değil.
Aday gösteren
RapsarEfendim?
 • Çıkartılsın ÇıkartılsınRapsarEfendim? 09:18, 21 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum evraktan tarandığı için doğal durumlar. içerdiği bilgi ve maddeye kattığı değerin yanısıra kolaylıkla gözardı edilebilecek şeyler. daha iyi bir taraması varsa değiştirilebilir. --kibele 15:38, 23 Eylül 2015 (UTC)
 • Kalsın Kalsın --kibele 10:40, 29 Eylül 2015 (UTC)
 • Yorum Yorum Resmin tarihî bir değeri olduğu kanısındayım. Ancak en:Waterspout (deniz hortumu) maddesi açılarak resim alt yazısında maddeye bağlantı verilmeli ve resim maddeye eklenmeli. Aksi durumda 5. ve 8. kriterleri tam anlamıyla karşılamayacağını düşünüyorum.--BSRF 💬 06.15, 21 Temmuz 2018 (UTC)
 • Yorum Yorum Fotoğraf konusuna yardımcı olacağı maddeye, alt yazısıyla beraber eklenmeli. kibele'nin dediği gibi eldeki daha iyi bir sürümü varsa çıkartılsın aksi halde ben konusuna yardımcı olabilecek bir resim olduğu fikrindeyim.SAİT71* 08.28, 21 Temmuz 2018 (UTC)