İçeriğe atla

John Adams (mini dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
John Adams (mini dizi)
FormatBiyografi
SenaristSenaryo: Kirk Ellis
Eser: David McCullough
YönetmenTom Hooper
BaşrolPaul Giamatti
Laura Linney
Tom Wilkinson
David Morse
Danny Huston
Rufus Sewell
Justin Theroux
Stephen Dillane
Ülke ABD
Bölüm sayısı7
Yapım
YapımcıDavid Coatsworth
Kirk Ellis
Gary Goetzman
Tom Hanks
Gösterim süresiyaklaşık 1 saat 15 dakika
Dış bağlantılar

John Adams, HBO yapımı bir mini dizidir. Kirk Ellis tarafından Amerikalı tarihçi David McCullough'un John Adams isimli kitabından uyarlanmıştır. İlk kez 16 Mart 2008'de HBO'da gösterilmiş, 20 Nisan 2008'de ise ekranlara veda etmiştir.

The Big C'den tanınan, Laura Linney'in de oynadığı mini dizi, 17 Temmuz 2008'de açıklanan 60. Primetime Emmy Ödülleri'de toplamda 23 adaylık elde etmiş ve o yıl en fazla ödüle aday gösterilen yapım olmuştur.

John Adams'ın hayatı ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk 50 yılı hakkında John Adams rolünde Paul Giamatti'nin oynadığı dizi 2009 itibarı ile 13 Emmy ve 4 Altın Küre ödülü kazanmıştır.

Tarihte John Adams[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki ilk başkan yardımcısı ve 2. başkandır. John Adams, Massachusetts eyaletinin Boston kenti yakınlarında bulunan Braintree kasabasında dünyaya geldi ve yine Boston kenti yakınındaki Quincy kasabasında öldü. John Adams Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nın önde gelen isimlerinden biridir. Bağımsızlık Bildirgesi'nin yazılmasına katkıda bulundu. George Washington'un başkan seçildiği 1789 seçimlerinde ikinci geldi ve bunun sonucu olarak ABD'nin ilk başkan yardımcısı oldu. 1792 yılında George Washington'la birlikte ikinci bir kez daha seçildiler. 1797 yılında Washington bir kez daha seçime katılmak istemeyince John Adams bu kez başkanlığa adaylığını koydu. Karşısında rakip olarak Bağımsızlık Bildirgesi'nin ünlü mimarı Thomas Jefferson vardı. Adams, Jefferson'u yenmeyi başardı ve 1797-1801 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri ikinci başkanı olarak görev yaptı. Thomas Jefferson da Adams'ın başkan yardımcısı oldu.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]