Éponine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Éponine, Patron-Minette'in Valjean'ın evini soymasını durdurmak için müdahale eder.

Éponine Thénardier "Jondrette kız" olarak da anılan, 1862 yılında Victor Hugo'nun Sefiller (Les Misérables) adlı romanında kurgusal bir karakterdir.

Karakter şımarık ve şımartılmış bir çocuk olarak tanıtıldı, ancak daha sonra romanda, eski cazibesinin ve masumiyetinin izlerini korurken Paris sokaklarında argo konuşa fakir bir genç kız olarak ortaya çıkıyor.

Romanda[değiştir | kaynağı değiştir]

Montfermeil'deki Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Éponine, Thénardierler'in en büyük çocuğu olarak 1815'te doğdu. Éponine ve küçük kız kardeşi Azelma güzel, iyi giyimli ve çekici olarak tanımlanır. Fransa'nın Montfermeil şehrinde bir han işleten ebeveynleri Thénardierler tarafından şımartılmaktadır. 1818'de Fantine ve gayri meşru kızı Cosette hanın karşısından geçerken Fantine, Éponine ve Azelma'nın dışarıda oynadığını görür. Cosette iki kız kardeşe katılır ve üçü birlikte oynar. Fantine, Thénardier'lerden memleketinde iş aramaya giderken Cosette'e bakmalarını ister. Thénardierler Cosette'i kötüye kullanır, paçavralar giydirir ve kızlarını şımartıp oynamalarına izin verirken onu çalışmaya zorlar. Ebeveynlerinin davranışlarını takiben Éponine ve Azelma, Cosette'e kaba davranır ve ona bir hizmetçi gibi davranır.

1823 Noel fuarı sırasında Éponine ve Azelma, bir dükkânın vitrininde büyük, güzel ve pahalı bir bebeğe hayranlıkla bakarlar. O gece, Cosette'i görmezden gelip kendi bebekleriyle oynarlar. Bebekleri "çok soluk, çok eski ve kırılmış haldedir". Daha sonra bebeği bir yavru kedi ile oynamak için bir kenara atarlar. Hiçbir zaman bir bebeğe sahip olmayan veya bir bebekle oynamamış olan Cosette, çabucak bebeği yakalar ve onunla oynayarak fark edilmemeye çalışır. On beş dakika sonra Éponine ve Azelma, Cosette'in bebeklerini aldığını görür ve Cosette'i annelerine şikayet ederler. Bu sahneye tanık olan ve orada bulunan Jean Valjean, handan ayrılır ve dükkâna gidip pahalı bebeği satın alır. Bir dakika sonra hana geri döner ve bebeği Cosette'e verir. Éponine ve Azelma ilk kez "Cosette'e kıskançlıkla bakarlar".

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]