Petros Mavromihalis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Petrobey Mavromihalis
Petrobey Mavromichalis1.jpg
Kendi dilinde adı Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης
Doğum Limeni Kasabası,Mani, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm Atina, Yunanistan Krallığı
Milliyet Yunan
Diğer ad(lar)ı Petros Mavromihalis
Yerine geldiği Alexandros Mavrokordatos
Yerine gelen Georgios Kountouriotis
Din Ortodoks Hristiyanık
İmza
Petrobey Mavromichalis signature.svg

Petrobey Mavromichalis,(Yunan Harfleriyle:Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης), daha çok Yunan İsyanı ile tanınan Yunan general ve politikacıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Petrobey, Pierrekos ve bir doktorun kızı olan Katerina Koutsogrigorakos'un oğlu olarak 6 Ağustos 1765'te dünyaya geldi.

Mavromichalis ailesi, nesiller boyunca Osmanlı İmparatorluğuna karşı ayaklanma halindeydi. Dedesi Georgakis ve Babası Pierrekos Mavromihalis Orvo İsyanında önemli bir role sahiptiler. İsyan, mani liderleri arasında iç çatışma olarak izledi; genç Petrobey, çatışma arasında arabuluculuk yaparak çatışan aileleri yeniden birleştirerek adını duyurdu.

Çatışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birkaç başarız ayaklanmalar çıkaran Petrobey, bunun nedeniyle isyancıların ve Fransız kontrolündeki Heptanlıların kaçmasını sağladı. Bu olay, güçlü bir müttefik bulmasına sebep oldu. Mısırda savaşan Napolyon Bonapart ile müttefik oldu. Napolyon'un fikrinde bir Yunan İsyanı ile Osmanlı İmparatorluğu'nu vurmayı amaçlıyordu.

1814 yıkında, Maniots Osmanlı İmparatorluğunu tehtid etmeye başlamıştı. Petrobey, yıllardır koruduğu bölgesine özerkik kavramını getiremiyordu ama Maniot Güçleri, Sultan adına Arnavut akıncılarına karşın Mora Bölgesini savunacak kadar güçlüydü. Petrobey Mariot Kaptanlarının yanında bir ayaklanma için tasarımlarda aktif bir kaptandı. 1818 yıkında ise Filiki Eterya üyesi oldu ve 1819 da büyük kaptanlar arasında anlaşmaya aracılık etti.

1821'de Areopolis'te savaş bayrağını kaldırarak Büyük Yunan İsyanının başladığını işaretini verdi.

Güçleri Kalamata'ya doğru yürüdü ve 23 Mart'ta şehri aldı.

1822 yazından sonra Petrobey savaştan çekildi ve yerini oğullarına bıraktı (iki çocuğuda savaşta öldü).

Kaptanlar arasında arabuluculuk yaparak iç kavgaların oluşmamasını sağladı

Siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Önde gelen devrimcilerden oluşan Messesian Senetosu'nda başkanlık yaptı ve Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri'ne ve Helenistlere bir dize mektup yazarak Batı Ülkelerinden destek bulmaya çalıştı.

Peter von Hess tarafından yapılan Petrobey Mavromihalis tablosu

Devrimden sonra Petrobey, Ioannis Kapodistrias'ın önderliğinde ilk Yunan Senatosu'na üye oldu. İki adam, Kapodistrias'ın geleneksel aile sadakati sisteminin yerini alarak siyasi atamalara dayalı merkezi bir bölgesel yönetim kurma konusundaki ısrarının bir sonucu olarak kısa süre sonra çatıştı. Petros'un kardeşi Tzanis, atanan Lakonia valisine karşı bir isyan başlattı; iki kardeş Kapodistrias'la görüşmeye ve bir çözüm müzakere etmeye davet edildiler, ancak ortaya çıktıklarında tutuklandılar. Petros, hapishane hücresinden Kapodistrias ile bir anlaşmaya varmaya çalıştı; ikincisi reddetti. Kriz daha sonra daha geleneksel yollarla çözüldü: Petros'un kardeşi Konstantinos ve oğlu Georgios, 9 Ekim 1831'de Kapodistrias'a suikast düzenledi. Petros cinayeti alenen onaylamadı. Kapodistrias'ın yerine, kapetanaioi'ye karşı tutumu daha dostça olan Kral Otto geçti. Petros, Danıştay başkan yardımcısı ve daha sonra senatör oldu. Ayrıca, Kurtarıcı Nişanı'nın Büyük Haçı'na layık görülen ender Rumlardan oldu.

17 Ocak 1848'de Atina'da öldü ve en yüksek onurla gömüldü.