Musa el-Kâzım

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Chansey (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.46, 30 Aralık 2016 tarihli sürüm (Yeni dolaşım şablonu)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Musa el-Kâzım
İmamelkazim.png
Doğum 745
Abwa
Ölüm 799
Bağdat
Defin yeri Kâzımiyye, Bağdat, Irak
Etnik köken Ehli Beyt
Ebeveyn(ler) Cafer-i Sadık
Hamide Hatun

Musa el-Kâzım ibn İmâm Câʿfer es-Sâdık, (Arapça: موسى بن جعفر الكاظم‎) (Miladi: d. 6 Kasım 745 - ö. 1 Eylül 799 // Hicri: d. 7 Safer 128 - ö. 25 Recep 183) 12 İmam'dan yedincisidir. Babası altıncı İmâm Câʿfer es-Sâdık, annesi ise Afrika kökenli eski bir köle ve öğrenci olan Hamide Hatun'dur. Eşi Ümmü Benin, annesi Hamide Hatun tarafından bir köleyken satın alınarak serbest bırakıldı ve bir İslam aliminin yanında eğitim gördü.

"Musâ el-Kâzım" İmam olduktan sonra Abbâsîler ve Emevîler ile güç mücadelesine girişti. Babası İmâm Câʿfer es-Sâdık, Abbâsî Hâlifesi tarafından zehirletilerek öldürülmüştür.[kaynak belirtilmeli] Mekke ile Medine arasındaki Abwa şehrinde yaşamış, Sekiz çocuğu olmuştur. Sekizinci İmam olan Ali er-Rıza ve kızları Fatıma ile Hacer tanınmış çocuklarıdır.

Hicri takvime göre Recep ayının 7. günü "Musâ el-Kâzım" anılmaktadır.

İmamlık Dönemi

Musâ el-Kazım 21 yaşında yedinci İmam oldu. Şeyh el-Mufid "Kitâbû'l-İrşâd" adlı kitabında ondan şöyle bahseder;

İsmailî Şiilere göre 6. İmâm Câʿfer es-Sâdık'ın en büyük oğlu İsmail bin Cafer'dir. İsmailîlik'te Mūsá el-Kāżım'ın yerine onun İmam olduğuna inanılır. Bu kesim İsmail'in saklanmak için babasının komutasına girdiğine inanırlar. Büyük çoğunluğa göre ise o babasından önce vefat etmiştir ve bu nedenle hiçbir şekilde İmam olmamıştır. Onun neslinden olanlar Musa'ya karşı İsmail'in İmamlığını desteklediler ve bugünkü İsmailîlik mezhebini oluşturdular. Bu akım bazı özgür grupları kapsamaktadır.

Vefatı

795 yılında Harun Reşid tarafından tutsak edildi. 4 yıl sonra Sindi adındaki bir komutanın emriyle zehirlenerek öldürüldü. Kabri Irak'ın başkenti Bağdat'taki Kâzımiyye Camii içindeki Kazımiyye adlı özel bölümde bulunmaktadır.

Önemli Sözleri

  • En iyi cömert, muhtaca yardım edendir.
  • Dünya bir yılan kadar yumuşak ve güzeldir, fakat onun gibi zehrini içinde gizler.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Şii İslam unvanları
Önce gelen
Cafer-i Sâdık
Yedinci İsnâ‘aşer’îyye
Şîʿa İslâm İmâmı

765 - 799
Sonra gelen
Ali er-Rıza