Mikro ulus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sealand, Britanya açıklarındaki bir deniz platformu üzerinde kurulu bir mikro ulus.

Mikro ulus, Mikronasyon, bağımsızlık iddiasında bulunan yüzölçümü küçük ancak hiçbir devlet veya uluslararası kuruluş tarafından tanınmayan ülkeler için kullanılan terim. Mikro ulusların kimisi şaka amaçlı olarak kurulmuştur.[kaynak belirtilmeli]

Bir mikronasyon, bazı fiziksel bölgeler üzerinde tanınmayan egemenlik iddiasını resmi ve ısrarcı ifade eder. Mikronasyonlar gerçek ayrılıkçı hareketlerden farklıdır ; mikronasyonların faaliyetleri, topraklarını iddia ettikleri yerleşik uluslar tarafından sorgulanmak yerine neredeyse her zaman göz ardı edilebilecek kadar önemsizdir. Mikro ulus'lar birden fazla ülkede bağımsızlık ilan edebilir. Birkaç mikronasyon, genellikle bir gelir kaynağı olarak madeni paralar, bayraklar, posta pulları, pasaportlar, madalyalar ve devletle ilgili diğer öğeleri satmaktadır.

Bugün var olan mikro ulusların bazıları 20. yüzyılda başladı. İnternetin ortaya çıkışı, insanlara, üyeleri dünyanın dört bir yanına dağılmış ve çoğunlukla elektronik yollarla etkileşimde bulunan, çoğu zaman uluslarını "göçebe ülkeler" olarak adlandıran birçok yeni mikronasyon yaratma imkanı sağladı. Bu tür "İnternet mikronasyonları", diğer sosyal ağ grupları ve rol yapma oyunları arasındaki farkları tanımlamak genellikle zordur.

Bu varlıkları tanımlayan "mikro ulus" (İngilizcemicronation) terimi, en azından 1970'lere kadar uzanmaktadır.

Mikronasyonlar , Andorra , Lihtenştayn, Lüksemburg , Monako , San Marino ve Vatikan ülkeleri gibi küçük ancak tanınan egemen devletler olan mikrodevletlerle karıştırılmamalıdır. Ayrıca hayali ülkelerden ve diğer sosyal gruplardan (eko-köyler , kampüsler , kabileler , klanlar , mezhepler ve yerleşim yeri toplulukları gibi) farklıdırlar .

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]