Rainbow Creek Bağımsız Eyaleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Independent State of Rainbow Creek sayfasından yönlendirildi)

Rainbow Creek Bağımsız Eyaleti, Viktorya Alpleri'ndeki Thomson Nehri üzerinde olan bir Avustralya mikronasyonuydu.

Arka plandaki olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir grup çiftçi ile Victoria eyalet hükûmetinin, Eyalet Nehirler ve Su Temini Komisyonu (SRWSC) ile arasında uzun süredir devam eden tazminat anlaşmazlığının bir sonucu olarak Rainbow Creek Bağımsız Eyaleti kuruldu.

1930'ların sonlarında Cowwarr'da Thomson Nehri üzerine inşa edilen köprü, yıllık su yüksekliği ortamalasına çok yakın olduğu kanıtlandı, bu nedenle bu yapı 1952'de özellikle şiddetli bir sel sırasında enkaz akışını engellediğinde, nehir, köprünün kenarında kendisi için yeni bir yol açtı. Daha sonra Rainbow Creek olarak adlandırılan bu "ayrılık", bir dizi özel mülkiyet sahibi olan çiftçilerin arazisinden geçti. Etkilenen çiftçilerin arazileri pahasına, su desteğiyle dere genişletildi.

Çiftçiler mülklerini sulamak için dereden su kullanmaya başladılar, ancak yerel ve eyalet yetkilileri onlara su kullanımı için harçlar vererek yanıt verdi. Etkilenenler, şu anda su altında olan arazi için yerel meclise bir takım harç ödemek zorunda kaldı, çünkü tapuları derenin varlığını göstermiyordu, SRWSC'ye dere sularını sulama amacıyla kullanmak için ikinci bir vergi ve üçüncü bir vergi dere tarafından daha fazla erozyonu önlemesi beklenen Thomson Nehri İyileştirme Vakfı'na - yine de her yeni selle birlikte büyümeye devam etti. Daha sonra SRWSC, 1954'te köprünün alt tarafındaki nehrin karşı tarafına bir savak inşa etti; bu, daha yüksek hacimlerde sel suyunu doğrudan Rainbow Creek'e akıtma etkisine sahipti.

1970'lerin sonunda dere 8 metre derinliğindeydi. Derinlik çiftçilerin bir kısımdan diğer kısma geçmesi için köprü inşa etmesini gerekli kıldı. Cowwarr'ın çiftçileri, uzun süredir, yaklaşık otuz yıldır hükûmetin beceriksizliğini, dertlerinden sorumlu tutuyorlardı, ancak 1978'de topraklarını, üretkenliklerini ve özel altyapılarını kaybettikleri için daha fazla önlem almaya karar verdiler.

En kötü etkilenen mülklerden biri, doğrudan savağın altında bulunan ve 1970'ten beri Thomas Barnes'a ait olan "Yammacoona" adlı araziydi. Barnes, kasabaya bir süre önce yerleşmiş emekli bir İngiliz ve Viktorya döneminin polis memuruydu.

Ayrılma[değiştir | kaynağı değiştir]

Barnes ve otuz civarında çiftçi, halkın sempatisini kazanmak için Viktorya eyaletine savaş ilan etmeye karar verdi. 19 Aralık 1978'de imzalanan bildirge, 16 Ocak 1979'da Melbourne valisine, televizyon kameralarının önünde, ihtişamla tebliğ edildi. Viktorya döneminin mahkeme sisteminde, Barnes ve SRWSC arasında yasal çekişme yaşandı, ardından hükûmet bir kredi teklifi sundu -istenen tazminat değildi- ancak çiftçi grubu tarafından reddedildi.

Dosya:Rainbow Creek 01.JPG
Vali, Barnes'ın ayrılma belgesini ve sorunların merkezindeki dereyi gösteren 1979 yılına ait Rainbow Creek pulları.

Barnes bu arada Hutt Nehri Eyaletinin farkına vardı ve "Prens Leonard" ı taklit etmeye çalışarak yasal tavsiye aldı ve ardından 23 Temmuz 1979'da kendi mülkünün Victorya Eyaleti'nden tek taraflı olarak ayrıldığını ilan etti. Kendisini yeni oluşturulan Bağımsız Rainbow Creek Eyaleti'nin "Valisi" olarak atadı ve "Bilgi Bakanı" George Downing ile birlikte, Devlet Başkanı olarak Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth'e bağlılık yemini etti.

Barnes, Rainbow Creek Eyaleti'nin varlığını, pasaportlarını, pullarını, banknotlarını ve diğer basılı materyalleriyle uğraşırken SRWSC ve Viktorya Hükûmeti tarafında birkaç yıl ayakta kalması sağlandı.

Sağlık şartlarının kötüleşmesi sonucunda Barnes, 1980'lerin ortalarında Queensland'da emekli olmaya zorlandı. Rainbow Creek'in ayrılmasına yol açan sorunlar çözüme ulaşamadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "If at first you don't secede...", Mark Dapin tarafından, The Sydney Morning Herald - Good Weekend, 12 Şubat 2005, sayfa 47–50
  • Local Stamps of Australia Bill Hornadge tarafından, 1982

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]