EnenKio Krallığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
EnenKio Krallığı
EnenKio Krallığı bayrağı
Bayrak
Hükûmet
• Kral
Robert Moore

EnenKio Krallığı, Marshall Adaları yakınlarında kurulmuş ve Robert Moore tarafından yönetilen bir mikro ulustur.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Marshall Adaları Cumhuriyeti, "Enen-Kio" olarak da adlandırılan Wake Adası'nı talep etti. 1973 yılında, Marshall Adası milletvekilleri, Mikronezya kongresi için Saipan'da toplandı. Pasifik Adaları Güven Bölgesi'nin yasama organı, "Enen-Kio'nun Marshall Adaları halkının toprağı olduğunu ve her zaman da öyle olduğunu" iddia ettiler. İddiaları sözlü efsanelere ve şarkılara dayanıyordu.[2] "EnenKio", "Turuncu çiçeğinin adası" anlamına gelir ve adaya özgü Kio çiçeğinden gelir.[3][4]

Robert Moore'u ilan ettiği EnenKio Krallığı, Wake Adası'nın ayrı bir egemen ulus olduğunu iddia eder ve bu ulus için pasaportlar çıkardı.[5][6] EnenKio Krallığı hiçbir uluslararası forumda egemen bir devlet olarak tanınmaz ve uluslararası olarak diğer devletlerce tanınmış hiçbir devlet EnenKio Krallığını tanımaz. 1997 yılında, mali dolandırıcılıkla uğraşan bir mikro ulus olan Melchizedek Hakimiyeti, EnenKio Krallığı ile ikili ilişkilere başlandığını bildirdi.[7] EnenKio Krallığı, sahtekarlıkla mücadele sitesi Quatloos! tarafından bir aldatmaca olarak nitelendirilir.[1] 2000 yılında, EnenKio Krallığı devlet başkanı olduğunu iddia eden Robert Moore'un, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından var olmayan bir ulus için tahvil çıkarması engellendi.[8]

23 Nisan 1998'de Marshall Adaları hükûmeti, EnenKio Krallığı ve Melchizedek Hakimiyeti'nin iddialarını şiddetle reddeden Genelge Not 01-98'i yayınladı. Genelde şunlar belirtildi:

« Marshall Adaları hükümeti, "EnenKio Krallığı" ve "Melchizedek Hakimiyeti" temsilcilerinin öne sürdükleri iddiaları ve faaliyetleri kınamakta. Ayrı bir egemenlik ve krallık iddiasında bulunan temsilciler, Marshall Adaları Cumhuriyeti vatandaşı değildir ve Marshall Adaları vatandaşları olan toprak sahipleri adına talepte bulunma hakkına sahip değildir. Ayrıca bu temsilciler, Marshall Adaları Cumhuriyeti anayasasını ihlal eden iddialarda bulunuyorlar. "EnenKio Krallığı"nın, Marshall Adaları'ndan ayrı egemen bir ulus olarak öne sürdüğü kara ve okyanus alanı ve "Melchizedek Hakimiyeti"nin kontrolünü üstlendiği kara ve okyanus alanı, Marshall Adaları Cumhuriyeti'nin coğrafi ve politik sınırları içinde kalan alanlardır. Marshall Adaları Cumhuriyeti Hükümeti, cumhuriyetimiz ile diplomatik ilişkileri olan tüm bağımsız egemen ulusları, "EnenKio Krallığı"nın ve "Melchizedek Hükümdarlığı"nın temsilcileri tarafından yapılan asılsız iddiaları kabul etmemeleri konusunda uyarmaktadır. [9] »

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The Kingdom of Enen Kio". Quatloos!. 11 Ekim 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "quakio" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  2. ^ "Wake Island Claimed By Marshall Islanders". The Cameron Herald. 8 Şubat 1973. s. 2. 19 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2021. 
  3. ^ "Enen-kio: Island of the Kio Flower". Micronesian Reporter. Public Information Office, Trust Territory of the Pacific Islands. 19: 34. 1971. 
  4. ^ "Native plants of the Marshalls". Republic of the Marshall Islands Biodiversity Clearing House Mechanism. RMI Office of Environmental Planning and Policy Coordination (OEPPC). 19 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2019. Scientific name: Sida fallax English name: ? Marshallese name: kio 
  5. ^ "Walking on eggshells". The Australian. 28 Şubat 2014. 
  6. ^ "Con Countries". India Today. 30 Eylül 2002. 25 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2021. 
  7. ^ Global Pirates: Fraud in the Offshore Insurance Industry. Northeastern University Press. 2002. s. 116. ISBN 978-1-55553-505-6. 30 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ocak 2021. 
  8. ^ "SECURITIES AND EXCHANGE COMMISSION v. Robert F. Moore". U.S. Securities and Exchange Commission. 26 Ekim 2000. 4 Mart 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  9. ^ "Marshall Adaları Dışişleri Bakanlığı 'EnenKio Krallığı'nın Sahtekarlık Olduğunu Açıkladı". Quatloos!. 24 Şubat 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]